ДФС має претензії до "Енергоатома" на 1,76 млрд грн

Все про економіку та фінанси

22 травня Офіс великих платників податків ДФС заявив, що “один з найбільших виробників електроенергії в Україні – ДП НАЕК «Енергоатом» - задекларував частину чистого прибутку (доходу) до сплати у сумі 1,76 млрд гривень, однак бюджет ці кошти так і не отримав” (цитата).

“Підприємство перебуває на обліку в Офісі великих платників та входить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Частка «Енергоатому» у загальній структурі виробництва електроенергії в країні – 51,2%. Отже, він виробляє більше половини всієї електроенергії й є одним з найбільших бюджетоформуючих держаних підприємств. Несплата зазначеної суми зобов’язання на дату граничного терміну перерахування до держбюджету частини чистого прибутку (доходу) ставить під загрозу виконання дохідної частини Державного бюджету України у травні 2019 року.

Нагадаємо, днями в Україні завершилась компанія декларування чистини чистого прибутку (доходу) підприємств за підсумками І кварталу 2019 року, відрахування до державного бюджету якого, здійснюється державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями згідно з ст. 111 Закону України від 21.09.2006 № 185-V "Про управління об’єктами державної власності" та у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України”, - йдеться в офіційній заяві податківців.

Разом з тим, "Енергоатом", коментуючи заяву ДФС, заявив, що в I кварталі 2019 року за результатами діяльності в 2018 році було нараховано та сплачено у повному обсязі 1,92 млрд грн частини чистого прибутку, пише “Укрінформ”.

"У I кварталі 2019 року за результатами діяльності в 2018 році НАЕК "Енергоатом" було нараховано та сплачено в повному обсязі 1 млрд 923,37 млн грн частини чистого прибутку. У фінансовому плані Компанії, затвердженому КМУ, у II кварталі 2019 року передбачено 45 млн 759 тис. грн, які сплачено в повному обсязі 21 травня", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що у I і II кварталах 2019 року "Енергоатом" неодноразово і безрезультатно звертався до НКРЕКП щодо необхідності збільшення тарифу компанії на суму сплати частини чистого прибутку, оскільки на ці цілі у тарифі компанії на весь 2019 рік передбачається всього 200 млн грн.

"Таким чином, з початку року НАЕК "Енергоатом" сплатив загалом 1 млрд 969,129 млн грн, що на 1 млрд 769,129 млн грн більше, ніж затвердила у тарифі Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг", - заявили в компанії.

В "Енергоатомі" нагадують, що за останні три роки та перший квартал поточного року компанією в бюджет було сплачено без джерела покриття витрат в тарифі податок на прибуток і частину прибутку державного унітарного підприємства у розмірі 2 млрд 641,1 млн грн (у тарифі компанії передбачено 5,978 млрд грн; фактично сплачено – 8,619 млн грн). За десять років дефіцит коштів на оплату цих податків становить 8,898 млрд грн.

У компанії зазначають, що сам показник чистого прибутку не пов`язаний з реальним надходженням коштів. Наявність великого валового прибутку в першому кварталі пов`язана зі специфікою роботи НАЕК "Енергоатом". На цей показник впливають такі фактори: у I кварталі, який припадає на осінньо-зимовий період, відбувається зростання відпуску електроенергії, порівнюючи з іншими кварталами; здійснюється авансування для постачання свіжого ядерного палива відповідно до чинних контрактів, яке не враховується у витратах; йде підготовка до річної ремонтної кампанії (здійснюється накопичення запасних частин та обладнання) тощо.

Як писав Finbalance, 22.04.2019 Верховний Суд прийняв до розгляду касаційну скаргу ДП «НАЕК «Енергоатом» на рішення судів нижчих інстанцій у справі №826/12220/17, якими держкомпанії було відмовлено в задоволенні позову до Офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення №0003304105 від 24.07.2017 про нарахування суми грошового зобов`язання з податку на прибуток у вигляді штрафу у розмірі 11 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, цю вимогу для “Енергоатома” податківці виставили на підставі того, що держкомпанія несвоєчасно - із затримкою на 2 дні - сплатила самостійно визначені грошові зобов`язання з податку па прибуток підприємств за III квартал 2016 року на суму 110,2 млн грн.

У ході судового процесу “Енергоатом” зазначав, що ДФС порушила строк прийняття оскаржуваного рішення. Водночас держкомпанія не подавала заперечення на акт перевірки, за результатами якої і було винесено податкове повідомлення-рішення.

Водночас Шостий апеляційний адмінсуд, розглядаючи цю справу, констатував, що “лише порушення строку прийняття податкового повідомлення-рішення не може бути єдиною підставою для визнання його протиправним, за умови встановленого порушення законодавства, згідно з яким визначено грошове зобов`язання платника податків” (цитата).

При цьому в січні 2019 року Шостий апеляційний адмінсуд у рамках іншої справи - №826/6029/17 - відмовився задовольнити апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС та залишив без змін рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 13.09.2018, яким

- визнано протиправними дії Офісу великих платників податків ДФС щодо нарахування "Енергоатому" пені за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 26.12.2012 №0001224110, у сумі 500,3 млн грн;

- визнано протиправними дії Офісу великих платників податків ДФС щодо зарахування в рахунок погашення цієї пені платежів, зроблених "Енергоатомом" до держбюджету у період 24.01.2017-01.02.2017 із цільовим призначенням "авансова сплата з податку на прибуток, згідно декларації за 2016 рік".