Яременко: націоналізація Привату була неминуча на фоні його масштабу і проблем ринку

Все про економіку та фінанси

Екс-заступник глави НБУ Сергій Яременко в коментарі для Finbalance висловив думку, що націоналізація Приватбанку була неминучою, враховуючи, з одного боку, масштаб проблем, з якими зіткнулася банківська система в останні роки, а з іншого боку, беручи до уваги масштаб самого банку на ринку.

Так, С. Яременко констатував, що в цілому банки в кризу увійшли ослабленими, «ледь-ледь витримуючи свої нормативні показники», а девальвація гривні при відкритій валютній позиції сформувала величезну потребу в докапіталізації.

«На фоні проблеми відсутності довгих коштів на ринку банки, по суті, були інструментом, через який бізнес залучав такий капітал із короткого ресурсу, який поступав від населення. А на виході всі є банкрутами. Тому що бізнес – не такий ефективний, як на Заході, вже не кажучи про випадки свідомого виведення коштів. В умовах обвалу курсу всі ці проблеми вилізли назовні», - резюмував екс-заступник глави НБУ.

Раніше Вадим Пушкарьов – колишній член правління НБУ, екс-директор Генерального департаменту банківського нагляду НБУ, екс-глава правління кількох великих банків – у коментарі для Finbalance висловлював сумнів, чи в принципі потрібна була націоналізація Приватбанку.

«Власне, на мій погляд, банк її [націоналізації] не потребував. Так, його стан був складним, але не критичним. Не потрібно було перевішувати його на бюджет та платників податків. Не вірю, що до націоналізації якість кредитного портфелю Приватбанку була настільки поганою, як розповідають. А те, що після націоналізації вона погіршилася, це закономірно. За таких умов навряд чи можна було очікувати іншого.

У Приватбанку до націоналізації був один з кращих на ринку кредитних портфелів. Банк по факту був чи не єдиною на ринку структурою, яка ефективно боролася з боржниками: були професійні фахівці, потужна система оцінки ризиків, якісний кредитний менеджмент, сильні юристи, які грамотно працювали, жорсткий колекторський супровід. Наскільки мені відомо, схем «собі на кишеню» і т.д. там не було, це жорстко присікалося.

З переходом банку в держвласність відповідні структури відійшли. Поки що тягнеться шлейф попереднього авторитету, але це не на довго. І це колосальна проблема», - констатував банкір.