Власник Промінвестбанку мріє повернути втрачені в Україні $8 млрд упродовж 45 років

Все про економіку та фінанси

У проекті бюджету РФ на 2018-2020 роки передбачено право для російського уряду продовжити на термін до 45 років період повернення кредиту, за рахунок якого заснований Внєшекономбанком «Фонд промислових активів» в 2016 році викупив у самого ж Внєшекономбанку (ВЕБ) проблемні українські активи – кредити, видані Внєшекономбанком до 2014 року неназваним інвесторам на купівлю акцій і фінансування українських металургійних підприємств. Йдеться про знецінені активи вартістю не менше 358 млрд руб, пише РБК.

Фонд купив у ВЕБа (який, до речі, є власником Промінвестбанку) права вимоги за проблемними активами за кредит, наданий самим же ВЕБом. А уряд РФ видав держгарантію на 548 млрд руб за цим кредитом, тобто взяв на себе зобов`язання виплатити ВЕБу кредит, якщо його не зможе повернути Фонд промислових активів.

Тепер уряд РФ готовий продовжити термін дії цієї гарантії до 2061 року, випливає з запропонованої поправки. На який термін поширюється гарантія зараз, невідомо.

Фонд промислових активів витратив 764 млрд руб. на викуп дебіторської заборгованості, випливає з його звітності, поданою до Мін`юсту, але в цю суму увійшла не тільки покупка активів ВЕБа, але і невказаних активів Газпромбанка. За даними Рахункової палати РФ, в 2016 році фонду було надано дві гарантії на загальну суму 862,8 млрд руб. - 72% від усіх гарантій, які російська держава надала в минулому році.

За даними «Ведомостей», ВЕБ передав фонду борги акціонерів російського холдингу «Сібуглемет» і донецького «Індустріального союзу Донбасу». «Діяльність фонду зосередиться на реструктуризації боргів найбільших промислових активів, буде націлена на підвищення ефективності роботи з ними», - відзначали в ВЕБе.

Коли Путін був прем`єр-міністром Росії і очолював наглядову раду ВЕБа, а головою банку був Володимир Дмитрієв, ВЕБ видав понад $8 млрд кредитів неназваним російським і українським інвесторам під купівлю промислових активів в Україні, головним чином в Донбасі. Інвестори ці ніколи не називалися, в звітності ВЕБа проходять просто як «треті сторони». Як стверджував журнал Forbes, ці інвестиції робилися в політичних цілях. Коли на сході України почалися бойові дії, кредити перестали обслуговуватися.

«ВЕБ сформував портфель, який не можна назвати прекрасним, у нього є певні проблеми. Ми оцінювали проблемний портфель в 1,5 трлн руб. В цілому більше трильйона вдалося вирішити, знайти рішення», - говорив у червні глава ВЕБа Сергій Горьков. Знайти рішення за рештою проблемних активів на 500 млрд руб потрібно в цьому році, підкреслював він.

В цілому збиток банку за перше півріччя цього року склав 47,6 млрд руб (роком раніше за той же період було 82,8 млрд руб.).