Юрист про Приватбанк: заяви НБУ про 100% "інсайду" виглядають популістськими

Все про економіку та фінанси

Старший юрист ЮК "Алєксєєв, Боярчуков та партнери" Інна Рудник у коментарі для Finbalance поставила під сумнів коректність оцінок НБУ, що 100% корпоративних кредитів у портфелі Приватбанку – це інсайдерські позики.

«Складно уявити, що НБУ проаналізував кожен з кредитних договорів, і що всі позичальники по таких договорах виявилися інсайдерами. Такі однозначні заяви не дають можливості повірити в їх об’єктивність і виглядають популістськими для звичайного читача, не кажучи вже про суд», - зазначила юрист.

Водночас І. Рудник вважає, що навряд чи вказані заяви представників НБУ можуть якимось чином вплинути на процеси по стягненню заборгованості із банківських боржників. «Для суду значення мають не заяви, а належні та допустимі докази в розумінні процесуального законодавства», - зауважила правознавець.

Нагадаємо, раніше юрист, екс-співробітник Департаменту реєстраційних питань і ліцензування НБУ Олександр Ярецький у коментарі для Finbalance висловив думку, що сумнівні заяви Нацбанку про те, що 100% корпоративного портфелю Приватбанку – це інсайдерські кредити, можуть зіграти на руку Ігорю Коломойському, який подав позов до держави та оскаржує націоналізацію банку.

«Екс-власники банку, звичайно, будуть використовувати всі наявні аргументи щодо невідповідності дійсності інформації, на підставі якої приймалось рішення про націоналізацію. І тут як раз той випадок, коли кількість може перейти в якість», - зазначив О. Ярецький.

Про конкретні приклади кредитів, які видав Приватбанк і які навряд чи можна вважати інсайдерськими, читайте тут, тут і тут.

Також І. Рудник прокоментувала торішню реструктуризацію корпоративного портфелю Приватбанку. На думку юриста, з огляду на те, що відповідні угоди, як слід розуміти, не були визнані нікчемними під час роботи тимчасової адміністрації в банку, це може свідчити або про те, що у відповідних договорах відсутні вади, щодо дозволяли б їх оскаржити, або ж документи аналізувалися поверхово.

І. Рудник допускає, що позови компаній, які, як писав Finbalance, стали новими позичальниками Приватбанку за наслідками реструктуризації/трансформації кредитного портфелю (з вимогою визнати відсутнім право в Приватбанку вимагати в старих позичальників сплати боргу) є спробою закріпити в судовому порядку відповідні угоди.

«Не виключено, що держава буде зацікавлена в оскарженні реструктуризації/трансформації кредитного портфелю Приватбанку. Для цього необхідно подати позовні заяви про визнання договорів недійсними, перспективність яких, зрозуміло, залежить від самих угод та їх відповідності вимогам чинного законодавства», - додає юрист.