Обіг криптовалют буде регулювати НБУ, - законопроект

Все про економіку та фінанси

06 жовтня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №7183 «Про обіг криптовалюти в Україні». Його авторами значаться нардепи з фракцій «Народного фронту» та БПП.

У документі криптовалюта визначається як «програмний код (набір символів, цифр та букв), що є об’єктом права власності, який може виступати засобом міни, відомості про який вносяться та зберігаються у системі блокчейн в якості облікових одиниць поточної системи блокчейн у вигляді даних (програмного коду)», а майнер – «будь-яка фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, яка за допомогою власного та/або орендованого спеціалізованого обладнання забезпечує працездатність та безпечність системи блокчейн, криптовалютних транзакцій, і, в залежності від правил системи блокчейн, отримує винагороду системи блокчейн та/або набуває права власності на криптовалюту».

Законопроект передбачає, що загальні засади обігу криптовалюти регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським, Податковим кодексом, Законом «Про інформацію», нормативно-правовими актами НБУ, іншими законами України.

«Державне управління в сфері обігу криптовалюти здійснюється Національним банком України.

Держава не несе зобов’язань, а також не відшкодовує вартість криптовалюти у випадку її знецінювання або втрати з будь-яких інших причин.

Держава не гарантує та не здійснює будь-яких заходів із забезпечення діяльності онлайн-сервісів з обміну криптовалюти.

Майнер самостійно вживає усі необхідні дії для захисту і зберігання власної криптовалюти.

Майнер на свій власний розсуд обирає тип криптовалюти для майнінгу.

Майнінг криптовалюти здійснюється власними та/або орендованими засобами майнера за власним вибором та на свій власний ризик», - констатується в законопроекті.

Документ передбачає, що суб’єкт криптовалютних операцій має право вільно розпоряджатись криптовалютою, зокрема здійснювати операції з міни (обміну) криптовалюти будь-яких видів на іншу криптовалюту, обмінювати її на електроні гроші, валютні цінності, цінні папери, послуги, товари тощо.

«До криптовалютних транзакції застосовуються загальні положення про договір міни, у відповідності до законодавства України.

Дані про криптовалютні транзакції зберігаються у системі блокчейн та є відкритими та загальнодоступними для всіх суб’єктів криптовалютних операцій.

Криптовалютні транзакції містять відомості про криптовалютний кошик, з якого виконано передачу, одержувача, об’єм переказу, тимчасові мітки, що визначають момент передачі.

Суб’єкт криптовалютних операцій самостійно гарантує проведення транзакцій криптовалюти.

Суб’єкт криптовалютних операцій зобов’язується зберігати дані щодо проведених транзакцій протягом 5 років», - зауважується в законопроекті.

У ньому передбачено, що порядок створення та діяльності криптовалютної біржі здійснюється виключно в порядку встановленому Національним банком України.

«Криптовалютна біржа зобов’язана здійснювати моніторинг всіх транзакцій, ідентифікацію та персоніфікацію суб’єкта криптовалютних операцій в порядку встановленому Національним Банком України.

Обмін криптовалюти на електронні гроші, фінансові цінності, цінні папери здійснюється виключно криптовалютною біржою.

Дохід отриманий криптовалютною біржою від здійснення криптовалютних операцій підлягає оподаткуванню у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Обмін (переміщення) криптовалюти може здійснюватися за допомогою онлайн-сервісів з обміну криптовалюти в мережі Інтернет.

Суб’єкт криптовалютних операцій здійснює міну (обмін) криптовалюти за допомогою онлайн-сервісів з обміну криптовалюти на свій власний ризик», - констатується в законопроекті.