Бухгалтери, адвокати, лікарі, освітяни зможуть бути "спрощенцями", - законопроект

Все про економіку та фінанси

У Верховній Раді зареєстрований законопроект №2200 (автор - нардеп із фракції "Слуга народу" Володимир Ватрас), в якому пропонується розширити коло осіб, які можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування, визначивши самозайняту особу, яка провадить незалежну професійну діяльність як платника податку.

Зокрема, для цього пропонується визначити самозайняту особу, яка проводить незалежну професійну діяльність, як платника податків, яка має право самостійно обрати спрощену систему оподаткування .

У пояснювальній записці до законопроекту констатується, що в Україні особи, що провадять незалежну професійну діяльність, “несуть величезне податкове навантаження, у порівнянні з фізичними особами-підприємцями” (цитата).

Підпункт 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначає, що самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

При цьому, незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб

Тобто закон визначає, що самозайнята особа це або фізична особа-підприємець або особа яка провадить незалежну професійну діяльність.

Наразі фізична особа-підприємець, в порядку визначеному Главою 1. Спрощена система оподаткування, обліку та звітності Розділу XIV Податкового кодексу України, має право обрати спрощену систему оподаткування та сплачувати єдиний податок.

Поряд з цим, особи які провадять незалежну професійну діяльність, які є також «самозайнятими особами», не мають змоги скористатися вибором системи оподаткування.

Податковий кодекс України вказує на можливість лише сплачувати податки за здійснення незалежної професійної діяльності, що оподатковується згідно ст. 167 цього Кодексу податком в розмірі 18 відсотків.

Відповідно до статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

“Однак, вбачається, що чинні положення Податкового кодексу України не узгоджуються з конституційними принципам та існує певна дискримінація між фізичними особами-підприємцями та особами які провадять незалежну професійну діяльність щодо обрання системи оподаткування.

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність безальтернативно вимушені реєструватися податкових органах та сплачувати податки згідно ст. 167 Податкового Кодексу України, а тому більшість з них «показують» мінімальні прибутки аби мінімізувати сплату надвеликих податків.

З метою створення справедливої системи оподаткування осіб, що провадять незалежну професійну діяльність пропонується проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування самозайнятих осіб, які провадять незалежну професійну діяльність», який усуне дискримінацію вказаних осіб по відношенню до фізичних осіб-підприємців при сплаті податків”, - йдеться в пояснювальній записці.