ЗМІ: "Нафтогаз" просить уряд на два роки відкласти анбандлінг, вказує на "Газпром"

Все про економіку та фінанси

Глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв звернувся до прем`єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням відкласти терміни відділення функцій транзиту і зберігання газу на два роки - до завершення контракту на транзит російського газу. Відповідно до листа глави НАКу, причина в тому, що за рішенням арбітражу Стокгольма, передача функцій транзиту іншій компанії неможлива без письмової згоди "Газпрому", а російський монополіст категорично відмовляється його давати, пише агентство "Українські новини".

У листі глави "Нафтогазу" Андрія Коболєва на адресу прем`єр-міністра Володимира Гройсмана, зазначається, що план відділення транспортної компанії від НАК, затверджений постановою КМУ №496 від 1 липня 2016 року є нездійсненним.

За цим документом, протягом 30 днів після прийняття арбітражем Стокгольма рішення по суперечці з "Газпромом" за транзитним контрактом, майно для транспортування і зберігання газу повинно бути передано від дочірньої компанії НАК - "Укртрансгаз" новоствореному ПАТ "Магістральні газопроводи України" (МДУ), яке і має стати новим оператором української газотранспортної системи (ГТС).

МДУ створено рішенням уряду в листопаді 2016 року. Рішення арбітражу з транзитним контрактом прийнято 28 лютого 2018 року. Таким чином, майно "Укртрансгазу", зокрема, трубопровідна ситсема та сховища газу за послановлению № 496 повинно було бути передано МДУ до 2 квітня. Однак арбітраж не задовольнив вимогу НАК про можливість передачі прав та обов`язків за контрактом на транзит газу на користь іншої компанії, а точніше МДУ, без згоди "Газпрому". "Компанія не має права передати свої права та обовязки по контракту третім особам без письмової згоди ПАТ "Газпром... Отримати письмову згоду ПАТ "Газпром" на передачу контракту з діючими умовами нереально. ПАТ "Газпром" відмовляється переводити права і зобов`язання на "Укртрансгаз" або якого-небудь іншого оператора ГТС і взагалі застосовувати норми українського законодавства", - йдеться в листі Коболєва.

За чинним контрактом, до 1 січня 2020 року виконавцем послуг з транзиту газу є НАК "Нафтогаз України". Враховуючи, що затверджений план анбандлинга НАК нездійсненний, а новий вимагає тривалого часу на підготовку, НАК пропонує не робити ніяких дій по передачі активів МДУ до завершення дії контракту на транзит газу, тобто, до 2020 року.