ЗМІ: ДФС домовляється з банками про відстежування даних щодо рахунки ФОПів

Все про економіку та фінанси

За даними джерел агентства "ЛігаБізнесІнформ", ДФС домовляється з банками про відстеження даних про особові рахунки фізосіб-підприємців.

Раніше фіскали отримували інформацію тільки за фактом відкриття/закриття рахунків ФОП. Тепер податківці хочуть знати й про інші точки перетину мікропідприємців та банків.

На думку фіскалів, близько мільйона ФОП користуються послугами фінустанов як приватні особи, що дозволяє їм приховувати виручку від оподаткування.

Перші консультації податківців з банками пройшли на початку серпня, але конкретний механізм передачі інформації поки не розроблений, розповів агентству співрозмовник в Офісі великих платників податків ДФС.

Без чітких критеріїв запитуваних даних податковій буде важко впоратися з такими великими масивами інформації, вважають податкові аналітики. Але практичний результат буде - банкіри можуть відмовляти в обслуговуванні клієнтам-фізособам щодо яких виникне підозра в приховуванні торгової виручки.

Податкову цікавлять тільки рахунки тих клієнтів банків, які ведуть підприємницьку діяльність, а не всіх громадян, уточнює заступник голови правління Forward Bank Костянтин Кошеленко. Потенційні податкові ухильники - майже половина всіх фізосіб-підприємців України, заявив в.о. заступник голови ДФС Євген Бамбизов.

"Із 1,9 млн самозайнятих осіб в Україні тільки 964 тисячі мають "підприємницькі" рахунки в банках, - пояснює Бамбізов. - Це не означає, що вони не користуються банківськими послугами, просто оплату за свої товари і послуги вони беруть на свої звичайні рахунки як фізособи".

ДФС вже направила банкам вимогу надавати інформацію за всіма фізособам-підприємцям та їх особистих рахунків, заявив Бамбsзов. На серпневій зустрічі фіскали отримали принципову згоду банків про передачу такої інформації, розповідає співрозмовник "ЛігаБізнесІнформ" у ДФС.

У своїх вимогах фіскальна служба керується 69 статтею Податкового кодексу, каже головний бухгатер ОТП Банку Наталія Дюба. Деталі співпраці ДФС і банків прописані в Порядку надання інформації про відкриття/закриття рахунків ФОП.

Обидва документи не передбачають обов`язок банків розповідати податковій про особові рахунки ФОПів. Але така інформація у банків повинна бути: згідно з 6 пунктом 69 статті ПК, фізособи-підприємці, що відкривають в банку звичайний рахунок зобов`язані повідомляти фінустанові про свій статус ФОП.

Зі свого боку банк повинен перевірити клієнта - чи не зареєстрований він в Реєстрі фізосіб-підприємців. Це не означає, що податківці побачать повну картину: якщо фізособа отримало стаутс ФОП після відкриття простого рахунку в банку і не повідомила про це його, фінустанова нічим не ризикує - відповідальності за це Кодекс не передбачає.

ДФС хоче створити систему безперервного обміну інформацією з банками, говорить Бамбізов. Але чіткого розуміння, як за допомогою цих даних вичислити тих, хто ухиляється від податкових платежів, у фіскалів поки немає - механізм тільки почали розробляти, каже співрозмовник у ДФС. Термінів розробки в податковій також не уточнюють.

"Фіскалам потрібно визначитися, що конкретно вони хочуть отримувати від банків, - вважає керуючий партнер Baker Tilly Ukraine Олександр Почкун. - Якщо не буде чітких критеріїв, податківці ризикують просто не впоратися з масивом даних".

Полегшити завдання фіскалам могли б відділи фінмоніторингу банків, які постійно фіксують нестандартну активність на рахунках своїх клієнтів, говорить голова правління Правекс-Банку Тарас Кириченко.

"Через ІПН податківці бачать офіційні доходи підприємця і сплачені ним податки, - розповідає Почкун. - Маючи дані банку, вони могли б зіставити офіційні і реальні потоки платника податків".

Але без зміни законодавства ДФС не може запитувати у банків дані щодо руху коштів фізособи - зараз для цього потрібно рішення суду, уточнює Кошеленко з Forward банку. Відстежувати інформацію про всіх рахунках фізосіб законодавство також не дозволяє, додає Дюба з ОТП Банку.

"Але ймовірність того, що банківську таємницю скасують, досить висока - Україна може найближчим часом приєднатися до міжнародного стандарту звітності CRS, - зазначає Кошеленко. - Цей протокол вже впроваджений в Євросоюзі, він має на увазі скасування таємниці і можливість розкриття фіскалам даних про клієнтів".

Поки ж, щоб довести, що конкретний ФОП ухиляється від податків, ДФС потрібно отримати сигнал від банку, отримати докази, що він дійсно займається бізнесом, - перераховує керуючий партнер PSP-Audit Дмитро Сушко. У разі, якщо обвинувачений захоче оскаржити претензії податкової, фіскалам доведеться витрачати час на суди, пояснює він.

У ДФС поки не вистачає ресурсу на таку роботу. "Перевірити всіх ФОПів ми не можемо", - визнає Бамбізов. 

Чи буде боротьба з ухильниками з мікробізнесу пріоритетним завданням для ДФС?

За даними Інституту соціально-економічної трансформації ISET, втрати бюджету від всіх схем ухилення від податків, пов`язаних з ФОП та заниженням оборотів бізнесу, складають від 4,2 до 9,5 млрд грн в рік. Це в 7 разів менше, ніж збиток від "сірого" імпорту і контрабанди, а також офшорів.

Розробка і налагодження механізму відстеження ФОП-"нелегалів" може зайняти кілька років, допускає Почкун з Baker Tilly. "Поки це виглядає як спосіб налякати ФОПів", - вважає Сушко з PSP-Audit.

Банки можуть своїми силами вплинути на ситуацію: після домовленостей з ДФС у банкірів з`явиться більше підстав відмовлятися від обслуговування потенційних ухильників, говорить Кириченко з Правекс-Банку.

"Якщо ми бачимо фізособа з офіційним доходом в 5 тисяч гривень, але щомісячними надходженнями в 50 тис., можуть виникнути питання про походження цих грошей, - пояснює Кириченко. - В такому разі банк може відмовитися від такого клієнта. Або ж запропонувати йому відкрити офіційний підприємницький рахунок".