Вищий госпсуд лишив заводу Фірташа відстрочку по боргу перед Промінвестбанком

Все про економіку та фінанси

19 жовтня Вищий госпсуд відмовився задовольнити касаційну скаргу Промінвестбанку на ухвалу Госпсуду м. Києва від 14.06.2017 та постанову Київського апеляційного госпсуду від 24.07.2017, якими за клопотанням ПрАТ "Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ" (позичальник) було відстрочено до 24.05.2018 виконання рішень судів про стягнення з компанії на користь банку 590 млн грн заборгованості (на підставі договору про відкриття кредитної лінії №20-2199/2-1 від 23.07.2013). Раніше суди вже надавали відстрочку для ПрАТ "Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ", проте підприємство звернулося із клопотанням про її продовження, з огляду на те, що, як зазначалося, й досі перебуває у складному фінансово-економічному становищі.

Вищий госпсуд підтримав рішення судів нижчих інстанцій, з огляду на «наведені заявником [ПрАТ "Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ"] доводи щодо скрутного матеріального становища, знаходження виробництва в зоні проведення антитерористичної операції та бойових дій, низької стабільності забезпечення електричною енергією і недостатністю газопостачання, загрози банкрутства підприємства» (цитата).

Нагадаємо, вчора ПрАТ "Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ" оголосило про відновлення випуску продукції після тривалого простою (з 2014 року). Підприємство входить в холдинг Ostchem, який є частиною Group DF Дмитра Фірташа.

Як писав Finbalance, 30 червня Рівненський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Промінвестбанку та лишив без змін рішення Госпсуду Рівненської області від 11.08.2016, яким було задовольнено позов ПАТ «Рівнеазот» і визнано недійсною поруку за згаданим кредитним договором №20-2199/2-1 від 23.07.2013.

20 червня Вищий госпсуд відмовився задовольнити скаргу Промінвестбанку та лишив без змін постанову Київського апеляційного госпсуду від 04.04.2017, якою зупинено провадження в справі за позовом банку до ПАТ «Азот» (м. Черкаси; поручитель) про стягнення боргу за вказаним договором до закінчення розгляду та набрання законної сили судовим рішенням по іншій справі – за позовом ПАТ «Азот» до Промінвестбанку щодо тлумачення змісту договору поруки №20-0191/3-3.

Цей позов ПАТ «Азот» обгрунтовувало тим, що договором поруки не визначено термін, в який зобов`язання ПАТ "Азот" як поручителя підлягає виконанню, з огляду на що підприємству, як зазначалося, не зрозуміло чи можливо в цьому випадку застосовувати положення ч.2 ст.530 Цивільного кодексу (де передбачено, що якщо строк виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час, - ред.).

Додамо, що 06.12.2016 Госпсуд Черкаської області залишив без розгляду позов української "дочки" Сбербанку до ПАТ «Азот» (теж входить в Ostchem) про стягнення 51,8 млн дол та 95,2 млн грн заборгованості (на підставі договору про відкриття кредитної лінії №25-В/10/35/ЮО/КЛ від 10.11.2010). Таке рішення суд тоді ухвалив у зв’язку з тим, що представник банку-позивача не з’являвся на судові засідання та не надав витребувані судом документи.

Влітку 2016 року повідомлялося про борг Ostchem перед російським "Газпромбанком" на 850 млн дол.

Як писав Finbalance, 11 жовтня Вищий госпсуд відмовився задовольнити касаційну скаргу ПАТ «Концерн Стирол» (теж входить в Ostchem) і лишив без змін рішення судів нижчих інстанцій, якими частково було задоволено позов Ощадбанку та вирішено стягнути з ПАТ «Концерн Стирол» на користь держбанку 104 млн дол (на підставі договору кредитної лінії №476/31/1 від 25.08.2011).

Заступниця глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю Finbalance розповіла, що ще в 2012-2013 рр. Нацбанк втратив поруку Дмитра Фірташа по боргам банку «Надра» перед НБУ по кредитам рефінансування (порука була надана в 2008-2009 рр, - Finbalance). «Порука Фірташа була, але вона була втрачена в 2012 чи 2013 році при реструктуризації [заборгованості, - Finbalance]», - зауважила К. Рожкова.

На початку квітня НБУ повідомляв, що борг банку «Надра» перед ним по кредитам рефінансування становить 9,8 млрд грн.

За словами заступниці глави НБУ, наразі складно сказати, чи добровільно тоді НБУ відмовився від поруки Д. Фірташа, чи це була халатність. «Він її (поруку) просто не подовжив», - констатувала К. Рожкова.

Коментуючи ж різке скорочення активів і пасивів у банку «Надра» перед банкрутством, К. Рожкова зауважила, що не готова чітко прокоментувати це питання, але не виключила, що мало місце «схлопування» активів і зобов’язань банку. «Треба розслідувати справу та об’єктивно дивитися. Зараз не готова конкретно «Надру» коментувати. Можливо, активи були в заставі по зобов’язанням. Не знаю. Треба дивитися окремо кожний випадок. Але «Надра» був мертвий задовго до 2014 року», - зазначила К. Рожкова.

За даними Фонду гарантування, на 01.09.2017 вкладникам банку "Надра" в межах гарантійної суми було виплачено 3,69 млрд грн (94,9% запланованих виплат).

Про судові спори НБУ зі структурами Фірташа щодо ТРЦ "Республіка" див. тут.

Про кримінальні провадження щодо сумнівних операцій збанкрутілого банку «Надра» читайте тут.

Про конфлікти Фірташа з екс-власниками банку "Надра" див. тут і тут.

Про підозри на адресу Фірташа щодо придбання 29% акцій «Інтера» за рахунок рефінансування НБУ читайте тут.

Про боротьбу НБУ та ДІУ за активи банку "Надра" див. тут.

Про обшуки ГПУ та НАБУ в компаніях Фірташа див. тут і тут.

Про можливу екстрадицію Фірташа з Австрії у США - тут.