Яценюк: главою НБУ не буду, наступником Гонтаревої має стати аполітична фігура

Все про економіку та фінанси

Арсеній Яценюк в ефірі телеканалу ICTV запевнив, що не планує ставати главою НБУ, але фактично підтвердив, що у Нацбанку буде новий керівник:

«Я не збираюся ставати главою Національного банку України. Чому? Тому що я вважаю, що главою центрального банку повинна бути повністю аполітична фігура. У 2004 році я виконував обов’язки голови Національного банку. Це якраз тоді, коли був Помаранчевий Майдан. І рішення, які я приймав, не були політичні. Тоді я не був афілійований з жодною політичною силою.

Зараз главою НБУ має стати виключно фаховий економіст-банкір, який має поставити перед собою декілька завдань. Основне завдання, я думаю, - це розшити функції Національного банку.

Зараз за Конституцією і законом Національний банк виконує дві функції. Перша – це стабільність національної грошової одиниці. Друга функція – це стабільність цін. У Сполучених Штатах Федеральна резервна система має ще дві цілі, ключова з яких – це створення робочих місць і запуск економіки. Тому для парламента для внести зміни до Конституції і додати Національному банку ці дві функції. Країні потрібні дешеві і довгі кредити.

Друге завдання – в нас кардинально змінилася банківська система. 80 банків ліквідовано. Мільйони людей втратили заощадження. І після націоналізації Приватбанку держава стала найбільшим банків країни. У держави зараз сконцентровано більше 50% банківської системи. Кожний банк тепер повинний стати спеціалізованим.

Якщо це йдеться про Експортно-імпортний банк, який державний, він повинний кредитувати економіку країни індустріальну, яка продає товари на експорт. Ощадбанк і Приватбанк – ці банки повинні кредитувати малий і середній бізнес. Укргазбанк повинний кредитувати великі промислові, в т.ч. державні підприємства.

Це ті завдання, які має поставити новий керівник Національного банку. Але Президент України, відповідно до Конституції, приймає рішення про призначення і звільнення голови Національного банку України. Президент України прийме відповідне рішення. Я переконаний, що новий глава НБУ… У нас ще, по-перше, є чинний глава НБУ, а чутки я не хочу коментувати».