Жеваго заблокував спроби НБУ відсудити Білоцерківську ТЕЦ

Все про економіку та фінанси

6 листопада Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ на ухвалу Госпсуду Київської області від 11.06.2018, якою було зупинено провадження у справі №911/3981/16 (за позовом Нацбанку до ПрАТ “Білоцерківська теплоелектроцентраль” про звернення стягнення на предмет іпотеки, що є забезпеченням по боргам банку “Фінанси та кредит” по рефінансуванню) - до набрання законної сили судовими рішеннями у справах №910/24075/16, №910/1948/18 та №910/2308/18.

Предметами позовів у справах №910/24075/16, №910/1948/18 та №910/2308/18 є вимоги ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» про визнання недійсними іпотечних договорів з НБУ (наразі судові процеси, принаймні, у двох останніх випадках - не на користь ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль»).

“Суд апеляційної інстанції визнає обґрунтованим висновок суду першої інстанції стосовно того, що станом на момент звернення відповідача з клопотанням про зупинення провадження у справі №911/3981/16 у суду відсутня можливість в межах даної справи самостійно надати правову оцінку договорам іпотеки, на підставі яких Національний банк України просить звернути стягнення в даній справі”, - йдеться в постанові Північного апеляційного госпсуду від 06.11.2018.

Контекст

За даними НБУ, борг банку "Фінанси та кредит" по рефінансуванню на середину березня становив 6,3 млрд грн.

Як писав Finbalance, 27.09.2017 Апеляційний суд м. Києва відмовився відкривати апеляційне провадження за апеляційною скаргою ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» на ухвалу Шевченківського райсуду м. Києва від 29.01.2016, якою було відкрито провадження в справі №761/709/16-ц за позовом НБУ до Костянтина Жеваго про стягнення з нього 1,5 млрд грн заборгованості як з поручителя банку «Фінанси та кредит» по кредитам рефінансування.

Згідно із судовими матеріалами, крім особистої поруки Костянтина Жеваго на 1,5 млрд грн та Білоцерківської ТЕЦ, майновими поручителями банку перед НБУ виступали також "Київський суднобудівельно-судноремонтний завод", "Київмедпрепарат", "Готель "Салют", ТОВ "Будівельна компанія "Основа", ТОВ "Ініціатор-ріелті".

НБУ в рамках позову до К. Жеваго про стягнення 1,5 млрд грн боргу по рефінансу звертався до суду з клопотанням про арешт всього нерухомого й рухомого майна нардепа, у т.ч. акцій Ferrexpo, частки в компанії The Minco Trust (Швейцарія). Торік у листопаді Шевченківський райсуд вдруге відмовився задовольнити таке клопотання (перша невдала спроба НБУ була в березні), мотивуючи тим, що «відсутність конктетизації майна унеможливлює обов’язкову перевірку відповідності забезпечення позову, який просить застосувати особа, позовним вимогам».

Глава НБУ Валерія Гонтарева публічно висловлювала думку, що хоча акції компанії Ferrexpo (основний актив К. Жеваго) ніколи не були в заставі НБУ по рефінансу, забезпеченням була персональна гарантія, а тому К. Жеваго має відповідати по зобов’язанням всіма своїми активами. «Будемо намагатися забрати всі можливі активи для погашення кредиту, під який видана ця гарантія», - казала глава НБУ.

Також вона зауважувала, що хоча персональна гарантія К. Жеваго оформлена за українським законодавством, вона висловлювала надію, що «ми зможемо в усіх судах пред`явити її по будь-якому законодавству». «Може, потім ми дізнаємося про інше громадянство пана Жеваго. Так що ця довга історія ще не закінчилася», - багатозначно констатувала В. Гонтарева.

Тональність публічних заяв В. Гонтаревої щодо К. Жеваго коливалася. В одних інтерв’ю вона розповідала, що «25 разів його попереджала: у вас персональна гарантія, яку ви нам видали, ви залишитеся взагалі без нічого». В інших виступах В. Гонтарева критично оцінювала неготовність К. Жеваго продати непрофільні активи, щоб належно підтримати банк «Фінанси та кредит». Водночас глава Нацбанку подекуди з елементами симпатії говорила, що отримані в своєму банку кредити К. Жеваго вкладав у реальні активи в Україні.

Водночас К. Жеваго називав НБУ винним у банкрутстві «Фінанси та кредит». «Банк можна і потрібно було не закривати. Я переконаний: те, що робить НБУ по відношенню до банків, - згубно для економіки України, - зазначав власник «Фінанси та кредит». - Зі мною вчинили, безумовно, формально. І зі мною вчинили нечесно. Сьогодні є підстави закрити будь-який банк. Тому що в такій економічній ситуації немає жодного банку, який би не порушував нормативів».

Нацбанк повідомляв, що сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку "Фінанси та кредит" - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів банку К. Жеваго становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").