Cуд повернув в іпотеку для НБУ нерухомість поручителя Приватбанку на 165 млн грн

Все про економіку та фінанси

12 грудня Північний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційні скарги НБУ і Приватбанку та скасував рішення Госпсуду м. Києва від 12.12.2017 (в справі №910/15541/17), яким було задоволено позов ПрАТ “Аеробуд” та розірвано договори іпотеки №22 та №23 від 06.03.2015, укладені цією компанією з Нацбанком як забезпеченні боргу Приватбанку по рефінансуванню.

Предметом іпотеки за вказаними іпотечними договорами є нежитлові будівлі (адміністративно-побутовий і виробничий корпуси) за адресою м. Київ, вул. Пшенична, 4 площею 5,8 тис кв м і 15,7 тис кв м. Їх вартість - відповідно 76,8 млн грн та 88,1 млн грн.

Задовольняючи позов ПрАТ “Аеробуд”, Госпсуд м. Києва дійшов висновку, що після націоналізації Приватбанк (як боржник) і НБУ (як кредитор) змінили свою поведінку. Зокрема, Нацбанк у листуванні наполягав на тому, щоб Приватбанк не повертав рефінансування, оскільки на фоні отримання банком держпідтримки, це може призвести до зменшення обсягу відповідальності фінансового та майнових поручителів.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції, Північний апеляційний госпсуд серед іншого вказав, що при укладанні іпотечних договорів у сторін “не було об`єктивних підстав виходити саме з того, що зміна складу акціонерів третьої особи [Приватбанк] у будь-якому випадку не настане”, причому “зміна складу акціонерів не призвела до зміни обсягу прав і обов`язків сторін за іпотечними договорами” (цитата).

ПрАТ “Аеробуд” пов’язували з Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим.

Як писав Finbalance, раніше “приватівські” структури отримали низку судових рішень, які зобов’язували Приватбанк погасити борги перед НБУ по рефінансуванню. Крім того, вони домоглися в судовому порядку розірвання низки іпотечних договорів і договорів застави. Щоправда, на вимогу НБУ та Приватбанку суди апеляційної та касаційної інстанції переглянули значну частину відповідних рішень.

За даними Приватбанку, його борг перед НБУ по рефінансуванню на 01.12.2019 становив 7,7 млрд грн (тоді як на початок 2017 року - тобто фактично відразу після націоналізації - 18 млрд грн).

У 2018 році Нацбанк подав 148 позовів проти колишнього власника Приватбанку Ігоря Коломойського (фінансового поручителя) та пов’язаних з ним 32 компаній – майнових поручителів про стягнення близько 10 млрд грн (за кредитами рефінансування 2008-2015 років).

Раніше НБУ повідомляв, що суди вже ухвалили 21 рішення на його користь про звернення стягнення на предмети іпотеки за зобов’язаннями Приватбанку на 1,2 млрд грн, 18 з яких набрали законної сили, а виконавчі документи були направлені в органи Державної виконавчої служби для примусового виконання.

НБУ заявляв про сумнівні операції в Приватбанку (в т.ч. інсайдерське кредитування) в період до націоналізації на суму 5,5 млрд дол. Ігор Коломойський цю інформацію заперечував