Бородянський - про зарплати керівників Мінкультури

Все про економіку та фінанси

Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський таким чином прокоментував інформацію ЗМІ щодо зарплат керівників його міністерства:

"Яку винагороду за свою роботу мають отримувати держслужбовці в Україні?

Звертаю увагу, що ми маємо говорити не про конкретні прізвища, а про посаду, яка відповідає певному набору професійних якостей та функціональними обов’язками за рівнем посади. Якщо ми, як суспільство, хочемо залучати найкращих фахівців ринку, то державна служба має їм пропонувати винагороду не нижче середньої медіани ринку, а якщо ми дійсно хочемо найкращих, то вище того, що в середньому може запропонувати ринок.

То що ж пропонує ринок? Для аналізу відповідності винагороди ринковим умовам використано загальногалузевий огляд заробітної плати та компенсацій 2018 року, здійснений однією з провідних міжнародних консалтингових компаній. Дані про заробітну плату та компенсації станом на 1 червня 2018 подали 231 українських топ- компаній.

Отже, медіана ринку для генерального директора в Україні складає 212 тисяч гривень. Найвища зарплата генерального директора на ринку праці в Україні сягає більше 550 тисяч гривень, а найменша - 121 тисяча. Медіана виконавчого директора - 191 тис, найвищий рівень - 345 тисяч, найнижчий - 102 тисяч. Фахівці рівня експерта не маючи підлеглих (юристи, маркетинг, фінансисти, управління проектами) отримують за медіаною ринку 28 800 гривень.

Теперь порівняємо це з державним сектором.

Посаду заступника міністра порівняно з посадою першого заступника генерального директора з групи посад «Генеральні менеджери» як з найбільш відповідною за функціональними обов’язками та за рівнем посади в організацій структурі.

В огляді заробітної плати та компенсацій надано опис посади «Перший заступник генерального директора»: «Заступник керівника компанії, наділений більшими повноваженнями, ніж інші заступники. Відповідає за питання стратегічного управління та розвитку бізнесу, побудову взаємовідносин з ключовими партнерами компанії, бізнес-спільнотою та органами державної влади. Контролює розробку, постановку і донесення до керівників функціональних напрямів загальної корпоративної стратегії, місії та цілей компанії. Відповідає за ефективне управління ресурсами компанії.»

Для аналізу відповідності винагороди заступника міністра ринковим умовам використано дані про медіану ринку - середнє значення із усіх значень, поданих компаніями - учасниками огляду, розташованих у порядку зростання. Іншими словами, це означає, що 50% компаній платять менше цього значення, інші 50% оплачують таку ж роботу вище цієї суми. Приватні компанії оцінюють цю позицію від 116 до 326 тисяч гривень, а медіана складає 178 944 гривень.

Я вважаю, що державна служба має бути найпочеснішою роботою, куди ми зобов’язані залучати найкращих фахівців з ринку України. А для того, аби дійсно залучати найкращих, ми маємо пропонувати їм навіть кращі умови, ніж ті, які їм пропонують на ринку комерційних компаній. Такий максимально прозорий підхід не тільки буде запобігати корупційним ризикам, а й створювати здорову та якісну конкуренцію на ринку праці. Це стосується позиції будь-якого фахівця державної служби - експерта або спеціаліста з документообігу, будь-кого. Критерій один - це мають бути найкращі фахівці на ринку.

На державній службі наразі працює більше ніж 200 тисяч людей. І завдання держави за 3-4 роки перейти до зрозумілого та справедливого ринку оплати праці всім державним службовцям. І в першу чергу - рядових працівників державного апарату. Тому що, якщо в лікарні буде працювати найкращий головний лікар, але не буде кваліфікованих хірургів то оперувати хворого не буде кому. Рівень якості управління завжди залежить в першу чергу від рядових співробітників. А підвищення якості управління - це величезний потенціал для розвитку економіки.

Тепер про те, яку винагороду отримують держслужбовці в МКМС. Адже найпопулярнішим запитом від ЗМІ до прес-служби міністерства є запит щодо зарплати міністра та його заступників.

Відповідаю.

На посаді міністра за 2019 рік я отримав 151 378 грн. З них у вересні: 7 360 гривень, у жовтні - 40 250 у листопаді - 12 880 гривень у грудні - 90 888 гривень. Тобто, середня зарплата за місяць складала 37 844 тисячі гривень. Без урахування податків.

Тепер щодо зарплати моїх заступників за цей період.

Анатолій Максимчук отримав у жовтні - 9 880, у листопаді - 116 546, у грудні - 199 656. За весь період - 326 082 гривень. Тобто, середня зарплата за місяць складала 108 694.

Ірина Подоляк отримала в жовтні 9220 гривень, у листопаді - 114 936, у грудні - 193 586. За весь період – 317 743, тобто середня зарплата за місяць складала 105 914 гривень.

Володимир Шумілін отримав у жовтні 9220 гривень, у листопаді - 114 936, у грудні - 164 643. За весь період 288 799 гривень, тобто, в середньому за місяць 96 266 гривень.

Олексій Сівірін отримав в жовтні 6659 гривень, в листопаді - 114 936 гривень, в грудні 173 088 гривень. За весь період 294 683, тобто, в середньому 98 227 гривень.

Світлана Фоменко була призначена моїм заступником 2 січня 2020 року, до цього періоду вона займала посаду першого заступника Міністерства культури, що було ліквідовано".