Жеваго хоче вивести із застави НБУ Білоцерківську ТЕЦ

Все про економіку та фінанси

Господарський суд м. Києва розглядає позов ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» до банку «Фінанси та кредит» і НБУ про визнання недійсним іпотечного договору від 16.02.2015.

Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням (на його думку) норм Цивільного кодексу та закону «Про іпотеку».

Водночас НБУ звертав увагу, що виконав взяті зобов`язання, надавши для банку «Фінанси та кредит» кредит на умовах договору №47/2 від 17.06.2015 та №47/2 від 25.06.2015, укладених в рамках Генерального кредитного договору, зобов`язання за якими забезпечені, зокрема згаданим іпотечним договором.

Нагадаємо, глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що кредити рефінансування для банку «Фінанси та кредит» видані в т.ч. під заставу Білоцерківської ТЕЦ як цілісного майнового комплексу (ТЕЦ пов`язують з Жеваго, як і банк, - ред.).

Борг «Фінанси та кредит» перед НБУ по рефінансуванню на кінець 2014 року становив 3,9 млрд грн (на кінець 2013 року було 3,8 млрд грн). У 2015 році він отримав рефінансування від регулятора на 1,45 млрд грн.

18 листопада 2016 року Шевченківський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання НБУ про накладання арешту на все рухоме та нерухоме майно Костянтина Жеваго в рамках позову щодо стягнення з цього нардепа (як поручителя) 1,54 млрд грн заборгованості банку «Фінанси та кредит» по рефінансуванню.

В. Гонтарева висловлювала думку, що хоча акції компанії Ferrexpo ніколи не були в заставі НБУ по кредитам рефінансування для банку «Фінанси та кредит», забезпеченням по цим позикам була персональна гарантія К. Жеваго, а тому він має відповідати по цим зобов’язанням всіма своїми активами.

«На мою думку, людина, у якої є персональна гарантія, відповідає всіма своїми активами. Активи Ferrexpo у нього як мінімум записані у всіх його офіційних деклараціях, тому я вважаю, що він повинен відповідати усіма своїми активами. Ми будемо намагатися забрати всі можливі активи для погашення того кредиту, під який була видана ця персональна гарантія», - зазначала глава Нацбанку.

Довідково

За даними Фонду гарантування, коли в банк «Фінанси та кредит» була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 17 млрд грн, а юросіб – 4 млрд грн.

На 01 січня 2017 року вкладникам банку "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено 9,9 млрд грн (94,8% запланованих виплат). Як відомо, компенсації вкладникам банків-банкрутів здійснюються, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ (який надає кредити Фонду та монетизовує облігації, які для Фонду випускає Мінфіну), що провокувало девальвацію та розкручування інфляції.

Як писав Finbalance, 21 листопада Госпсуд м. Києва задовольнив позов ПрАТ «Росава» (вважається підконтрольним К. Жеваго) до банку «Фінанси та кредит» та визнав припиненою поруку підприємства, яка була надана по кредиту для ТОВ "Кременчуцький шкірзавод". У жовтні ліквідатор банку «Фінанси та кредит» подав низку позовів до ПрАТ «Росава» про стягнення 1,5 млрд грн. ПрАТ «Росава» фігурує в матеріалах низки кримінальних проваджень щодо сумнівних операцій банку «Фінанси та кредит» з пов’язаними структурами.

Також 05 грудня Госпсуд м. Києва задовольнив позов ПрАТ «Росава» до банку «Фінанси та кредит» і визнав припиненою поруку за договором поруки №86 від 10.08.2009, укладеним між банком, компанією і ПрАТ "Укренергозбут". 26 січня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу банку "Фінанси та кредит" на це рішення.

Крім того, 05 грудня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ліквідатора банку «Фінанси та кредит» на рішення Госпсуду м. Києва від 13.09.2016, яким було внесено зміни до кількох кредитних договорів, укладених у 2008 році банком Фінанси та кредит" і ПАТ "Київмедпрепарат", в частині встановлення та продовження строків повернення коштів та сплати нарахованих процентів на 36 місяців, починаючи з 01.10.2016 по 01.10.2019. Заборгованість по кредитам – 343,7 млн грн; в іпотеці по одному з них – корпус №26, літера «З», що розташований за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 139.

13 вересня Госпсуд м. Києва також надав трирічну відстрочку на виплату боргу ПАТ «Галичфарм» перед банком «Фінанси та кредит». У цьому випадку йшлося про заборгованість на 537,7 млн грн (в іпотеці - майнові комплекси за адресами: м. Львів, вул. Опришківська, 6/8, площею 31 921,3 кв. м.; м. Львів, вул. Балкова, 1, площею 872,7 кв.м.; м. Львів, вул. Заклинських, 5, площею 1 770,6 кв.м.; блок складських та допоміжних приміщень (літ. С-3, С`-1) у м. Львів, вул. Опришківська, 6/8, площею 2 268,1 кв.м). 05 грудня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ФГВФО на це рішення та лишив його без змін.

Про інші судові спори НБУ та Фонду гарантування зі структурами нардепа К. Жеваго (у т.ч. про грошові вимоги компаній Жеваго до Фонду гарантування) читайте тут.

Про супровідні кримінальні провадження (в яких фігурував у т.ч. Жеваго) - тут.