Данилишин: НБУ знизить облікову ставку, якщо очікувана інфляція буде нижча за цільову

Все про економіку та фінанси

Глава Ради НБУ Богдан Данилишин під час брифінгу щодо затверджених радою Нацбанку Основних засад грошово-кредитної політики НБУ на 2021 рік серед іншого зауважив таке:

“Попри низький поточний рівень інфляції, НБУ приділятиме належну увагу проінфляційним ризикам. Основними ризиками є припинення співпраці з МВФ (але ми вважаємо, що це малоймовірний сценарій), згортання структурних реформ і триваліший строк пандемії коронавірусу зі збереженням обмежувальних заходів на довший період.

<...> У 2021 році НБУ продовжить застосовувати монетарний режим, хочу звернути увагу, гнучкого інфляційного таргетування, що спирається на плаваючий обмінний курс з акцентом на підтримання фінансової стабільності та забезпечення стійких темпів економічного зростання.

Я спеціально звертаю увагу саме на "гнучке" інфляційне таргетування, тому що це в більшій мірі стосується нових підходів до формування грошово-кредитної політики, як на наступний рік, так і середньострокову перспективу.

<...> Як основний монетарний інструмент НБУ використовуватиме ключову облікову ставку, яка буде відображати стан монетарної політики.

За нижчого за цільове значення [5% +/- 1 в.п.] прогнозу інфляції НБУ пом`якшуватиме монетарну політику, утримуюючи ключову ставку нижче нейтрального рівноваженого рівня, що сприятиме пожвавленню ділової активності і відповідно її поверненню до інфляційної цілі”.

Нагадаємо, на початку вересня правління НБУ вирішило залишити облікову ставку на рівні 6% (найнижчий номінальний рівень в історії незалежної України".

НБУ підкреслював, що "утримання ключової ставки на рівні нижче нейтрального свідчить про стимулюючий характер монетарної політики і залишає простір для подальшого зниження відсоткових ставок в економіці" (цитата).

"У поточній ситуації облікова ставка на рівні 6% спрямована на забезпечення балансу між досягненням помірної інфляції та стимулюванням економіки. Однак, якщо негативний вплив коронавірусу на внутрішній попит та ділову активність посилиться, Національний банк буде готовий надати економіці додатковий імпульс для пожвавлення. Натомість на ймовірне посилення інфляційних ризиків у 2021 році Національний банк може відреагувати інструментами монетарної політики", - йшлося в заяві НБУ.

Чинний прогноз Нацбанку - збереження облікової ставки на рівні 6% до кінця року.

При підготовці макропрогнозу на 2021-2023 роки Кабмін виходив з припущення, що облікова ставка НБУ на кінець 2020 року зросте до 6,5%, в кінці 2021 року - до 8%, в кінці 2022 року - знизиться до 7%, в кінці 2023 року - до 6,5%.

Нацбанк висловлював думку, що знижувати інфляційну ціль (5% +/- 1 в.п.) наразі ще передчасно, а підвищувати її - немає сенсу.