Австрія, Данія, Нідерланди, Швеція - проти плану Франції та Німеччини для ЄС на 500 млрд євро

Все про економіку та фінанси

Брюссель стикається з розколом щодо способів фінансування економічного відновлення Європи після того, як група з чотирьох північних країн-членів відхилила франко-німецький план з випуску боргу ЄС для надання грантів країнам, постраждалим від COVID-19, пише Financial Times, констатує dt.ua.

Розкол ускладнює завдання президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн, яка повинна представити на цьому тижні пропозицію на 2000 сторінок, щодо використання бюджету ЄС у боротьбі з економічним спадом. Очікується, що план Урсули фон дер Ляйен буде включати можливість випуску загального боргу для фінансування на суму близько 500 млрд євро для грантів, щоб допомогти державам-членам, які сильно постраждали від коронавірусу.

Цей крок отримав імпульс із Парижа і Берліна, коли 18 травня президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Ангела Меркель окреслили в загальних рисах фонд відновлення для грантів.

Але в суботу Нідерланди, Австрія, Данія і Швеція відкинули пропозицію грантів і зробили контрпропозицію - створити "надзвичайний фонд", що фінансується тільки за рахунок позик.

Один дипломат ЄС заявив у неділю, що т.зв. "скромна четвірка" "проводить межу в піску і займає оборонну позицію" перед тим, як комісія опублікує свої плани в середу, почавши інтенсивний період обговорення серед країн-членів ЄС.

"Враховуючи, що поставлено на карту, вони знають, що їм доведеться ворушитися. Тільки тоді ми побачимо їх справжні червоні лінії", - сказав дипломат.

Заява Урсули фон дер Ляйєн стане визначальним моментом в реакції Європи на кризу, оскільки вона відповідає на заклик лідерів ЄС розробити вагомий план відновлення, який, тим не менш, уникає розпалювання тліючих розбіжностей по всьому блоку з приводу економічної політики. Її план також стане кроком для більшої взаємної інтеграції ЄС, який передбачає безпрецедентні запозичення Брюсселя на ринках капіталу.

Голова комісії має заспокоїти гостре обурення у південних державах-членах, які серйозно постраждали від епідемії, щодо того, що ЄС не проявив фінансової солідарності раніше, а також змусить фіскальних яструбів на півночі погодитися з планом. Фонд відновлення потребує схвалення всіх 27 держав-членів, і наступний багаторічний бюджет ЄС повинен бути готовий до початку 2021 року.

У вихідні дні були ознаки того, що "країни-економи" все більше ізолювалися в своїй вимозі надати пільгові позики" державам-членам, а не гранти.

У неділю вони втратили потужного союзника, коли Вольфганг Шойбле, один з найпомітніших фіскальних яструбів Німеччини під час боргової кризи в єврозоні 2010-2015 років, заявив про свою підтримку франко-німецького плану.

Гранти, що не підлягають поверненню, а не позики були необхідні для того, щоб впоратися з "економічним спадом, якого ми не бачили при нашому житті", - заявив колишній міністр фінансів Німеччини, який є президентом Бундестагу з 2017 року, німецькій газеті Welt am Sonntag.

"Якщо Європа хоче взагалі мати якийсь шанс, вона тепер повинна проявити солідарність і довести, що вона здатна діяти", - сказав Шойбле. "У німців є всеосяжний особистий інтерес, щоб Європа знову стала на ноги".

В Мадриді високопоставлений чиновник в адміністрації прем`єр-міністра Іспанії Педро Санчеса, який бере участь в переговорах з ЄС, заявив в неділю Financial Times, що Іспанія не прийме відновлювальний фонд на основі позик, тому що це призведе до надмірної заборгованості таких країн, як Іспанія та Італія.

"Якщо ми помилимося, це зіпсує політичну атмосферу на десятиліття, буквально десятиліття", - заявив в неділю Financial Times колишній головний чиновник єврозони, який працював під час більшої частини кризи суверенного боргу валютного блоку. "Позики легкі, тому що вони безкоштовні. Але коли справа доходить до справжньої солідарності і допомоги, ніщо не безкоштовно. І справжня солідарність - це те, що потрібно зараз".

Дипломати заявили, що умови, властиві підтримки ЄС, зокрема вимоги щодо проведення реформ з відновлення економіки, стануть ключовою частиною майбутніх дебатів.

У контрпропозиції "ощадлива четвірка" наполягала на тому, щоб одержувачі коштів на відновлення продемонстрували "тверду прихильність до реформ і фіскальної структурі" в надії, що це сприятиме зростанню.

"Ми побачили пропозицію і розглянемо її в поточній роботі над нашою пропозицією, як ми робили це з усіма іншими ідеями і пропозиціями, про які йшлося в останні тижні", - сказав представник Європейської комісії.