Бюро економічної безпеки: законопроект у порядку денному ВР на 26-29 січня

Все про економіку та фінанси

Законопроект про створення Бюро економічної безпеки (№3087-д) включено до порядку денного найближчого пленарного тижня Верховної Ради з 26 до 29 січня, повідомив перший заступник голови парламентської фракції "Слуга народу", лідер однойменної партії Олександр Корнієнко у вівторок, пише "Інтерфакс-Україна".

"На порядку денному (на пленарний тиждень із 26 до 29 січня ) стоїть законопроект про Бюро економічної безпеки. Це важлива реформа, яка дасть змогу рухатися далі щодо виконання зобов`язань, пов`язаних із співпрацею з нашими міжнародними партнерами, і перенести функції з силових структур у таку спеціальну службу, яка займатиметься аналізом фінансів і вираженням різних думок із цього приводу, підозр і фінансових розслідувань", - сказав Корнієнко в ефірі телеканалу "Україна 24".

Він наголосив, що Бюро економічної безпеки - це наступний крок із перетворення фінансової системи України на прозору структуру за світовими і європейськими зразками.

Як повідомлялося, Верховна Рада 3 вересня 2020 року прийняла за основу законопроект №3087-д про створення Бюро економічної безпеки, яке має стати єдиним органом із боротьбі з економічними злочинами та зняти дублювання цих функцій у різних правоохоронних органів.

Як свідчить текст законопроекту, максимальну кількість співробітників Бюро пропонується визначити в 4 тис. осіб. У свою чергу голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев зазначав, що нинішня кількість співробітників податкової міліції - 4,6 тис.

Ухвалений законопроект розкритикувала Європейська бізнес-асоціація (ЄБА). На думку її експертів, проект закону дозволяє лише змінити назву податкової міліції і перевести її службовців у новий орган. Окрім репутаційного ризику через можливість працевлаштування нинішніх співробітників податкової міліції в новоствореному органі, ЄБА також розкритикувала завищену, на думку асоціації, чисельність співробітників нового органу (до 4 тис. осіб), не цілком зрозумілу процедуру обрання кадрів, широкі повноваження співробітників БЕБ із використання спецзасобів, зокрема вогнепальної зброї, а також надання їм спецзвань.

Міністр фінансів Сергій Марченко в контексті перспектив створення Бюро економічної безпеки заявляв, що "подискутував би концепцію".

"Між питаннями створити чергового монстра, який на себе перетягне всі функції діючих підрозділів, ми забули, що наша ключова проблема в тому, що мінімізація податкових зобов’язань шляхом ухилення від сплати податків і пов’язана з цим корупція, — це дуже сполучені сосуди. Несплата податків корумпує всю систему…

Для нас ключова задача — щоб ці підрозділи могли виконувати свою основну функцію. І ми готові створити департамент навіть у Міністерстві фінансів і налагодити цю роботу.

В принципі, зараз призначений новий керівник ДФС, є сподівання, щоб він показав модель, яким чином ми можемо переформатувати історію з податковою міліцією, щоб направити основні зусилля на превенцію, на аналітику.

... Я підкреслюю, що створення нового органу не означає, що ми відразу вирішимо всі проблеми. Більш того, є великі ризики, що створивши монстра у сфері економічної безпеки, при тому, що залишаються функції в СБУ, в інших правоохоронних органах, ми не вирішуємо проблему, ми тільки її мультиплікуємо. Тобто крім існуючої податкової міліції в нас ще буде один орган. І тому я дуже застерігаю від такого роду ситуацій", - зауважував глава Мінфіну.

Україна зобов`язалася ухвалити в першому читанні законопроект про створення нового агентства для розслідування економічних і фінансових злочинів у рамках меморандуму з ЄС.