Як приймався держбюджет-2015: стенограма засідання ВР

Все про економіку та фінанси

"Бюджетний" фрагмент стенограми засідання Верховної Ради 28-29 грудня. 

ГРОЙСМАН В. Б.
Шановні друзі. Зараз є надзвичайно відповідальний момент, коли ми маємо з вами визначитися щодо голосування державного бюджету на 2015 рік – складний, важкий документ, але ми маємо його розглянути сьогодні, оскільки він має бути прийнятий, ви знаєте, до 1 січня 2015 року.

БЕРЕЗЮК О.Р. («Самопоміч»)
Шановні пані і панове, фракція "Самопоміч" прийняла рішення запропонувати Верховній Раді перенести це голосування на день сьогодні.

ГОЛОСИ ІЗ ЗАЛУ.
Ганьба!

ГРОЙСМАН В. Б.
Колеги, давайте уважніше, давайте уважніше по відношенню до своїх колег. Хвилину. Це їхнє право.

БЕРЕЗЮК О.Р. («Самопоміч»)
І я попрошу, я прошу поставити це на голосування, як вирішить зал – так і буде.

ГРОЙСМАН В. Б.
Давайте, будь ласка, я ставлю на голосування... стоп, стоп, стоп. Олег Ляшко. Пропозиція Олега Валерійовича Ляшко. Пропозиція Олега Ляшко.

ЛЯШКО О.В. («Радикальна партія»).
Шановні колеги депутати, які щойно кричали: "Ганьба!". Я думаю, що не варто вам цього робити з однієї причини. Четверта година ночі, усі ми в залі. І треба подякувати тим, хто працює, має свою позицію і відстоює інтереси країни. І тому кожен має право на пропозицію. Фракція – наші колеги, достойні люди, - із фракції "Самопомочі" далі пропозицію, яка має право на життя, але не може бути підтриманою. Тому при всій повазі, шановні колеги, Володимире Борисовичу, по Регламенту ставимо пропозицію на голосування – і не підтримуємо, і працюємо, і не виходимо!

ГРОЙСМАН В. Б.
Шановні друзі, є пропозиція наших колег шанованих, шанованих наших колег, з фракції "Самопоміч". Я ставлю на голосування цю пропозицію. Прошу депутатів визначатися: розпочати… (Шум у залі)

За- 64

Рішення не прийнято, шановні друзі. Зрозуміло, колеги, що, ну, є така позиція.

Запрошую зараз до слова з питання про Державний бюджет Прем’єр-міністра України Арсенія Петровича Яценюка.

ЯЦЕНЮК А.П.
Дорогі друзі! Шановні народні депутати України! Я розпочну з того, що об`єктивно цей бюджет, як і всі попередні бюджети, які приймалися в цих стінах, дуже далекі від досконалості. І саме тому ми при прийнятті проекту Закону України про Державний бюджет України передбачаємо чітку норму щодо обов`язкового перегляду Закону України про Державний бюджет в терміни не пізніше 15 лютого наступного року. Ми будемо його корегувати. В залежності від результатів перемовин з міжнародними фінансовими організаціями. І під час обговорення прийняття проекту Закону про Державний бюджет ми це всі разом погодили. Також низка статей буде змінюватися в залежності від того, як ми скорегуємо дохідну і видаткову частину, і як ми домовимося з нами міжнародними кредиторами.

Я хотів би розпочати з основного – яка була мета цього Закону про Державний бюджет. Ключова мета – це фінансування національної безпеки і оборони. Ми плануємо безпрецедентний обсяг на національну безпеку і оборону. Цифри наступні. Безпосередньо на безпеку і оборону йде 80 мільярдів гривень. (Оплески)

Додатково, шановні колеги, 1,8 мільярда гривень, які ми будемо виплачувати всім мобілізованим, які будуть призвані до лав Збройних Сил і будуть захищати України. Додатково до цієї цифри додаються також інші органи безпеки і оборони ще на 2,9 мільярди. І додатково ще 6 мільярдів державних гарантій на державні компанії "Укроборонпром" для придбання нової військової техніки і ремонту для Збройних Сил України.

Фактично загальний обсяг фінансування витрат на національну безпеку і оборони – 90 мільярдів гривень. Думаю, що з цим завданням ми впораємося. Нам буде складно збирати доходи в сучасній українській економіці. Нагадаю, ми втратили 20 відсотків економіки держави. І 2015-й рік буде дуже складний в питанні економічної стабілізації. Тому це буде спільне завдання – виконати доходи по Державному бюджету і відповідно виконати видатки Державного бюджету і профінансувати українські Збройні Сили і українських вояків.
Що стосується додаткових пропозицій, які лунали під час обговорення проекту закону. В тому числі і від наших партнерів фракції "Самопоміч". Піднімалося питання щодо доходів Державного бюджету від продажу ліцензій на 3G. Нагадаю, що уряд оголосив конкурс. І ми закладаємо доходи від продажу від цього радіочастотного ресурсу, мінімальний обсяг буде у 6 мільярдів гривень. Якщо ми зможемо отримати більші кошти, то всі ці кошти поступають в статтю, загальний обсяг якої 17 мільярдів гривень, це кошти від приватизації.

Друге питання, яке стосується ще одного джерела доходів державного бюджету – це дивіденди від державних компаній. Нагадаю, що прийнято рішення про розподіл дивідендів компанії Укрнафта, тому ми включаєм до доходів державного бюджету загальну суму у розмірі 1,78 мільярда гривень до доходів державного бюджету. (Оплески)

Наступне. Шановні колеги. Щодо 4,5 мільярда гривень, які ідуть на капітальні видатки. З цих 4,5 мільярдів гривень, за спільною вашою пропозицією, 3 мільярда гривень іде на фонд регіонального розвитку. (Оплески)

Окремо хотів би зазначити, що при розподілі коштів на фонд регіонального розвитку ми хочемо зробити акцент на інфраструктурні проекти на селі, що обов`язково треба зробити. (Оплески)
Окрім цього, шановні колеги, 500 мільйонів гривень, прийнято рішення спільне, відправити на добудову лікарні Охматдит. (Оплески)

Щодо 1 мільярда гривень який залишився. То відповідно до норм Бюджетного кодексу такий мільярд капітальних вкладень здійснюється, розподіл таких коштів, здійснюється Кабінетом Міністрів України за погодженням з бюджетним комітетом. Це дасть можливість профінансувати в тому числі і округи і дасть можливість змінити хоча б якесь життя на тих чи інших територіях України.

Щодо тих прохань, які лунали і де ми будемо перегляди проект Закону України про Державний бюджет і вносити в нього зміни. У нас є проблема по місту Києву. Тому при внесенні змін до Закону України про Державний бюджет до 15 лютого ми врахуємо субвенцію місту Києву в розмірі 1,9 мільярда гривень на виконання зобов`язань за здійсненими запозиченнями.

Окремо в оборонному бюджеті, і це стосується також питань національної безпеки, - Міністерству надзвичайних ситуацій 200 мільйонів гривень на придбання пожежної техніки вітчизняного виробництва.

Щодо інших пропозицій. У нас була недофінансована стаття по онкохворим дітям і по гемодіалізу. Я хочу заявити, що ми збільшимо фінансування по цій статті. При доопрацюванні Закону України про державний бюджет це дуже важливо. І ми обов`язково ці пропозиції врахуємо.

Щодо інших пропозицій, хотів би зазначити, що доходи і видатки державного бюджету підлягають коригуванню на прийняті законодавчі акти щойно парламентом. В бюджетному комітеті все буде відповідним чином обраховано, підписано. Ми з вами 15 лютого внесемо відповідні зміни до даного законопроекту.

По іншим статтям, що стосується при доопрацюванні проекту Закону України про державний бюджет, також піднялось питання щодо придбання цифрових мамографів та ультразвукових діагностичних приладів вітчизняного виробництва. 15 лютого ми це також додатково врахуємо.
В принципі, також, вибачте, забув. Це що стосується видатків на Центральну виборчу комісію. 30 мільйонів гривень ми переводимо на програму "Керівництво та управління здійснення контролю у сфері проведення виборів та референдумів". Ми в наступному році будемо мати вибори до місцевих рад, тому із загальної статті переводиться 30 мільйонів на відповідну програму.

Власне кажучи, це все, що пропонується на ваш розгляд. І є прохання прийняти Закону України про Державний бюджет з відповідними дорученнями, які щойно були виголошені, і вами погоджені. І ми будемо з 7 числа працювати з нашими міжнародними кредиторами, і я буду вас тримати в курсі подій і повідомляти про те, які зміни необхідно буде вносити до 15 лютого. Доповідь закінчив.

ВОЙЦІЦЬКА В.М. («Самопоміч»)
Шановний Прем`єр-міністре, можна, будь ласка, ще також врахувати перегляд дефіциту "Нафтогазу" з врахуванням відповідно зміни ціни на газ.

ГРОЙСМАН В. Б.
Дякую. Будь ласка, Чумак, народний депутат. А, Юлія Володимирівна, я перепрошую, Юлія Володимирівна Тимошенко. Потім – Чумак.

ТИМОШЕНКО Ю.В. («Батьківщина»)
Дякую. Шановні колеги, я в першу чергу хочу сказати, що фракція "Батьківщина" підтримує всі ті новації, новели в бюджет, які щойно оголосив Прем`єр-міністр. Ми готові за них голосувати.

Так само як голосували за ті законопроекти, які ми проголосували буквально тут декілька десятків хвилин тому. Тобто ми є однодумцями в цьому процесі. Але, дорогі друзі, держава тримається на певних важливих речах, на принципах, законах, процедурах, на цінностях. І я просто хочу зараз звернутися до всіх, поділяючи голосування за бюджет в тих параметрах, які ми з вами узгодили, треба чесно сказати, що після голосування законів, які змінили доходну і видаткову частину докорінно. Ми не маємо зараз на руках проекту бюджету, це правда, і це знає кожен депутат.

Правильні закони, вони лягають в основу доходної і видаткової частини, але вони сьогодні не підписані Президентом, не опубліковані, і ми не можемо їх включити в тіло бюджету. Наша пропозиція дуже чітка. До ранку, щоб доробив Мінфін проект…
ЧУМАК В.В. («Блок Петра Порошенка»)
Шановні колеги, доброї ночі. Я хотів би сказати, що ми живемо в складні часи. І, дійсно, уряду треба шукати, вишукувати гроші в бюджет. Я пропоную ще знайти деякі кошти, можливо, не дуже великі, але, я сподіваюсь, що вони будуть корисні уряду. В абзаці п`ятому пункту 7 Прикінцевих положень бюджету передбачено, що члени Кабінету міністрів і народні депутати будуть получати місячну заробітну плату, яка нараховується лише в розмірі посадового окладу. Я хочу сказати, що це трохи, на мій погляд, не відповідає принципу соціальної справедливості. Тому я думаю, що подав поправку до цієї статті. І я пропоную викласти її в наступній редакції: "Президенту України, народним депутатам України, Главі Адміністрації Президента України та його заступникам, Керівнику Апарату Верховної Ради України та його заступникам, Секретарю Ради національної безпеки і оборони та його заступникам, Генеральному прокурору України та його заступникам, Прем`єр-міністру України та іншим членам Кабінету Міністрів України, державним службовцям першої та другої категорії міністерств та інших центральних органів виконавчої влади крім тих, підрозділи яких беруть участь у проведенні Антитерористичної операції, Голові Національного банку України та його заступникам, суддям Конституційного Суду України та Верховного Суду, та суддям вищих спеціалізованих судів України місячна заробітна плата нараховується лише у розмірі посадового окладу."
Я думаю, що громадяни України оцінять те, що все вище політичне керівництво України повинно затягнути паски, а не тільки громадяни України. Дякую. (Оплески)

ЛУЦЕНКО Ю.В. («Блок Петра Порошенка»)
Шановний пане Голово, шановні колеги! Я просив би сьогодні зважити на особливу ситуацію залі, наш уряд був обраний надто недавно і ми маємо зважити на його неготовність внести досконально вивірені місяцями роботи апарату документи.

Тому фракція Блоку "Петра Порошенка" просить усіх закріпити сьогоднішній день позитивним голосуванням. Результат сьогоднішнього дня може бути лише один, на нас дивиться країна і світ з питанням чи є в цьому залі коаліція, чи нема. І я прошу вас показати, що вона є.
І друге питання. Чи здатна коаліція проводити реформи? Цілий день ми показували, що ми на це здатні, прошу ще раз показати.

Прошу ще раз довести наявність коаліції в цій країні і здатність її проводити реформи. Позитивне голосування навіть в цих умовах.

ІВАНЧУК А.В. («Народний фронт»)
Шановний пане Голово, шановний пане Прем`єр-міністр, шановні народні депутати, ви знаєте, я кажуть, що "ложка дьогтю портить бочку меду", ми це не можемо позволити собі. Ми так гарно попрацювали, ми врахували дуже багато слушних зауважень членів коаліції. І залишилося тільки одне, прийняти бюджет на 2015 рік, щоб не допустити недофінансування оборонного комплексу і щоб забезпечити захист нашої країни. Фракція "Народного фронту" буде голосувати за даний бюджет і закликає всіх членів коаліції та небайдужих депутатів до долі України підтримати даний законопроект. Дякую за увагу.

КОРОЛЕВСЬКА Н.Ю. («Опозиційний блок»)
Уважаемые народные депутаты! Вы знаете этот зал видел разное, но не видел такого, чтобы голосовали за бюджет, как сегодня сказали, малую Конституцию Украины на следующий год без того, что мы на руках не имеем этого документа. Но при всем при этом я хочу сказать, что это не реформы – это те опыты, эксперименты, которые вы хотите поставить на людях, на гражданах Украины. Мы все ждали в этом документ увидеть сокращение затрат на судей, на прокуроров, на содержание Кабинета Министров, Администрации Президента и Верховной Рады, но увидели только одно как вы решили сократить затраты на людей в нашей стране. И вы должны понимать, что после этого бюджетогеноцида может случиться так, что некому будет защищать людей в Украине и некому будет у нас бороться на нашу независимость.
Вы сегодня сокращаете в два раза людям пенсии и в два раза сокращаете заработные платы и такого…

ЛЯШКО О.В. («Радикальна партія»)
Рятуй Господи нас від таких захисників як ото щойно виступали. Ви вже так країну рятували, що ми Крим втратили тимчасово, на Донбасі війна, гинуть мирні громадяни, гинуть наші військовослужбовці і все через вас. І тому сидіть і мовчіть, захисники мільярдери, мовчіть. Віддайте вкрадені бандою Януковича мільярди до бюджету, ото буде ваш найкращий внесок у справу розбудови нашої країни.

Що стосується бюджету, я вам скажу так: я теж багато чого в житті бачив, але такого, як сьогодні відбувається, не бачив. Чому? Бо не було ніколи в країні такої ситуації, як сьогодні. І тому подобається нам бюджет, чи не подобається, а особисто мені багато чого не подобається, але я розумію одне: не буде бюджету – не буде захисту країни, не буде грошей на армію, не буде грошей на боротьбу з армадою, з оравою Путіна. І тому, хочемо захистити країну, хочемо, щоб у країні припинилася литися кров… Я хочу вам сказати, що фракція "Радикальної партії", усвідомлюючи свою відповідальність перед країною, перед громадянами, перед виборцями, перед історією, перед військовими, ми будемо голосувати за цей бюджет.
Слава Україні! (Оплески)

ЯЦЕНЮК А.П.
Шановні народні депутати України, хотів би розпочати з правки нашого колеги Чумака. Є пропозиція ці категорії посад, які визначені, включити в законопроект, який був проголосований парламентом щодо обмеження заробітних плат.

Друге, по "Нафтогазу", в поточному році ми продатували "Нафтогаз" на 110 мільярдів. В 2015 році ми передбачаємо трьохкратне зменшення дотацій "Нафтогазу" до 32 мільярдів. Ця дотація буде знята з "Нафтогазу" у тому випадку, якщо ми піднімемо ціни до ринкових умов і за таких обставин тоді доходи від підняття цін підуть безпосередньо на субсидії для громадян України, які будуть потребувати допомоги у зв`язку із ростом цін і тарифів. Очікувано це може бути від 15 до 20 мільйонів громадян.

І наостанок, шановні колеги, є пропозиція: проголосувати за проект Закону України про Державний бюджет з урахуванням всього, що було сказано під стенограму, здійснити корегування показників відповідно до дохідної бази, застосувати капітальні видатки у випадку необхідності як балансуючу статтю і комітету – передбачити відповідні зміни, подати на підпис Голові, а 15 лютого ми з вами, колеги, приймемо новий проект Закону про державний бюджет. Тому прошу проголосувати і далі йти працювати на народ України. Дякую за увагу.

ГРОЙСМАН В. Б.
Ставлю на голосування законопроект номер тисяча. Ставлю на голосування законопроект за бюджет. За бюджет, колеги! Одна хвилина, позафракційний Береза. На місце сядьте! Позафракційний Береза, Береза позафракційний. Сядьте на місце, будь ласка, ви потім. Борислав Береза, будь ласка.

БЕРЕЗА Б.Ю. (позафракційний)
Борислав Береза, 213 округ. Господин Премьер-министр, вы правы: бюджет необходим стране. Более того, прав и господин Ляшко, который говорит, что никогда еще в истории Украины не было такой ситуации. Также права и Юлия Владимировна Тимошенко, которая сказала, что необходимо принимать бюджет, но нельзя принимать его с нарушениями, не видя его. Еще более правы господа из "Самопомочи", которые сказали, что они готовы голосовать за бюджет. И я так понимаю, что они хотят его тоже видеть. Так вот, мы все готовы, господин Яценюк, проголосовать за бюджет. Покажите нам бюджет – и мы за него проголосуем. Покажите нам его сюда, дайте его нам в руки. И самое главное: сколько не говори "халва", во рту слаще не станет. (Шум у залі)

ГРОЙСМАН В. Б.
Друзі, я просив би вас всіх зайняти свої місця. І якщо хтось думає, що це просто гра, ми всі глибоко помиляємося, хто так думає. У нас надзвичайно відповідальний момент: прийняти рішення, підписати і фінансувати. Я прошу всіх підтримати, ставлю на голосування в другому читанні і в цілому проект закону №1000 з поправками Прем’єр-міністр України Закон про Державний бюджет на 2015 рік.

Прошу голосувати. В другому читанні і в цілому. Прошу голосувати, шановні колеги, Закон про Державний бюджет з поправками Прем’єр-міністра України. Ставлю на голосування і прошу всіх підтримати. Ми знаємо, наскільки це є відповідально. Голосуєм.

За- 233

Рішення прийнято. (Оплески) Я всіх вітаю з цим. (Бурхливі оплески)