АМКУ: є ознаки зловживання ДТЕК монопольним становищем на Бурштинському енергоострові

Все про економіку та фінанси

Антимонопольний комітет заявив, що завершив стадію збору і аналізу доказів у справі щодо зловживань з боку АТ «ДТЕК Західенерго» і ТОВ «Д. Трейдінг» в Зоні «Бурштинського енергоострову». Компаніям-відповідачам надіслано подання про попередні висновки – юридичний документ, який описує зібрані Комітетом докази та дає можливість фігурантам справи підготуватися до засідання комітету, де питання буде розглядатися.

Як зазначається, розслідування АМКУ розпочалося у жовтні минулого року. Його основні результати такі:

- група «ДТЕК» у складі АТ «ДТЕК Західенерго» та ТОВ «Д. Трейдінг» у липні – жовтні 2019 року займала монопольне (домінуюче) становище на регіональному ринку комерційного продажу електричної енергії та балансування в години як мінімального, так і максимального навантаження в торговій зоні острова «Бурштинської ТЕС»;

- з кінця липня 2019 року «ДТЕК Західенерго» зменшував обсяги пропонованої електроенергії в години мінімального навантаження, що призводило до зростання обсягів продажу на балансуючому ринку за більш високими для споживачів цінами;

- у липні-жовтні 2019 року «ДТЕК Західенерго» встановлював на ринку «на добу наперед» в години максимального навантаження завищені та економічно необґрунтовані ціни на продаж електричної енергії.
Такі дії відповідача у справі були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку, отже, кваліфікуються Антимонопольним комітетом як зловживання монопольним (домінуючим) становищем.

"Конкуренцію ПАТ «ДТЕК Західенерго» могла б скласти електроенергія з сусідніх європейських країн, перш за все Словаччини, де в досліджуваний період вона була значно дешевшою. Однак ТОВ «Д. Трейдінг», яке входить до тієї ж групи «ДТЕК», викуповувало більшу частину пропускної спроможності напрямку Словаччина-Україна, що обмежувало імпорт. Тобто, «ДТЕК Західенерго» міг диктувати свої умови всьому ринку", - йдеться в заяві АМКУ.

Нагадаємо, що «Бурштинський енергоостів» – це особлива зона на Заході України в межах Івано-Франківської, Львівської та Закарпатської областей. Історично склалося, що ця територія об’єднана з європейськими енергосистемами, але від’єднана від «материкової» України.

Як зауважує АМКУ, «ДТЕК Західенерго» і «Д. Трейдінг» мають місяць на формування своєї позиції захисту.

Потім комітет призначить засідання, на якому справу буде розглянуто за участі відповідачів.

"В разі прийняття Комітетом рішення, яке підтвердить порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем, на порушників буде накладено штраф у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік", - резюмується в заяві АМКУ.