ЗМІ: уряд не поспішає знижувати тарифи на газ, щоб потім не довелося їх знову підвищувати

Все про економіку та фінанси

МВФ давно вимагає від України лібералізувати газовий ринок, але уряд не поспішає — з політичних причин, пише "Економічна правда".

Півтора року прем`єр-міністр Володимир Гройсман відмовлявся виконувати зобов`язання України перед МВФ і підвищувати ціну на газ до ринкового рівня. У жовтні 2018 року на цей болісний крок довелося піти: уряд підвищив плату на паливо на 23,5%, а перехід на ринкову ціну повинен відбутися з 2020 року.

У березні 2019 року глава правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв зробив прем`єру несподівану для широкого загалу пропозицію: перейти на ринкову ціну раніше. Це дозволило б убити двох зайців: перейти на ринкову ціну і не підвищувати тарифи.

Попри, здавалося б, привабливість такої пропозиції, Гройсман Коболєву відмовив. Чому він так вчинив, і які фактори вплинуть на ціну на газ у 2019 році?

Пропозиція Коболєва

У програмі співпраці України з МВФ прописаний такий план: з 1 січня 2020 року "Нафтогаз" продаватиме газ для населення і промисловості за ринковими цінами. З 1 травня 2019 року ціна мусить бути скоригована до рівня "80% від базової ринкової ціни".

Що і чому запропонував Коболєв?

НАК закупила партію словацького газу за ціною, еквівалентною 5 981 грн за тис куб м. З урахуванням ПДВ та витрат на транспортування і постачання це відповідає роздрібній ціні на рівні близько 8 380 грн за тис куб м.

"Вперше за час існування режиму покладання спеціальних обов`язків (ПСО) ціна закупівлі газу на європейському ринку знизилася нижче рівня, передбаченого чинною постановою Кабміну про ПСО", — написав Коболєв у листі до прем`єра, який опинився у розпорядженні ЕП. У зв`язку з цим Коболєв запропонував скасувати ПСО достроково, з 1 квітня.

ПСО (Public Service Obligation) — це спеціальні зобов`язання з продажу газу для потреб населення за пільговою ціною, що покладаються урядом на "Нафтогаз України".

В той же день прем`єр Гройсман відреагував на появу листа в ЗМІ. "Уряд обмежив ціну на газ. Вона не може бути вище 8,55 грн за куб м. Якщо "Нафтогаз" зможе продавати газ дешевше, я повністю це підтримаю", — сказав прем`єр.

Проте пропозицію Коболєва про скасування ПСО, голова уряду відкинув, наголосивши, що "там може бути пастка".

"Вони нам пропонують скасувати обмеження у 8,55 грн. Якщо ми скасуємо це обмеження, то завтра "Нафтогаз" може продавати газ вже не за цією ціною, а за ціною в 10 грн або 11 грн, наприклад", — зазначив він.

На наступний день Гройсман оголосив, що збирається доручити "Нафтогазу" і Мінфіну почати переговори з МВФ про можливість зниження ціни на газ. За інформацією джерел видання, і Мінфін, і МВФ перебувають в очікуванні доручення прем`єра.

Теоретично такий крок міг би влаштувати МВФ. Кредитор роками вимагає встановити ринкову ціну на газ та лібералізувати ринок. Однак не все так просто: українська сторона поки не бажає форсувати газове питання.

Ринковий тренд

На вартість газу суттєво впливає сезонний фактор: перед опалювальним сезоном ціни ростуть, після нього — падають, пояснює аналітик компанії Dragon Capital Денис Саква. У 2018 році ціна зросла майже на 70% з мінімального рівня.

У 2018 році на ціну найбільше вплинули низький рівень запасів у європейських сховищах і більш холодна, ніж зазвичай, погода, говорить Саква. У 2019 році, додає він, ситуація протилежна. Рівень запасів у сховищах високий, а друга половина зими була теплою. Це призвело до різкого падіння цін на газ.

Керівник підрозділу з корпоративного аналізу компанії ICU Олександр Мартиненко каже, що з січня 2019 року ціни на газ на ключових європейських хабах впали більш ніж на 26%.

За його словами, у 2019 році додатковими факторами зниження цін на газ стали суттєве зростання поставок зрідженого газу із США і Росії, а також зміщення Китаєм основного обсягу зимових закупівель на останній квартал року.

Ціни на природний газ тісно корелюють з цінами на альтернативні ресурси — енергетичне вугілля і нафту. У найближчі місяці вони не дорожчатимуть.

"Очікуване нами зниження цін на нафту на 8-10% у 2019 році буде одним з ключових чинників для зниження цін на газ. Іншим фактором зниження цін на газ буде значне збільшення світової пропозиції зрідженого газу в результаті введення нових потужностей у США, Росії та Австралії", — каже Мартиненко.

Стрімке зростання поставок зрідженого газу, прогнозує він, може спричинити більш швидке, ніж у випадку з нафтою, зниження цін на газ у Європі — на 12-14%. За прогнозом ICU, наступний цикл зростання цін може початися у липні-серпні.

На думку Сакви, спровокувати зростання цін можуть і непередбачувані фактори. "Якщо "Газпром" відмовиться прокачувати паливо через українську ГТС через відсутність транзитного контракту і скоротить поставки Європу, в кінці 2019 року можуть виникнути проблеми з постачанням газу", — пояснює Саква.

З огляду на сприятливу ситуацію на ринку "Нафтогаз" повідомив, що знизить ціну на газ на квітень для побутових споживачів на 2%.

Підводні камені

Попри ринкові тренди, уряд не поспішатиме з переговорами з МВФ щодо дострокової повної лібералізації ринку. Причини криються у політичній площині.

Перша причина — політична недоцільність.

"Це нагадує якісь неадекватні змагання в пропозиціях, хто на скільки знизить ціну.

Якщо ми зараз знизимо ціну на газ, то перший ефект, який у нас буде, — це незначне зниження ціни.

Потім цей тренд зламається, і ціна піде вгору", — пояснив ЕП знайомий з позицією прем`єра співрозмовник в уряді.

Річ у тім, що "потім" — це напередодні парламентських виборів, а успішна передвиборна кампанія і зростання цін на газ — речі несумісні.

Друга причина — перспектива додаткових перемовин з МВФ.

Дострокове виконання такого важливого пункту як лібералізація газового ринку суттєво не вплине на відносини з кредитором.

Однак у переговорах може виникнути інший аспект: зобов`язання дотримуватися ринкових правил в майбутньому, коли ситуація на зовнішньому ринку стане менш сприятливою. А це може виявитися більш проблемним моментом для української сторони.