ЗМІ: нова програма МВФ для України на $4-5 млрд може стартувати до завершення чинної

Все про економіку та фінанси

За даними агентства “Українські новини”, в ході переговорів влади України з місією МВФ, які розпочалися в Києві 6 вересня, обговорюється питання про запуск нової фінансової програми stand-by, яка замінить чинну EFF до її завершення [діє до березня 2019 року]. Заміна програми також дозволить перезапустити питання підвищення ціни на газ для населення та уникнути його різкого подорожчання. Як зазначається, з жовтня ціна на газ може зрости на 23,5%.

Наразі місія МВФ вже провела зустріч з прем`єр-міністром, в.о. міністра фінансів і керівництвом НБУ. Із Президентом Петром Порошенко зустрічі ще не було.

Як зазначається, нова програма може бути розрахована на 1,5 року й на суму $4-5 млрд. Таким чином, Україна перестрахується від фінансових проблем до завершення парламентських виборів і формування після них нового уряду.

Заміна програми вже зараз може дати можливість перевантажити питання про підвищення ціни на газ.

За чинною програмою EFF ціни газу для промисловості та населення повинні були в підсумку зрівнятися. Однак уряд і МВФ, щоб не допустити різкого стрибка ціни, узгодили тимчасову систему поставок газу населенню за спеціальними зобов`язаннями (PSO), зафіксувавши в березні 2017 року умови визначення і перегляду ціни постановою №187. Дія цього документа продовжували кілька разів, і зараз якщо скасувати постанову, то газ для населення з жовтня подорожчав би вдвічі. З огляду на, що НАК "Нафтогаз України" підвищив ціну газу для промисловості на 20% - до 11,0 тис грн (без ПДВ) за тисячу кубометрів, то для населення, враховуючи ПДВ і транспортні витрати ціна повинна була б піднятися з 6,958 тис. грн до більш як 14,0 тис грн за тисячу кубометрів. При продовженні нинішніх умов постанови №187 підвищення мало б бути майже на 60% - до 11 тис грн.

За даними “Українських новин”, вже практично узгоджено підвищення тарифів на газу з жовтня на 23,5% - приблизно до 8,5 тис. грн. Цей максимальне підвищення, на яке готовий був піти уряд Володимира Гройсмана притому, що МВФ погоджувався на нижню планку в 30%. Як буде підвищуватися ціна на газ в 2019 році агентству уточнити не вдалося.

За інформацією джерел, знайомих з ходом переговорів, МВФ визнав, що різке підвищення ціни за нинішніми умовами український бюджет просто не витримає, хоча б тому, що навіть після верифікації субсидіантів розмір виплат компенсації істотно зросте. Свіжі розрахунки по субсидіях на 2019 рік мають міститися в проекті держбюджету на 2019 рік, який уряд обіцяє подати до Верховної Ради до 15 вересня.

Після рішення уряду про підвищення ціни газу, Україна і МВФ мають намір підписати новий меморандум фінансування за програмою Stand-by, робота над яким, за інформацією агентства, йде повним ходом. Таким чином, наступний транш, розмір якого може бути в межах $1-1,9 млрд, може стати не п`ятим за чинною програмою, а першим за новою.

За неофіційною інформацією, в новому меморандумі буде актуалізовано питання про введення ринку землі. До речі, прем`єр вже висловив свою думку по цій темі. Він заявив, що проти повної лібералізації. "Я категорично проти відкриття всього ринку землі для всіх, на всі боки. Це моя позиція як громадянина України, це для мене принципово. Позиція номер два - треба дати можливість українцям одного в одного купувати землю в обмеженій кількості і для спеціального використання", - заявив Гройсман 11 вересня. Не виключено, що одним з "маяків" в новій програмі може стати і початок роботи Антикорупційного суду.