Вітренко підозрює Фаворова у корупції, "Нафтогаз" відкидає звинувачення

Все про економіку та фінанси

Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко підозрює, що компанія продає в деяких випадках газ з газових сховищ за корупційною схемою, пише liga.net з посиланням на джерело в топ-менеджменті НАК.

Службову записку наглядовій раді Нафтогазу, в якій Вітренко повідомляє про корупційні схеми продажу газу для промислових споживачів, опублікувало агентство "Українські новини".

Згідно з цим документом, неефективна маркетингова політика компанії призвела з одного боку до необгрунтованих втрат НАК, а з іншого - до такого ж необгрунтованого прибутку ЕРУ Трейдинг як посередника між Нафтогазом і її дочірньою компанією Укртрансгаз.

"Наскільки мені відомо, така ж ситуація залишається актуальною для поставок газу в січні і лютому 2019 року", - йдеться в документі.

За інформацією Вітренка, в 4-му кварталі ЕРУ Трейдінг отримувала газ за ціною, заниженою в деяких випадках майже на 1000 грн за тисячу кубометрів - за 8457 грн. Всього компанія закупила у НАКу 101 млн кубометрів, випливає з документа.

За оцінкою Вітренко, на цих операціях ЕРУ Трейдинг могла заробити $2,2 млн.

Директором і одним із засновників ЕРУ Трейдинг до недавнього часу був Андрій Фаворов, який з листопада 2018 року призначений головою газового напряму НАК, і до нього перейшла частина повноважень Вітренка.

"Оскільки на формування маркетингової політики з грудня 2018 року впливає Фаворов, може виникнути обгрунтована підозра, що він мав можливість, але не виправив цю ситуацію, що суперечить його службовому обов`язку діяти в інтересах Нафтогазу", - заявив виконавчий директор НАКу.

З іншого боку, виходячи з таких обставин, може виникнути обгрунтована підозра, що Фаворов міг залишитися реальним бенефіціаром ЕРУ Трейдинг, зазначає Вітренко.

За даними єдиного реєстру юросіб, на 5 березня Фаворов не входить в число кінцевих бенефіціарів ЕРУ Трейдинг. 

Як пише "Економічна правда", у "Нафтогазі" повідомили, що ще до приходу Фаворова в "Нафтогаз", компанія поставила умову про його вихід з компанії ТОВ "ЕРУ Трейдінг", як з органів управління так і зі складу кінцевих власників.

"На виконання цієї вимоги Фаворовим була укладена відповідна угода про продаж своєї частки у ТОВ "ЕРУ Трейдінг" від 30 листопада 2018 року, тобто ще до офіційного призначення на посаду Директора з інтегрованого газового бізнесу, що було перевірено Службою комплаєнсу", - йдеться у повідомленні.

"Таким чином, процес врегулювання конфлікту інтересів знаходився під постійним моніторингом Служби комплаєнсу, в тому числі були встановлені додаткові контролі з метою управління конфліктом інтересів", - йдеться у повідомленні.

Як наголошується, питання купівлі-продажу газу в 4 кварталі потрапило до поля зору керівництва Нафтогазу в січні 2019 року. В лютому Наглядова рада розглянула ситуацію, в тому числі, позицію Вітренка та висновки Служби комплаєнсу.

"За цими висновками, конфлікту інтересів не було. Фаворов не відповідав за закупівлі в момент цих угод. Всі угоди, що були здійснені компанією "Нафтогаз Трейдінг", про які йде мова, були здійснені ще до офіційного призначення Фаворова", - заявили в компанії.

"Наглядова рада доручила службам внутрішнього контролю провести повне розслідування всіх угод, укладених того періоду. Попередні результати цього розслідування не виявили угод, які б відрізнялися від стандартної ринкової практики з урахуванням стану ринку в той момент. Коболєв доручив залучити незалежний форензик-аудит, який проводить додаткове розслідування", - підсумували в НАК.