ЗМІ: екс-компанія Гонтаревої купила борги Ахметова на $500 млн за $150 млн

Все про економіку та фінанси

За даними джерел видання «Новое время», група ICU (співвласницею якої до призначеня главою НБУ була Валерія Гонтарева; наразі керуючий партнер і співвласник цієї групи – Макар Пасенюк, близький радник Петра Порошенка з фінансових питань) почала купувати євробонди та інші борги енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова ще в наприкінці 2015-го, коли вони коштували дуже дешево — близько 40% від номіналу.

«ICU скупила євробонди ДТЕК і її борги перед російськими і європейськими банками номінальною вартістю $500 млн, вклавши в цю справу лише $150 млн. Після цього, вже в березні 2016-го, комісія-регулятор ринку енергетики [НКРЕКП, яку очолює виходець з ICU Дмитро Вовк, - ред.] ввела новий, більш високий тариф на електроенергію для промисловості — скандальну формулу Роттердам+. Вона враховує ціну вугілля в прив`язці до роттердамських цін на нього плюс доставка в Україну», - констатує видання.

Як зазначається, формула дозволила ДТЕК встановлювати більш високі ціни за електроенергію, продану «Енергоринку», що в свою чергу призвело до зростання цін на неї для кінцевих споживачів. Адже на ділі ДТЕК використовує власне вугілля, собівартість видобутку якого істотно нижче, ніж ціна енергоносія за роттердамською формулою. Утворена маржа дала можливість структурі Ахметова істотно збільшити свої доходи. І, як наслідок, помітно подорожчали цінні папери цього енергохолдингу. Зараз вони торгуються навіть з невеликою премією — вартують 106% від номіналу. Операція в результаті принесла інвесткомпанії потрійний прибуток.

Макар Пасенюк в письмовій відповіді для «НВ» пояснив зростання котирувань паперів ДТЕК інтересом до них західних банків, а участь ICU в їхній скупці викликана, за його словами, "вмілою експертизою в оцінці проблемних активів".

Нардеп Павло Різаненко, представник парламентського підкомітету з цінних паперів та фондового ринку, бачить в угоді ознаки трейдингу на основі інсайдерської інформації, що є порушенням закону. "Адже глава Нацкомісії регулювання ринку енергетики Вовк — колишній співробітник ICU", — говорить депутат. Причому головою комісії він став з подачі глави держави.

В кінці грудня 2017-го Вовк і Ко ще раз підвищили тариф на електроенергію — цього року промисловість буде платити за неї на 16% більше.

Колишній член Нацкомісії Андрій Герус вважає: голосування за новий тариф пройшло з порушенням строків та порядку аргументації рішення. За його підрахунками, новий тариф принесе додаткові 10 млрд грн ДТЕК. І стане позитивом для Пасенюка: адже цінні папери ахметівської компанії знову зростуть у ціні.

«Всю цю багатоходову комбінацію провели люди, близькі до ICU. Один — Пасенюк — скупив цінні папери ДТЕК в момент, коли вони були дешеві. А комісія під керівництвом другого — Вовка — після цього прийняла формулу Роттердам +, яка принесла ахметівській компанії додатковий прибуток і збільшила вартість її цінних паперів.

Зараз ICU поступово продає цінні папери ДТЕК, щоб зафіксувати прибуток. Для цього вони знайшли європейських партнерів — британську компанію з управління активами Fabien Picted&Partners (FPP). У грудні 2017-го ICU і FPP провели семінар для клієнтів про особливості інвестбізнесу», - пише НВ.

P.S.

Прес-служба ICU оприлюднила коментар Макара Пасенюка, в якому він позитивно оцінив публікацію видання "Новое время".