Держбанки отримають "остаточні збитки" по непрацюючим кредитам, - Меморандум з МВФ

Все про економіку та фінанси

Влада України взяла зобов’язання перед МВФ активізувати зусилля для подолання високого рівня старих непрацюючих активів (NPLs) у державних банках. Про це йдеться в Меморандумі про співпрацю між Україною та Фондом:

“У липні 2019 року НБУ видав Положення про організацію процесу управління проблемними активами для керівництва банків щодо того, як поводитися зі своїми проблемними позичальниками. У вересні 2019 року ми продовжили на три роки Закон про фінансову реструктуризацію (Київський підхід), термін дії якого спливав у жовтні 2019 року. Також у жовтні 2019 року ми ввели в дію новий Кодекс з процедур банкрутства, прийнятий у квітні 2019 року.

У квітні 2020 року Уряд ухвалив постанову, яка встановлює критерії та умови визначення державними банками інструментів для врегулювання NPLs.

Ми забезпечимо, щоб державні банки розробляли обмежені у часі та надійні плани скорочення NPLs відповідно до Положення НБУ про управління проблемними активами.

Плани скорочення обсягів NPLs в державних банках, включаючи можливість прийняття рішень щодо врегулювання NPLs, які можуть привести до остаточних збитків, будуть погоджені акціонером і затверджені Радою фінансової стабільності (РФС) та НБУ (структурний маяк на кінець червня 2020 року).

Реалізація цих планів буде підлягати щоквартальному моніторингу з боку РФС та НБУ та щорічній оцінці в рамках процесу Наглядової перевірки та оцінки НБУ (SREP) та входити до щорічних КПЕ банків. Хоча оздоровлення балансу допоможе пожвавити кредитування, ми створимо робочу групу для виявлення перешкод для банківського кредитування, включаючи іпотечне кредитування, наприклад, для виявлення слабких моментів, пов’язаних з правами кредитора. До кінця червня 2020 року робоча група сформулює свої рекомендації та запропонує необхідні зміни до законодавства.

<...> Ми гарантуємо прогрес реформи управління в державних банках. Наглядові ради з більшістю незалежних членів зараз повністю функціонують в усіх державних банках, після процесу відбору, який був прозорим і відповідав положенням Закону про банківську діяльність стосовно державних банків, а відповідна та належна оцінка проводилася без політичного втручання.

Ми продовжуватимемо дотримуватися процедур заповнення будь-яких вакансій у наглядових радах та правліннях цих банків і запропонуємо ринкову оплату праці з метою залучення та мотивації висококваліфікованих українських та міжнародних фахівців. До кінця липня 2020 року ми: (i) доопрацюємо угоди про відносини з кожним державним банком для забезпечення їх діяльності на комерційній основі без політичного втручання; та (ii) наберемо персонал для підрозділу з нагляду (оверсайту) в Міністерстві фінансів, відповідальний за управління державними активами, що почне функціонувати відповідно до рекомендацій МВФ, наданих в рамках технічної допомоги. Ми також забезпечимо, щоб кожен державний банк розробив кодекс етики, у якому, зокрема, роз`яснюватимуться процедури рекомендації щодо звільнення члена наглядової ради відповідно до Статті 7 Закону про банківську діяльність, міститимуться дисциплінарні процеси та яким створюватиметься комісія з етики для опрацювання скарг і вирішення конфліктів”.