Жеваго програв у Вищому госпсуді: ФГВФО не поверне йому $10 млн поза чергою

Все про економіку та фінанси

17 жовтня Вищий госпсуд відмовився задовольнити касаційну скаргу ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" на постанову Київського апеляційного госпсуду 12.06.2017 та рішення Госпсуду м. Києва від 14.03.2017 (у справі №910/28039/15), якими компанії було відмовлено в задоволенні позову до тимчасового адміністратора банку «Фінанси та кредит» про зобов`язання перерахувати грошові кошти в сумі 163,5 млн грн та 2,5 млн дол.

Основний бенефіціар «Полтавського ГЗК» (через Ferrexpo) - нардеп Костянтин Жеваго. Він також контролював банк «Фінанси та кредит» (який НБУ 17.09.2015 відніс до неплатоспроможних; 18.09.2015 Фонд гарантування ввів тимчасову адміністрацію; 17.12.2015 НБУ ухвалив рішення про відкликання банківської ліцензії й ліквідацію фінустанови).

Згідно з судовими матеріалами, кошти, які позивач вимагав перерахувати за платіжними дорученнями від 22.10.2015, надійшли з-за кордону п`ятьма міжбанківськими переказами на 9,98 млн дол (слід розуміти, йдеться про експортну виручку, з якої 75% підлягали обов’язковому продажу на міжбанку) 17.09.2015 – тобто за день до запровадження тимчасової адміністрації у банку, тоді як згідно з рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування від цієї ж дати тимчасова адміністрація була запроваджена на три місяці з 18.09.2015.

З огляду на це, суди дійшли висновку, що на ці кошти поширюються обмеження закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а оскільки вимоги є кредиторськими, то вони підглягають задоволенню в порядку й черговості, передбаченим цим законом.

Під час розгляду справи у Вищому госпсуді ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" подавало клопотання про внесення змін у мотивувальну частину рішення Госпсуду м. Києва від 14.03.2017 щодо встановлення іншої дати надходження коштів компанії на її рахунок в банку «Фінанси та кредит» - 22.09.2015. Однак Вищий госпсуд констатував, що «встановлення такого факту є елементом переоцінки доказів у справі задля встановлення інших обставин справи, що не віднесено до повноважень касаційного господарського суду».

Зауважимо, що ця справа розглядалася по другому колу, адже ще 04.12.2015 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат». 25.05.2016 це рішення підтвердив Київський апеляційний госпсуд, однак 05.09.2016 Вищий госпсуд його скасував та відправив справу на новий розгляд.

Контекст

Раніше Ferrexpo повідомляла про втрату через банкрутство банку "Фінанси та кредит" 174 млн дол.

Кілька гірничо-збагачувальних комбінатів (у т.ч. Полтавський, Біланівський, Єристівський), які належать Жеваго, домагаються в суді віднесення їхніх кредиторських вимог до банку "Фінанси та кредит" (на 4,2 млрд грн) у сьому чергу кредиторів (до якої включаються вимоги в т.ч. юросіб-вкладників, які не є пов`язаними особами банку), а не в дев`яту чергу (вимоги пов`язаних осіб).

При цьому в Нацбанку констатували, що за період з 01.07.2015 до 18.09.2015 кредитний портфель банку "Фінанси та кредит" зменшився на 3,963 млрд грн (на 13,6%) при одночасному зменшенні зобов`язань перед юрособами на 3,618 млрд грн (або на 48,3%) та фізособами на 1,503 млн грн. (на 24,4%).

"У серпні 2015 р. здійснено (часткове) погашення кредитної заборгованості 8 позичальників, власником яких був К.Жеваго, на загальну суму 3,3 млрд грн в основному за рахунок коштів трьох гірничо-збагачувальних комбінатів, підконтрольних Ferrexpo, що підтверджується даними статистичної звітності", - зауважували в Нацбанку.

У свою чергу Фонд гарантування заявляв, що 20.09.2016 отримав звернення від компанії Ferrexpo plc щодо окремих правовідносин компаній, які входять у групу з банком, з огляду на що було проведена перевірка.

«Окремі правочини, укладені між банком і підприємствами з групи Ferrepo, фігурують у кримінальному провадженні, яке розслідується Генеральною прокуратурою України.

Крім того, зазначаємо, що між банком і певним переліком поручителів з групи компаній Ferrexpo та позичальників банку у серпні 2015 року укладено договори поруки, згідно з якими поручителі зобов`язуються перед банком відповідати у межах відповідальності за своєчасне і повне виконання зобов`язань позичальників за кредитними договорами. Оскільки графіки погашення заборгованості згідно з умовами кредитних договорів не були виконані, банк змушений був здійснити погашення простроченої заборгованості шляхом проведення договірного списання коштів з рахунків поручителів», - зауважував ФГВФО.

За даними НБУ, сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку «Фінанси та кредит» - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів банку становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

За даними Фонду гарантування, на 01.09.2017 вкладникам банку "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсацій на 9,92 млрд грн (сумарні виплати становитимуть 10,5 млрд грн).

Згідно зі звітністю ліквідатора банку, на 01.04.2017 позичальники погасили борги лише на 436,7 млн грн, реалізація майна банку принесла 99,3 млн, інші надходження - 238,6 млн грн.

Таким чином, гарантійні виплати здійснювалися насамперед за рахунок емісійних коштів Нацбанку, що монетизував держоблігації, надані Мінфіном для ФГВФО у вигляді позик, а також видав Фонду власні кредити.

Раніше повідомлялося, що є судові рішення (іноді й апеляційної інстанції) про стягнення на користь банку "Фінанси та кредит" 563 млн грн із ПАТ "Кременчукм`ясо"; 399 млн грн - із ПАТ "Готель "Салют"; 358 млн -із ТОВ "Комсомольська когенераційна компанія"; 168 млн - із ТОВ "Ворскла сталь"; 105 млн грн - із ПАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" тощо.

У матеріалах кримінальних проваджень про сумнівні операції "ФіК" наводилися дані й про видачу банком позик для ПАТ "Стахановський вагонобудівний завод", ТОВ "Торговий дім Вагонзавод", ПАТ "Херсонський завод карданних валів", ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод", ТОВ "Схід-Руда", ТОВ "ФК "Факторинг" тощо.

Про кримінальні провадження щодо видачі банком "Фінанси та кредит" інсайдерських кредитів читайте тут.

Про боргові вимоги НБУ до Жеваго див. тут.

Про позовні вимоги ліквідатора банку "Фінанси та кредит" до групи "КрАЗ" Жеваго на 3 млрд грн див. тут.

Про спроби компаній з групи "Росава" Жеваго позбутися поруки перед банком "Фінанси та кредит" читайте тут.

Про намагання фармкомпаній Жеваго отримати відстрочку на виплату боргів перед "ФіК" див. тут.

Про судове рішення, згідно з яким К. Жеваго мав виплатити вкладниці банку "Фінанси та кредит" 1 млн грн читайте тут.

Про картковий борг Жеваго перед "Фінанси та кредит" на 8,3 млн грн див. тут.

Про авто, яхту, літак і вертоліт, які можуть належати К. Жеваго, читайте в матеріалі сайту dubinsky.pro.

Про кримінальне провадження прокуратури щодо можливого виведення коштів з банку "Фінанси та кредит" на користь власника ТРЦ "Гуллівер" див. тут.

Про висновки Вищого адмінсуду, що НБУ не реагував адекватно на проблеми банку "Фінанси та кредит" див. тут.