Обшук у Приватбанку по справі ім. "Kroll" був зупинений за вказівкою Порошенка?

Все про економіку та фінанси

За неофіційними даними видання dubinsky.pro, обшук у Приватбанку, який відбувся 07 грудня, був зупинений на особисту вимогу президента. 

Нижче – цитата з матеріалу журналістів:

«Спочатку гаранту дзвонила Гонтарева, а потім сам Порошенко набрав прокурорів і вимагав зупинити обшук.

Причини в тому, що в результаті цього обшуку може розкритися схема, по якій чиновники НБУ незаконно дали доступ росіянам з компанії Kroll до бази даних клієнтів Приватбанку.

Про це прямо пишуть в доповідній на ім`я заступника голови НБУ Рожкової співробітники юридичного департаменту Нацбанку [див. нижче].

Але, з якихось причин, в НБУ все одно приймають рішення дати доступ росіянам до бази даних ПБ [Приватбанку, - ред.]. І вона тут же йде в Росію.

Найцікавіше, що про сторонній доступ до своїх серверів не знали на той час навіть самі співробітники департаменту ІТ ПриватБанку. Тому викачування бази в РФ сприйняли як хакерську атаку. Що зафіксовано в їх службовому листуванні.

Доповідна про це на ім`я керівництва стала основою для звернення в прокуратуру - так і почалося зовсім непотрібне Нацбанку слідство, яке закінчилося обшуком в головному офісі у топ-менеджерів Приватбанку.

Факт незаконного доступу і подальшого витоку бази даних клієнтів ПБ - не тільки загрожує юридичними проблемами чиновникам Нацбанку, які не маючи на те права, передали доступ до банківської таємниці, яка була передана в країні-агресору.

Порушення закону при видачі доступу до банківської таємниці перетворюють отриману Kroll інформацію - в нелегітимну. Тобто, в таку, яка не може лягти в основу аудиторського звіту Kroll - так званого forensic audit ПриватБанку, на підготовку якого Нацбанк витратив сотні мільйонів гривень.

Мабуть, з цієї причини публікація даного звіту переноситься вже на протязі 2 місяців».

Контекст

Раніше у розпорядження редакції Finbalance потрапила копія ухвали Печерського райсуду м. Києва від 04 грудня, якою слідчим Генпрокуратури було надано дозвіл на проведення обшуку в робочих кабінетах співробітників Приватбанку в корпусі «Дельта» за адресою м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 30 в рамках досудового розслідування кримінального провадження №42017000000002828, відкритого 05.09.2017 за двома статтями Кримінального кодексу: 191 («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем») та 364 («Зловживання владою або службовим становищем»).

Згідно з документом, слідчі встановили, що "службові особи ПАТ КБ «Приватбанк» за попередньою змовою з представниками Національного банку України, а також із власниками та керівниками ряду суб’єктів господарювання, зокрема, іноземної детективної компанії «Kroll», використовуючи службове становище, з корисливих мотивів, за грошову винагороду, маючи на меті особисте незаконне збагачення, всупереч інтересам служби, організували схему систематичної розтрати коштів ПАТ КБ «Приватбанк», акції якого належать Державі в особі Кабінету Міністрів України, в особливо великих розмірах, шляхом проведення завідомо збиткових операцій з кредитування суб`єктів господарської діяльності за грошову винагороду в розмірі 3-5% від загальної суми кредиту" (цитата).

Своєю ухвалою суд дав дозвіл слідчим ГПУ на проведення обшуку в Приватбанку для виявлення та вилучення речей і документів, які стосуються в т.ч. «позапланової інспекційної перевірки ПАТ КБ «Приватбанк», призначеної розпорядженням НБ України №437-ро від 31.05.2017, а також залучення до її проведення співробітників іноземної детективної компанії «Kroll» (цитата).

За даними видання «Закон і Бізнес», 31.05.2017 розпорядженням НБУ №437-ро Департаменту інспекційних перевірок банків було доручено впродовж червня провести інспекційну перевірку Приватбанку. Куратором перевірки була призначена заступниця глави Нацбанку Катерина Рожкова. Причому серед осіб, уповноважених на проведення перевірки, вказані прізвища більше 20 іноземців.

Як зазначається, у самому ДІПБ звертали увагу керівництва Нацбанку на неврегульований статус осіб, які не є співробітниками НБУ, при проведенні такої перевірки. У доповідній записці зазначалося, що залучення до перевірки двох іноземних фірм – AlixPartners Services UK LLP і Kroll Аssociates UK Limited, співробітники яких отримують доступ до банківської таємниці, суперечить законодавству. Як стверджували у ДІПБ, отримана ними інформація «пересилається каналами Інтернет, а також фізично вивозиться на зовнішніх носіях за межі держави».

Як пише агентство "ЛігаБізнесІнформ", прес-секретар Приватбанку Олег Серга в соцмережах підтвердив інформацію, що сьогодні співробітники ГПУ провели слідчі дії в головному офісі Приватбанку в Дніпрі. "Нічого серйозного не відбувалося, обшуків і вилучень документів фактично не було. Слідчі дії Генпрокуратури по кредитах, виданих в минулі роки. Зайняло близько півгодини, роботі співробітників банку не заважали", - зазначив представник Приватбанку.

Згодом прес-служба Приватбанку в офіційній заяві констатувала, що ГПУ "за сприяння Приватбанку продовжує розслідування фактів видачі "токсичних" кредитів компаніям, пов`язаним з екс-власниками банку" (цитата). "Сьогодні в рамках розслідування кримінальних проваджень, порушених за заявою нинішнього менеджменту банку, працівниками прокуратури спільно з фахівцями банку було проведено низку слідчих дій за раніше порушеними кримінальними провадженнями. Як зазначають у службі безпеки банку, у ході слідчих дій вилучень документів не проводилося, проведення таких дій не вплинуло на поточну роботу банку і його співробітників головного офісу", - зауважується в заяві Приватбанку.

Раніше була неофіційна інформація, що слідчі ГПУ здійснюють досудове розслідування в кримінальному провадженні №42017000000003145 за ст. 362 Кримінального кодексу за фактом можливого незаконного витоку інформації про клієнтів Приватбанку. ЗМІ писали, що відповідні дані могли «перекочувати» на сервери в Росії. Генпрокуратура офіційно підтверджувала, що розслідує можливий факт витоку інформації, але не вдавалася в деталі.

Прес-секретар Приватбанку Олег Серга публічно стверджував, що «із банку не було витоку даних». «Ці дії не були не санкціонованими і стосувалися періоду всебічного аудиту операцій пов’язаних осіб», - зазначив О. Серга, додаючи в т.ч., що "не всі співробітники були до кінця проінформовані щодо процесу".

Колишній корпоративний секретар Приватбанку Вікторія Страхова зауважувала, що оприлюднені в Інтернеті скріни можливої переписки співробітників Приватбанку - "це просто скріни процесу penetration test та симуляції при проведенні Cyber Audit". «Ще один з варіантів – передача даних для Kroll, оскільки в них якраз є московські співробітники. Але це теж було санкціоновано», - додавала В. Страхова.

Згідно з Меморандумом з МВФ, до кінця вересня мав бути завершений forensic audit Приватбанку. Цей аудит проводить детективне агентство Kroll та компанія AlixPartners, послуги яких, за неофіційними даними видання «Новое время», можуть коштувати державі сотні мільйонів гривень.

Наприкінці вересня НБУ офіційно заявив, що на прохання Kroll дедлайн для підготовки звіту перенесений на другу половину жовтня. "Таке перенесення є технічним і пов`язане з великим обсягом даних, які необхідно обробити для підготовки висновків в forensic audit", - запевняли в Нацбанку. НБУ уточнював, що звіт буде складатися з двох частин: публічної (яка й буде опублікована в другій половині жовтня) та непублічної (має бути завершена до кінця року).

Уже грудень, а публічна частина звіту щодо forensic audit досі не оприлюднена.

За неофіційними даними газети «Дзеркало тижня. Україна», НБУ двічі повертав для Kroll і AlixPartners підготовлений ними звіт, «не знаходячи в ньому того, що [Нацбанк] хотів бачити» (цитата). 

Про поразки держави в судових спорах з «приватівськими» структурами довкола боргів Приватбанку перед Нацбанком (у т.ч. щодо того, хто саме має гасити кредити рефінансування) читайте туттут і тут.

Про підігрування держави "приватівцям" у судах див. тут і тут. Про "відкликання" Приватбанком позовів до компаній "імені" Коломойського на 130 млрд грн - тут.