Жеваго програв НБУ у Вищому госпсуді: поступово втрачає готель і бізнес-центр

Все про економіку та фінанси

16 лютого Вищий господарський суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ПрАТ "Готель Салют" на постанову Київського апеляційного госпсуду від 23.12.2015 та рішення Госпсуду м. Києва від 15.10.2015, які задовольнили позов НБУ до ПрАТ "Готель "Салют", зобов’язавши відповідача передати Головному управлінню Нацбанку по м. Києву і Київській області на збереження оригінали правовстановлюючих документів:

- наказ Фонду держмайна від 06.04.1999 №4-АТ;
- акт передачі нерухомого майна від 06.04.1999, зареєстрованого Київським міським бюро технічної інвентаризації від 25.10.2000, записаний в реєстрову книгу за №685з;
- реєстраційне посвідчення, видане Київським міським бюро технічної інвентаризації від 25.10.2000;
- витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 21857555 від 20.05.2014.

Як уже писав Finbalance, одним з кінцевих бенефіціарів готелю «Салют» вважається нардеп Костянтин Жеваго – власник збанкрутілого банку «Фінанси та кредит». За даними НКЦПФР, 19,53% акцій ПрАТ «Готель «Салют» належить Foster Group Management inc., через яку, за даними ЗМІ, К. Жеваго в свій час контролював певний пакет акцій "Одесаобленерго".

Згідно з матеріалами судової справи, між НБУ та банком «Фінанси та кредит» в 2009-2014 рр. укладалися договори про надання стабілізаційних кредитів, забезпеченням за якими була зазначена нерухомість.

Відповідно до змін до іпотечного договору від 22.05.2014, ПрАТ «Готель «Салют» упродовж 30 календарних днів мав передати за актом приймання-передачі оригінали документів, що встановлюють право власності на предмет іпотеки, іпотеко держателю на збереження до повного виконання позичальником своїх зобов`язань за кредитним договором. Однак по факту були надані лише копії документів замість оригіналів.

З високою часткою вірогідності можна прогнозувати, що вказане вище рішення ВГСУ може стати одним з перших практичних кроків до переходу контролю над готелем «Салют» до НБУ.

Те ж саме стосується бізнес-центру «Основа».

03 лютого Вищий госпсуд відмовився задовольнити касаційну скаргу ТОВ "Будівельна компанія "Основа" на постанову Київського апеляційного госпсуду від 07.12.2015 та рішення Госпсуду Київської області від 23.09.2015, які зобов’язали ТОВ "Будівельна компанія "Основа" передати Головному управлінню НБУ по м. Києву та Київській області оригінали правовстановлюючих документів на предмети іпотеки згідно з договором іпотеки майнового комплексу, укладеним між НБУ, банком "Фінанси та Кредит" та ТОВ "Будівельна компанія "Основа" в листопаді 2008 року.

Йдеться про договір купівлі-продажу майнового комплексу загальною площею 22,62 тис кв.м., що знаходиться в м. Києві за адресою вул. Лумумби Патріса, 4/6 (корпуси А, Б, В, Г; це бізнес-центр «Основа»). Угода купівлі-продажу укладалася між ТОВ "Українська компанія "Фотон" (продавець) та ТОВ "Будівельна компанія "Основа" (покупець) у 2007 році. Ця нерухомість була забезпеченням по рефінансуванню, яке НБУ в 2008-2014 рр. надавав банку «Фінанси та кредит».

У 2014 році ТОВ "Будівельна компанія "Основа" мало передати НБУ оригінали відповідних правовстановлюючих документів, відповідно до змін, внесених до іпотечного договору. Але це зроблено не було.

За даними держреєстру юросіб та фізосіб підприємців, серед засновників ТОВ "Будівельна компанія "Основа" значаться, зокрема, компанії FS Trading Limited LLC та Link Business Solutions Limited, які пов’язують з Жеваго.

ДОВІДКОВО:

Борг банку «Фінанси та кредит» перед НБУ по кредитам рефінансування на кінець 2014 року становив 3,9 млрд грн (на кінець 2013 року було 3,8 млрд грн). У 2015 році він отримав рефінансування від регулятора на 1,45 млрд грн.

Глава НБУ Валерія Гонтарева висловлювала думку, що хоча акції компанії Ferrexpo ніколи не були в заставі НБУ по кредитам рефінансування для банку «Фінанси та кредит», забезпеченням по цим позикам була персональна гарантія К. Жеваго, а тому він має відповідати по цим зобов’язанням всіма своїми активами.

«На мою думку, людина, у якої є персональна гарантія, відповідає всіма своїми активами. Активи Ferrexpo у нього як мінімум записані у всіх його офіційних деклараціях, тому я вважаю, що він повинен відповідати усіма своїми активами. Існуюча персональна гарантія Жеваго, як фізичної особи, поширюється на всі його активи. Ми будемо намагатися забрати всі можливі активи для погашення того кредиту, під який була видана ця персональна гарантія. А закладена у нас Білоцерківська ТЕЦ - як цілий майновий комплекс», - зазначала глава Нацбанку.

На 01.02.2016 за період тимчасової адміністрації та ліквідації вкладники банку «Фінанси та кредит» отримали компенсації на 9,35 млрд грн., або 89,5% суми, яка підлягає виплаті вкладникам в межах гарантованої суми відшкодування. 

Як відомо, з огляду на нестачу власних надходжень у Фонду гарантування, він здійснює виплати вкладникам банків-банкрутів, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ, який надає позики Фонду та монетизовує держоблігації, випущені для Фонду Мінфіном. Що в свою чергу тисне на ціни (розкручує інфляції) та курс (провокує девальвацію).

Як писав Finbalance, Ощадбанк намагається стягнути 1,3 млрд грн з підприємства АвтоКрАЗ, яке контролює К. Жеваго.

04 грудня Господарський суд м. Києва задовольнив позов ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» (належить компанії Ferrexpo, яку контролює К. Жеваго) та зобов’язав банк «Фінанси та кредит» (з 17 грудня – на ліквідації; до цього його теж контролював К. Жеваго) перерахувати 163,5 млн грн. і 2,5 млн дол. на рахунок компанії в Укрсиббанку.

01 лютого Печерський райсуд м. Києва відмовився задовольнити скаргу фізособи на бездіяльність уповноважених осіб Генеральної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про кримінальне правопорушення.

Finbalance