Банки вклали 80,3 млрд грн у 7-денні депсертифікати НБУ

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, в п`ятницю 27 березня 45 банків придбали в нього 7-денні депсертифікати на 80,3 млрд грн (під 10%, що відповідає обліковій ставці). Крім того, 56 банків розмістили 37,2 млрд грн в депсертифікатах овернайт (під 8%).

Залишок на коррахунках банків на початок дня 30 березня - 56 млрд грн.

Таким чином, обсяг гривневої ліквідності в банківській системі сягає 173,5 млрд грн (при тому, що раніше Нацбанк наводив дані, що на валютних рахунків банків - ще близько 8-9 млрд дол).

Разом з тим, 27 березня НБУ надав п`яти банкам 752,5 млн грн рефінансування (під 10%) на 28 днів (а також 114,4 млн грн кредиту овернайт під 12% для однієї фінустанови).

Як писав Finbalance, 20 березня НБУ надав для 10 банків рефінансування на 6,9 млрд грн на 28 днів.

13 березня НБУ надав для 9 банків рефінансування на 10 млрд грн на 14 днів (ці позики були погашені 27 березня).

За даними Нацбанку, обов`язкові резерви по системі у встановленому нормативі на період утримання з 11.03.2020 по 10.04.2020 - 54,4 млрд грн.

Контекст

20 березня глава НБУ Яків Смолій заявив, що “депозити залишаються в банківській системі, практично немає відтоку [за попередні 10 днів]”.

Із 19 березня НБУ змінив графік проведення операцій з регулювання ліквідності. Тендери з розміщення депозитних сертифікатів та надання короткострокових кредитів рефінансування відтепер проводитимуться вдвічі частіше, тобто кожного тижня по п’ятницям.

Крім того, регулятор змінив строковість цих інструментів з регулювання ліквідності. Двотижневі депозитні сертифікати стали тижневими, а короткострокові кредити рефінансування, граничний строк яких раніше становив 14 днів, видаються на строк до одного місяця.

Як і раніше, ставка за цими інструментами встановлюється на рівні облікової ставки НБУ.

"Зміна графіку проведення тендерів та строковості інструментів з регулювання ліквідності посилить стійкість банківського сектору до турбулентності на фінансових ринках і підтримає його спроможність стимулювати українську економіку в умовах більшої невизначеності", - зазначав Нацбанк.

Також 19 березня набули чинності зміни, внесені Нацбанком у його нормативну базу, які передбачають можливість виділення банкам 5-річного рефінансування.

Як зауважував регулятор, цей крок спрямований на виконання кількох цілей, "пов’язаних як зі збереженням фінансової стабільності в країні, так і стимулюванням економічного зростання" (цитата).

"По-перше, механізм довгострокового рефінансування надасть підтримку банківському кредитуванню в гривні, підсилюючи ефект інших заходів, вжитих Національним банком упродовж останніх місяців, – зниження облікової ставки та запровадження стимулюючих нормативів резервування.

По-друге, новий інструмент виступатиме додатковою гарантією підтримки достатньої ліквідності в банківській системі. Це, зокрема, важливо й для безперебійного проведення клієнтських операцій в умовах погіршення настроїв учасників фінансового ринку через поширення коронавірусу", - йшлося в заяві Нацбанку.