Яременко: якщо Коломойський виграє в суді, держава не зможе забрати кошти з Привату

Все про економіку та фінанси

Екс-заступник глави НБУ Сергій Яременко в коментарі для Finbalance висловив думку, що в разі програшу держави в судових спорах з Ігорем Коломойським щодо законності/незаконності націоналізації Приватбанку, уряд не зможе повернути назад кошти, які «залив» у статутний капітал Приватбанку (вже внесено 139,3 млрд грн у вигляді держоблігацій, ще планується 16 млрд грн, - ред.)

Нагадаємо, раніше на такий же ризик у коментарі для Finbalance вказував екс-міністр економіки, екс-глава Держфінпослуг Віктор Суслов.

«Звичайно, держава не зможе забрати [кошти, внесені в статутний капітал Приватбанку], - зауважив С. Яременко. – Ми не можемо знати конкретних цілей, які переслідує Коломойський [подавши позов]. Думаю, мета більше політична. Якщо Коломойський виграє, це заморозить ситуацію. Буде інше ставлення до боржників і т.д., але банк буде виконувати операції, як і сьогодні».

За словами С. Яременка, з огляду в т.ч. на проблеми в судовій системі, держава не має ефективних механізмів стягнення заборгованості з позичальників Приватбанку, з якими однак «потрібно працювати».

«Неефективність державного механізму приводить до того, що грошей немає, а ніхто не винний. За таких умов немає кому купити ці борги, тому вони знецінені», - зазначив екс-заступник глави НБУ, окремо вказавши, що мають місце і «механізми, які свідомо збивають ціну».

На думку С. Яременка, на фоні витрат, вже понесених державою на підтримку «Привату», лишати банк на півдорозі не варто, бо втрата інфраструктури, технологій завдасть нових значних збитків: «Сам механізм абсолютно не заважає державі. Його втрата ж – це величезні збитки, тому що його створення коштувало б кілька мільярдів доларів упродовж кількох років».

Екс-заступник глави НБУ вважає, що націоналізація Приватбанку була неминучою, враховуючи, з одного боку, масштаб проблем, з якими зіткнулася банківська система в останні роки, а з іншого боку, беручи до уваги масштаб самого банку на ринку.

С. Яременко констатував, що в цілому банки в кризу увійшли ослабленими, «ледь-ледь витримуючи свої нормативні показники», а девальвація гривні при відкритій валютній позиції сформувала величезну потребу в докапіталізації.

«На фоні проблеми відсутності довгих коштів на ринку банки, по суті, були інструментом, через який бізнес залучав такий капітал із короткого ресурсу, який поступав від населення. А на виході всі є банкрутами. Тому що бізнес – не такий ефективний, як на Заході, вже не кажучи про випадки свідомого виведення коштів. В умовах обвалу курсу всі ці проблеми вилізли назовні», - резюмував екс-заступник глави НБУ.

P.S. 

Банківський юрист, екс-співробітник департаменту реєстраційних питань і ліцензування НБУ Олександр Ярецький (він, до речі, раніше не виключав ризик необхідності виплати державою компенсацій екс-власникам Приватбанку за результатами судових спорів) у коментарі для Finbalance зауважив, що одним зі способів захисту держави від наслідків ймовірного програшу держави в судових спорах з І. Коломойським могла б бути реорганізація Приватбанку – у вигляді, наприклад, приєднання до іншого держбанку, поділу банку на частини тощо.

«Тоді реституція стане неможливою, а всі наслідки в разі програшу позову зведуться до врегулювання заподіяної шкоди, в частині якої також треба зараз проводити підготовку: проводити аудит, оцінювати якість портфеля, залучати оцінювачів та виводити реальну вартість банку на момент націоналізації. Тільки чесно, з урахуванням гудвілу, частки ринку, ІТ і всього іншого. А не примітивно: капітал - резерви. Паралельно займаючись кримінальними справами, але ефективно, а не як завжди. В такому випадку можна більш-менш вийти на нульовий варіант навіть в разі програшу», - констатував О. Ярецький.

P.P.S.

За даними сайту dubinsky.pro (проект Олександра Дубінського - ведучого програми "Гроші", "1+1"), у владі розглядається варіант поділу Приватбанку на три частини: трансакційний бізнес («Приват24» з інфраструктурою + процесинг); банк поганих активів; роздрібний бізнес

«Транзакційний бізнес Приватбанку, через який проходять 50% розрахунків в українській банківській системі, планується приватизувати через входження в капітал ЄБРР і МФК, а також приватного закордонного банку. А роздрібний сегмент - приєднати до Ощадбанку», - констатує видання.