ЗМІ: серед активів Ахметова, які заморозив кіпрський суд, - акції ПУМБ, "Метінвеста", ДТЕК

Все про економіку та фінанси

За даними агентства «ЛігаБізнесІнформ», серед активів Ріната Ахметова, які заморозив кіпрський суд у справі за позовом компанії Raga Establishment Ltd на $820 млн, - у т.ч. акції в Metinvest B.V., DTEK B.V., ПУМБ тощо.

Як зазначається, всього в списку близько 50 позицій. Водночас рішення кіпрського суду не означає, що тепер Р. АХметов не зможе проводити ніяких операцій зі своїм майном. Воно передбачає ряд застережень. Найважливіше – Ахметов і пов`язані з ним структури та особи вправі вільно розпоряджатися своїми активами, головне, щоб загальна вартість їх залишку за підсумками угод та інших маніпуляцій перевищувала $820,6 млн. Відповідачі також повинні повідомляти позивача за сім робочих днів до угоди, якщо раптом надумали щось продати, і це щось коштує понад $ 10 млн.

Цей судовий спір стосується «Укртелекому». При цьому в грудні стало відомо, що український суд апеляційної інстанції зобов`язав структури СКМ повернути акції найбільшого оператора зв`язку і інтернету в держвласність через невиконання умов договору про приватизацію.

Держава продала 92,79% акцій «Укртелекому» в 2011 році за 10,6 млрд грн. Його офіційним покупцем виступила компанія ЕСУ, дочірня фірма австрійського фонду EPIC. А два роки по тому він перепродав телеком-оператора Ринату Ахметову. Це та інформація, яка була загальнодоступною. Про ці дві угоди всім було добре відомо.

Але тут на початку 2017 року раптом з`ясовується, що була ще одна угода - таємна. Як виявилося, Raga Establishment Ltd (колишня назва - Epic Telecom Invest Ltd) викупила у фонду EPIC Укртелеком, а потім перепродала його в 2013 році Ахметову за $860 млн.

Raga належить українському екс-банкіру, що живе в Лондоні, Денису Горбуненко. У 2008 році журнал Фокус оцінював його статки в $232 млн. Кіпрська Raga також фігурує в розслідуванні нинішнього нардепа Сергія Лещенка від 2016 року. Він писав про зв`язок цієї компанії з екс-главою адміністрації АП Сергієм Льовочкіним по ряду фактів і ознак. Групи Ахметова і Льовочкіна є двома ключовими частинами Опозиційного блоку, в якому ледь не стався розкол навесні 2017 року. За даними ЗМІ, причиною внутрішнього конфлікту був саме конфлікт між колишнім главою адміністрації Януковича і найбагатшою людиною країни.

Низка згаданих вище угод здається дивною, тому що зазвичай актив купують, щоб продати його потім дорожче. А в цій історії Raga перепродує Укртелеком СКМ на $465 млн дешевше, ніж він був реалізований в ході приватизації.

Відповідно до судової претензії Raga, після угоди в 2013 році вона отримала від СКМ тільки перший транш - $100 млн. Після чого корпорація Ріната Ахметова з невідомих причин перестала платити.

Причому в перший раз суд Кіпру приймає постанову за позовом Raga тільки через чотири роки після невдалої операції. Цікавий збіг: Про претензії від компанії Горбуненка стає публічно відомо в акурат перед тим, як ФДМ подає на структури СКМ позов з вимогою повернути державі акції найбільшого оператора фіксованого зв`язку. Якраз за результатами проведеної в лютому 2017 року підсумкової перевірки, відомство встановило, що ЕСУ не виконує частину взятих на себе зобов`язань.

У прес-службі СКМ вчора повідомили, що будуть оскаржувати ухвалу кіпрського суду і активно захищатися "проти безпідставного позову компанії Raga Establishment Limited, в рамках якого було винесено ухвалу". Також в СКМ вирішили нагадати, що група ні прямо, ні опосередковано не брала участі в приватизації Укртелекому. У СКМ вважають, що існуючі претензії ФДМ повинні ставитися саме "до діяльності Raga Establishment Limited і її реальних кінцевих бенефіціарів, а також осіб, які фінансували приватизацію в 2011 році".

Один з київських телеком-юристів, з яким вчора поспілкувався журналіст LIGA.net, на умовах анонімності висловив думку, що судовий спір з Raga може бути частиною захисної стратегії самого ж Ріната Леонідовича. "Це інсценізація, яка при бажанні дає можливість або щось злити, або говорити: нічого не знаємо, у нас все заарештовано", - припускає він.

Якщо говорити про український судовий процес, то можна помітити, що ФДМ теж не поспішає повертати Укртелеком. Рішення другої інстанції вступило в силу і вже як майже місяць дозволяє відомству почати розпоряджатися оператором. Але керівництво фонду вважає за краще дочекатися розгляду касації. Це повинно відбутися вже найближчим часом. Так що розв`язка не за горами.