Данилюк: Коломойський не зможе втримати Приватбанк, тому вимагає $2 млрд

Все про економіку та фінанси

Екс-міністр фінансів Олександр Данилюк, який є радником переможця президентських виборів Володимира Зеленського, в інтерв’ю для liga.net висловив думку, що навіть якщо суди вищих інстанцій підтвердять рішення суду першої інстанції про незаконність націоналізації Приватбанку, виконати подібне рішення буде неможливо.

“Немає практичного способу зробити повну реституцію Приватбанку і повернути його попереднім власникам.

Держава вклала в банк понад 150 млрд гривень. Якщо відбувається реституція, держава свій внесок забирає. Капітал банку відразу зменшується на 150 млрд. Після чого, Приват не буде відповідати вимогам Нацбанку і повинен бути виведений з ринку. Навіть якщо дати відстрочку новим-старим (в цьому випадку) власникам, це не допоможе: уявіть, як відреагують клієнти банку, знаючи, про наявність в капіталі банку "маленької" дірки в 150 млрд. Очевидно, варіант з поверненням неможливий, з практичної точки зору. Це - не літаюча конструкція. Тому вибрали варіант компенсації.

Юридично їх план зрозумілий. Я вже неодноразово висловлював свою позицію в питанні націоналізації ПриватБанку. Але, врешті-решт, остаточне рішення - за судами. Все інше - оціночні судження.

Мова йде про дуже великі гроші і про репутацію країни”, - зазначив О. Данилюк.

На репліку журналістів, що виплата компенсації екс-власникам Приватбанку або повернення їм фінустанови буде означати, що "в країні Україна, по суті, немає держави, і одна бізнес-група може нав`язувати будь-які рішення", О. Данилюк зазначив таке: “Згодний. І за це рішення заплатять платники податків”.

О. Данилюк погодився з тим, що дивно виглядає ситуація, що в команді В. Зеленського перебуває він як екс-міністр фінансів, який займався націоналізацією Приватбанку, та адвокат Ігоря Коломойського Андрій Богдан.

“У цьому питанні ми були по різні боки барикад. Тому вважаю, що зараз ніхто з нас не повинен торкатися теми Привату і навіть теоретично мати можливість впливати на подальший розвиток подій. Повинна бути збудована стіна між нами і справою Привату, інакше це підірве довіру і дискредитує президента.

Більш того я впевнений, що президент не повинен вникати в історію з Приватом. І я про це в команді відкрито говорю. Він повинен думати про майбутнє, і в цьому контексті його повинна цікавити реформа судової системи. Щоб реформований суд виніс справедливе рішення, яке прийме суспільство”, - зазначив О. Данилюк.

Нагадаємо, Ігор Коломойський публічно заявляв, що його задовольняє і варіант виплати державою компенсації в розмірі 2 млрд дол за націоналізацію Приватбанку, і варіант реституції (повернення націоналізованого банку колишнім акціонерам).

Він додавав, що у випадку “компенсаційного” сценарію відповідні виплати могли б відбутися через передачу певних активів (у т.ч. держоблігацій). За його словами, у випадку ж реституції держава могла б забрати внесені в капітал банку 155 млрд грн (у вигляді держоблігацій), скасувавши при цьому запроваджені Нацбанком зміни в системі обліку (що посилили вимоги до заставного майна під кредити), які й зумовили потребу в докапіталізації Приватбанку.

Нещодавно І. Коломойський в одному зі своїх інтерв’ю так описував своє бачення ролі О. Данилюка в процесі націоналізації Приватбанку: "Ми з Данилюком ніде не перетиналися. Ходив він щось підгавкував, плескав язиком. Який сенс з усілякими шавками спілкуватися? Я ж розумію, хто "диригент хору". Там був Порошенко, Гонтарева, Рожкова. Він (Данилюк, - ред.) займав конструктивну позицію у питанні націоналізації (Приватбанку, - ред.) і розумів, що все прилетить до нього" (цитата).

Екс-глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що в разі повернення судами Приватбанку для колишніх співвласників, держава вилучить з фінустанови 155 млрд грн, які були внесені в капітал у вигляді держоблігацій. За її словами, після цього Приватбанк буде “негайно визнаний неплатоспроможним і буде ліквідований” (цитата).

За даними Приватбанку, на 01.01.2019 обсяг непрацюючих кредитів, пов`язаних з екс-власниками, становив 212,8 млрд грн. Банк зазначав, що визнав "збитки на 209,45 млрд грн резерву" (цитата).

У кінці лютого 2019 року заступник глави правління Приватбанку Галина Пахачук заявила, що Приватбанк з ​​січня майже нічого не отримує в рахунок обслуговування "токсичного" портфеля кредитів, виданих для осіб, пов`язаних з колишніми власниками і топ-менеджментом банку.

"З січня потік практично припинився. До цього (він обслуговувався) 2% від всього. Ми навіть в нашому бюджеті, коли прогнозуємо безпосередньо фінансовий результат, беремо в бюджеті нуль відсотків очікування від цього потоку", - сказала Г. Пахачук.

Після націоналізації Приватбанку НБУ публічно стверджував, що понад 95% корпоративного кредитного портфелю фінустанови - це інсайдерські позики. Ігор Коломойський цю інформацію спростовував.