ЗМІ: люди Фірташа можуть претендувати на 44% акцій СКМ через "Укртелеком"

Все про економіку та фінанси

Група СКМ оголосила, що 03 травня Високий суд м. Лондона відхилив заяву компанії SCM Financial Overseas Limited (входить до складу групи СКМ) про направлення на новий розгляд до Лондонського міжнародного арбітражного суду (LCIA) справи стосовно продажу Укртелекому, за якою раніше арбітраж LCIA виніс ухвалу на користь Raga Establishment.

Цитата із заяви СКМ:

"Заяву було подано на процесуальних підставах, і сьогоднішнє рішення жодним чином не вплине на законності претензій СКМ проти Raga, що розглядаються на цей час. У поточному рішенні зазначається, що Арбітражний суд (LCIA) все ж не врахував «потенційно дуже важливі докази», внаслідок розгляду яких результат справи і рішення арбітражу могли б бути іншими.

Сьогоднішнє рішення було винесене у процесі суперечки, яка виникла у зв`язку з тим, що Raga Establishment не виконала обов`язкові умови договору купівлі-продажу Укртелекому, укладеного із СКМ у 2013 році. Зокрема, в договорі купівлі-продажу компанія Raga заявляла, що виконала умови приватизаційного договору 2011 року, укладеного з Фондом державного майна України, згідно з яким вона взяла на себе зобов`язання активно інвестувати в розвиток інфраструктури Укртелекому в Україні. Ці зобов`язання не було виконано.

Дізнавшись, що Raga не виконала умови приватизаційного договору з державою Україна, група СКМ спробувала розірвати договір купівлі-продажу і вимагала повернути їй передоплату в розмірі $100 млн. Проте компанія Raga Establishment ініціювала арбітражний розгляд в Лондонському арбітражі (LCIA) проти CКM з вимогою виплатити їй залишок у розмірі $760 млн за актив, що найімовірніше незабаром буде повернений в державну власність.

У вересні 2016 року СКМ подала зустрічний позов до Лондонського міжнародного арбітражного суду (LCIA), вимагаючи анулювати договір купівлі-продажу Укртелекому, внаслідок чого акції Укртелекому були б повернені Raga, а СКМ отримала б назад суму передоплати. Поки тривав арбітражний розгляд, у квітні 2017 року ФДМУ подав позов щодо розірвання приватизаційного договору купівлі-продажу Укртелекому, що свідчить про невиконання Raga зобов`язань за цим договором.

Арбітражний суд (LCIA) відмовився відкласти винесення арбітражного рішення до вирішення українськими судами суперечки за позовом ФДМУ проти ТОВ «ЕСУ» і прийняв рішення на користь Raga, зобов`язавши СКМ доплатити біля $760 млн за Укртелеком. При цьому впродовж лише чотирьох місяців після винесення цього рішення українські суди ухвалили розірвати приватизаційний договір щодо Укртелекому, повернути акції компанії в державну власність і зобов`язали ТОВ «ЕСУ» (колишня дочірня компанія Raga, а тепер дочірня компанія СКМ) сплатити штраф у розмірі $81 млн.

Оскарження арбітражного рішення СКМ у Високому суді Лондона ґрунтувалося на тому, що Арбітражний суд мав відкласти розгляд справи доти, поки не буде завершено розгляд судової справи в Україні, що дало б можливість врахувати і розглянути всі істотні факти за цією справою. На жаль, відповідне рішення сьогодні ухвалене не було".

Коментуючи невдалий результат справи, директор з міжнародних зв`язків та відносин з інвесторами CКM Джок Мендоза-Вілсон зазначив таке:

«Ми розчаровані сьогоднішнім рішенням Високого суду, проте це жодним чином не означає, що арбітраж LCIA дійшов правильних висновків у своєму рішенні проти СКМ. Як зазначив суддя, рішення зводиться виключно до процесуального питання.

Під час оцінки рішення Арбітражного суду по суті Високий суд Лондона зробив висновок, що дії Арбітражного суду стали причиною «істотної несправедливості» по відношенню до СКМ у зв`язку з тим, що рішення арбітрів могло б бути зовсім іншим, якби вони відклали ухвалення рішення до завершення розгляду справи в українських судах. Що особливо важливе, суддя відхилив неправдиву заяву Raga про те, що існує ризик будь-якого «виведення» активів з боку групи СКМ.

Наша боротьба за справедливість на тлі невиправданих дій з боку Raga не закінчена — ми продовжимо активно відстоювати свою позицію».

Поточна суперечка жодним чином не вливає на звичайну бізнес-діяльність групи СКМ та її активів, підкреслили в СКМ.

Як констатує DW, натомість у Raga наголошують, що після рішення Високого суду Лондона у Ахметова більше немає формальних підстав відтерміновувати повернення боргу.

"Аргументи Ріната Ахметова і "СКМ" вже неодноразово були відхилені чотирма судами у трьох різних юрисдикціях", - зазначили у Raga Establishment. Раніше Рінат Ахметов безуспішно позивався проти замороження у цій справі його активів на Кіпрі і в Нідерландах.

Співрозмовник DW, який представляє інтереси Raga, на умовах анонімності повідомив, що у компанії Горбуненка готові розглянути пропозиції Ріната Ахметова щодо компромісного врегулювання боргової суперечки.

"Це залежить від того, скільки грошей запропонує Ахметов і чи готова буде Raga зробити знижку", - зазначило джерело, наближене до Дениса Горбуненка. Натомість співрозмовник у менеджменті "СКМ" відкинув будь-які неформальні переговори.

"Ми не будемо домовлятися з ними і будемо надалі через суди відповідати на кричущі дії Raga", - зазначив представник холдингу Ахметова. Він вказав на те, що "СКМ" сподівається на успіх в апеляційних судах Нідерландів і Кіпру щодо розблокування заморожених у цих країнах активів.

Якщо Рінат Ахметов не платитиме і не сяде за стіл переговорів, погрожує співрозмовник DW в оточенні Дмитра Горбуненка і його партнера Дмитра Фірташа, Raga домагатиметься у судах конфіскації заморожених активів найбагатшого українця, включно з його елітним помешканням у Лондоні.

Утім, вочевидь, опоненти Ахметова націлені не на квартиру, а насамперед на акції "СКМ": "В Україні буде чимало охочих купити 44 відсотки акцій SCM Group, які ми виставимо на аукціон у разі конфіскації", - зазначив співрозмовник DW.

Час, наголошують у Raga, грає проти Ріната Ахметова: щодня на борг у 760 мільйонів, згідно з рішенням лондонського суду, нараховуються відсотки. На даний момент борг з відсотками вже сягнув 820 мільйонів доларів, констатує DW.