ЗМІ: державі не доведеться повертати Ахметову кошти за "Укртелеком"

Все про економіку та фінанси

Із 2012 року в законодавстві України немає норми щодо повернення інвестору коштів у випадку реприватизації підприємства, йдеться в матеріалі агентства «ЛігаБізнесІнформ» щодо рішення Госпсуду м. Києва від 19.10.2017, яким розірвано договір про приватизації «Укртелекома».

92,79% акцій «Укртелекома» дісталися в 2011 році компанії «ЕСУ» за 10,5 млрд грн. Це була дочірня компанія австрійської інвест-компанії EPIC. Через два роки стало відомо, що «ЕСУ» була перепродана структурам СКМ Ріната Ахметова.

У лютому 2017 року Фонд держмайна завершив підсумкову перевірку виконання покупцем договору. Фонд встановив, що «ЕСУ» не виконує частину взятих на себе зобов`язань. Зокрема, мова йде про необхідність внесення інвестицій в грошовій формі, а також створення і передачу державі мережі держспецзв`язку.

Як заявив в.о. голови ФДМУ Віталій Трубаров, згідно з концепцією післяприватизаційного розвитку, покупець повинен був інвестувати в компанію $450 млн протягом 5 років. Але зобов`язання, за його словами, не було виконано. Вчорашнє рішення суду також зобов`язує ЕСУ виплатити пеню в розмірі $81,9 млн за невиконані зобов’язання.

Водночас як зауважує агентство, не можна сказати, що в «Укртелеком» взагалі не вкладалися кошти. У 2016 році оператор підписав інвестдоговір з китайським постачальником устаткування Huawei і China Development Bank на $250 млн. Цей контракт дозволить оператору модернізувати мережі доступу в інтернет в найбільших містах. Крім того, компанія в останні роки реінвестувала прибуток в розвиток. Із 2014 по 2016 роки загальна сума отриманого прибутку склала близько 1,6 млрд грн. А за підсумками 2013 року Укртелеком зафіксував збиток в розмірі 2,273 млрд грн.

Китайці не сіпаються і уважно спостерігають за ситуацією. "Ми ознайомлені з офіційною позицією Укртелекому, який заявив, що підприємство продовжує проект модернізації, незважаючи на судові розгляди. Ми впевнені в успіху нашого партнера і проекту модернізації", - повідомив представник компанії.

Що станеться, якщо ФДМ виграє суд? Як розповідає Трубаров, в такому випадку є два можливих сценарії. Перший: Кабмін зберігає Укртелеком в держвласності під управлінням одного з міністерств. "Свого часу Укртелеком підкорявся Мінтрансу. Тому було б логічно підпорядкувати його Мінінфраструктури", - заззначає він. Другий варіант: уряд приймає рішення провести повторну приватизацію. Тоді подальшою долею Укртелекому вже буде розпоряджатися ФДМ.

Як говорить керуючий партнер консалтингової групи E&C Анатолій Фроленко, зараз в світі і у найближчих сусідів телеком-активи продаються з мультиплікатором на рівні 4-5,7 ЕBIDTA.

EBITDA «Укртелекому» в 2016 році склала 1,765 млрд грн. Таким чином, гіпотетично актив міг би коштувати номінально, без урахування боргового та регуляторного навантаження, 7-10 млрд грн.