Як «Альфа-банк» воює з позичальниками та відбивається від прокляття Путіна

Все про економіку та фінанси

До кризи 2014 року «Альфа-банк» був одним з найагресивніших учасників банківського ринку України. Зокрема, він регулярно був у списках претендентів на поглинання різних банків, у т.ч. таких велетнів, як «Райффайзен Банк Аваль». У поточному ж році він планував купувати частину активів і пасивів такої теж чималої «рибини», як банк «Форум». Водночас серед реалізованих «свіжих» угод – лише придбання Банку Кіпра (перейменований у Неос Банк).

Крім того, в «Альфа-банку» сформувалася репутація досить жорсткого кредитора. Він входить до числа найбільш активних банків на ринку, які ведуть численні судові війни з великими корпоративними позичальниками (з різною успішністю), про що вже повідомляв FINBALANCE.

Нагадаємо, що серед опонентів банку – компанії з групи АІС, девелоперської групи «НЕСТ», індустріальної групи «УПЕК», відома будівельна компанія «Мостобуд», держкомпанія «Вугілля України» і навіть структури з корпорації «Богдан», яка нібито й досі «нечужа» Президенту України Петру Порошенку. 

На такому фоні досить дивним виглядає те, що за підсумками 9 місяців поточного року «Альфа-банк» увійшов до числа банків з 1-ої групи класифікації НБУ з одним з найнижчих рівнів покриття резервами кредитного портфелю юросіб – 4,1% (менше лише в «Промінвестбанку» - 3,6% та банку «Фінанси та кредит» - 3,9%), хоча відрахування банку до резерву під знецінення кредитів та коштів в інших банках за три квартали склали більш ніж значні 3,01 млрд грн.

Не виключено, що це могло бути пов’язано, з одного боку, з активним доформуванням резервів, передусім, під кредитний портфель населення (рівень покриття з початку року підвищився з 26,1% до 43%). А з іншого – з очищенням балансу в т.ч. через переведення токсичних активів на інші компанії (у т.ч. пов’язані). На ринку давно циркулюють чутки, що «Альфа» активно працює, зокрема, через компанію «Кредитні ініціативи».

У цьому ж контексті привертає увагу досить різке скорочення портфелю гривневих кредитів юросіб в «Альфі» за 9 місяців на 1,48 млрд грн (-19,4%). Суттєво за три квартали скоротився і портфель валютних позик населенню – приблизно на 46,8 млн дол. (-38,5%).

У банку запевняли, що за підсумками стрес-тесту «Альфі» докапіталізація не потрібна. Але й разом з тим повідомлялося, що банк все одно збільшує капітал за рахунок субординованого боргу на 50 млн дол – "з прицілом на майбутні операції" (у т.ч. щодо придбання активів).

Не виключено, що залучення валютного боргу може бути також зумовлено намаганням «компенсувати» нещодавнє погашення синдикованого кредиту на 72,5 млн дол (що саме по собі для банку важливе після історії з реструктуризацією євробондів під час кризи 2008-2009 рр.), а також через відтік валютних вкладів: по юрособам за три квартали відповідний портфель зменшився на 275,3 млн дол., або -56,5%, а по фізособам – на 166,45 млн дол, або -28% (рейтинг ТОП-банків по відтоку депозитів населення див. тут).

За рахунок чого ж тоді, власне, синдикований кредит погашався? Очевидно, що це могло бути забезпечено як скороченням валютних боргів позичальників (відповідна заборгованість зменшилася не лише в фізосіб, але і юросіб – за 9 місяців на 29,9 млн дол, або -3,1%), так і превентивною підготовкою валютної «подушки» (за статистикою НБУ в «Альфи» на кінець ІІІ кварталу був один з вищих показників ліквідності у 1-ій групі класифікації регулятора - рейтинг банків див. тут).

Судячи з усього, одним з важливих завдань для «Альфа-банку» в поточному році стало намагання відмежуватися від образу «російського банку» та позиціонування як фінустанови, що належить до міжнародної фінансової групи. Заради цього в т.ч. були переоформлені корпоративні права (по частині акцій) на кіпрську структуру з російської (хоча не виключено мета могла бути не суто "інформаційно-брендова", але й "юридично-захисна" - запобігти "клопотам" на випадок застосування Заходом повномасштабних санкцій проти фінансового сектору РФ).

Чи вдалося банку зрештою "дерусифікуватися" в суспільному сприйнятті? З фінансово-прикладної точки зору сигнали тут неоднозначні.

Так, відтік валютних вкладів, зокрема, населення був менший, ніж в інших українських «дочок» російських банків. Уже не кажучи про те, що за 1-е півріччя портфель гривневих вкладів у банку скоротився лише на 70 млн грн (-1,6%). З іншого боку, в ІІІ кварталі «альфівський» портфель гривневих вкладів населення зменшився відразу на 444,7 млн грн. (-10%). Щоправда, однозначно складно сказати, з чим це більше було пов’язано – з тим, що фактор російськості на фоні війни на Донбасі актуалізувався/активізувався, чи тому, що валютний ринок почало трясти, чи тому, що банк, можливо, знизив інформаційну активність.

Самі «альфівці» десь серйозно, десь не особливо в питанні «російський/неросійський» наголошують, що, по-перше, у будь-якому разі їх банк не з державним капіталом (на відміну від ВТБ, Промінвестбанку та Сбербанку), по-друге, зокрема, старший радник банку Роман Шпек публічно називав події в Криму не інакше як «військовою окупацією», ну й по-третє, один з кінцевих бенефіціарів банку – бізнесмен Михайло Фрідман – народився у Львові. Яка ж тут, мовляв, російськість…

FINBALANCE

 

Рейтинг ТОП-банків по відтоку депозитів населення див. тут.

Рейтинг ТОП-банків по ліквідності див. тут.

Рейтинг найбільш збиткових і прибуткових банків див. тут.

Рейтинг банків по заробіткам і збиткам на валютних операціях див. тут.

Про фінансовий стан Укргазбанку читайте тут.

Про фінансовий стан Укрсиббанку читайте тут.

Про фінансовий стан банку ПУМБ читайте тут.

Про фінансовий стан ВТБ Банку читайте тут.

Про фінансовий стан «Райффайзен Банку Аваль» читайте тут.

Про фінансовий стан «Промінвестбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан «Дельта Банку» читайте тут.

Про фінансовий стан банку «Надра» читайте тут.

Про фінансовий стан «Сбербанку Росії» читайте тут.

Про фінансовий стан «Укрексімбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан «Ощадбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан UniCredit Bank читайте тут.

Про фінансовий стан банку «Фінанси та кредит» читайте тут.

Про фінансовий стан «Приватбанку» читайте тут.