Байден: відстоювати суверенітет України - життєво важливо для Європи та США

Все про економіку та фінанси

Президент США Джо Байден зауважив, що вбачає загрози з боку сучасної Росії для демократичного світу та нагадав, що для Європи та США важливо підтримувати територіальну цілісність України. Про це він сказав у своїй промові на Мюнхенській безпековій конференції, пише "Європейська правда".

Він зазначив, що Кремль намагається атакувати західні демократії та використовує корупцію як зброю, щоб підривати їхні інституції.

"Путін хоче послабити європейський проєкт і союз НАТО, він хоче підірвати трансатлантичну єдність. Тому що Кремлеві значно простіше атакувати й залякувати окрему країну, аніж вести перемовини з сильною та об’єданною трансатлантичною спільнотою. Тому відстоювання суверенітету і територіальної цілісності України має залишатися життєво важливим питанням для Європи та США", - наголосив Джо Байден.

Він зауважив також, що критичним питанням для колективної безпеки стало втручання Росії у комп’ютерні мережі у США, по всій Європі та у світі.

"Виклики, пов’язані з Росією, відрізняються від тих, що пов’язані з Китаєм, але вони так само реальні. Це не про протиставляння Сходу і Заходу, і не про те, що ми хочемо конфлікту - ми хочемо майбутнього, у якому всі країні будуть мати можливість вільно обирати свій шлях - ,без погроз застосування сили та примусу", - додав Байден. 

За його словами, Сполучені Штати виконуватимуть свої зобов’язання перед партнерами по НАТО, в тому числі дотримуватимуться статті 5, яка передбачає захист інших членів альянсу в разі нападу на них.

"Сполучені Штати повністю прихильні до наших союзників по НАТО і я вітаю, що європейці збільшують видатки на оборону. Ми продовжимо дотримуватися статті 5 (Договору НАТО, - ред.). Це гарантія. Напад на одного – це напад на всіх", - сказав Байден.

Він нагадав, що стаття 5 була застосована лише одного разу, після терактів у США в 2001 році.

Байден заявив, що партнерство між США та Європою має залишатися визначальним у найближчому майбутньому.

"Америка – повернулася. Я говорю сьогодні як президент Сполучених Штатів і я надсилаю чіткий сигнал світу – Америка повернулася. Трансатлантичний альянс повернувся. І ми будемо йти вперед разом…І я хочу чітко заявити – Сполучені Штати будуть тісно працювати з Європейським союзом, щоб разом зустрічати виклики, з якими ми стикаємося", - додав американський президент.

Як відомо, попередній президент США Дональд Трамп ставив під сумнів необхідність захищати союзників, особливо невеликі країни на кшталт Чорногорії.

Додамо, що канцлер Німеччини Ангела Меркель під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції заявила, що країнам G7 необхідно розробити спільну стратегію дій щодо Росії, в тому числі в контексті її агресії в Україні.

"Трансатлантичне партнерство має кілька важливих завдань, і нам потрібна спільна стратегія щодо них, і одне з таких завдань – наші відносини з Росією. Якщо говорити про суверенітет і територіальну цілісність України, то у нас немає особливого прогресу в останні роки", - сказала Меркель.

За її словами, Мінський процес досі не досяг успіху щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.

"Росія продовжує підтримувати гібридний конфлікт і тому нам потрібен спільний порядок денний щодо Росії. Ми повинні пропонувати співпрацю з одного боку, але з іншого – ми маємо чітко говорити про розбіжності, які ми маємо", - додала канцлерка.

Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн закликала до тісного партнерства між Євросоюзом та США на тлі зухвалої поведінки Росії.

"Все більш і більш зухвала Росія продовжує порушувати міжнародні правила у себе вдома і за кордоном. Попри зростаюче незадоволення власних громадян. Від нас залежить, від США та Європи, зміцнення нашою співпраці знову, як перевірених партнерів. Йдеться не лише про об’єднання сил, це – сигнал для світу", - сказала фон дер Ляєн.