Виконавча служба наклала арешт на рахунки Укргазбанку, в т.ч. в НБУ та великих банках

Все про економіку та фінанси

У розпорядження редакції Finbalance потрапила постанова держвиконавця від 28.07.2016 про арешт коштів та інших цінностей Укргазбанку в межах 158,6 млн грн (див. нижче документ), яка винесена на підставі наказу Господарського суду м. Києва від 08.07.2016 по справі №910/16631/14.

Арешт накладено на рахунки Укргазбанку в НБУ й низці банків (Приватбанку, Укрексімбанку, Ощадбанку, ВТБ Банку, Альфа-Банку, «Райффайзен Банку Аваль», Укрсиббанку, Платинум Банку, Таскомбанку, Ідея Банку, банку «Авангард», Фінексбанку, Кристал-банку, банку «Розрахунковий центр»). 

Згідно з документом, з Укргазбанку на користь ТОВ «Укрконцепт» мають бути стягнуті 144,2 млн грн, з яких

- 144,06 млн грн – збитків;
- 73,08 тис грн – судового збору за подання позовної заяви;
- 80,4 тис грн – судового збору за подання апеляційної скарги.

Також з Укргазбанку мають бути стягнуті 14,42 млн грн виконавчого збору на користь держави.

Копію платіжної вимоги щодо примусового списання коштів див. нижче.

Нагадаємо, Finbalance уже писав про згадану справу №910/16631/14.

Так, 29 червня Київський апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу ТОВ «Укрконцепт» і скасував рішення Госпсуду м. Києва від 14 квітня, яким компанії було відмовлено в задоволенні позову до Укргазбанку про стягнення 144 млн грн. збитків. Апеляційний суд прийняв нове рішення по цій справі та постановив стягнути з Укргазбанку вказану суму.

Цей спір з перемінним успіхом (у т.ч. із залученням Міністерства фінансів) тривав кілька років (у 2016 році – фактично вже по третьому колу). Фабула історії така.

Укргазбанк ще в 2010 році надав для ТОВ «Укрконцепт» кредит на 100 млн грн. При цьому ТОВ «Укрконцепт» придбало в Укргазбанку права вимоги до ЗАТ «Сіті Нет» за кредитним договором №65-V/2008 від 28.11.2008. Йшлося про зобов’язання на 127,56 млн грн (100 млн грн. боргу по кредиту + 27,56 млн грн. заборгованості по процентам). Згодом суди визнали недійсним кредитний договір №65-V/2008 від 28.11.2008, а також договір іпотеки без оформлення заставної, укладений між Укргазбанком і ТОВ «Вант». На основі цього договір про відступлення прав вимоги було визнано недійсним. А тому судді вирішили, що витрати, понесені ТОВ «Укрконцепт» на обслуговування кредиту виникли з вини Укргазбанку.

Додамо, що Укргазбанк намагається відсудити в ТОВ «Укрконцепт» 110,2 млн грн. З ухвали Госпсуду м. Києва від 13.06.2016 можна зробити припущення, що йдеться про кредитну заборгованість.

«Генетична» довідка

Кілька слів про «Укрконцепт» та його «генетичні» зв’язки з Укргазбанком.

Як писав Finbalance, на кінець листопада 2015 року керівником компанії був Косов В’ячеслав Вікторович, який ще навесні 2014 року був членом спостережної ради ПАТ «Київмiськбуд-1" iменi М.П. Загороднього. 

При цьому через одного із тодішніх засновників «Укрконцепту» - Вечерю Павла Олександровича – нитки від цієї компанії тягнулися до ТОВ «Концепт Девелопмент», яке, за даними учасників ринку, створювали ще до кризи 2008 року, по суті, «на базі» Укргазбанку й за підтримки тресту близького йому (через акціонерів) тресту «Київміськбуд-1» імені Загороднього (див. нижче).

На кінець осені 2015 року керівником ТОВ «Концепт Девелопмент» значився Чорний Юрій Борисович. Людина з таким же прізвищем, ім’ям та по батькові була заступником голови правління з ресурсного забезпечення тресту «Київсьміськбуд-1» [уточнення даних тут, - ред]. Фінансовим директором ТОВ «Концепт Девелопмент» був Свистай Веніамін Анатолійович, який значився співвласником ТОВ «Контракт-2007» - фігуранта ще одного судового спору (відповідачем там був знову ж таки Укргазбанк), про який писав Finbalance. Свистай В.А. був членом ревізійної комісії ПАТ трест "Київміськбуд-1" імені М.П.Загороднього.

Ще кілька тижнів тому в держреєстрі засновником ТОВ «Укрконцепт» значився Ткачук Олександр Миколайович і Буличов Ярослав Анатолійович, керівником підприємства – Оріховський Ярослав Валерійович. Разом з тим, з 14.07.2016 керівником компанії (і до речі, засновником) вже є Костенко Едуард Миколайович.

Змінився склад засновників і в ТОВ «Концепт Девелопмент». Зараз у ньому фігурує Супруненко Софія Олексіївна і кіпрська компанія «Концепт Холдінг Лімітед». Керівником же лишається Чорний Юрій Борисович.

За даними Fitch, до націоналізації Укргазбанку в 2009 року 39% його акцій контролював Василь Горбаль (екс-нардеп, екс-глава Львівської ОДА), ще 29% - Олексій Омельяненко (екс-депутат Київради). За даними НБУ, на 01.01.2016 В. Горбаль контролював 0,002% акцій Укргазбанку, тоді як на 02.06.2015 – 0,00026%. На 02.06.2015 в О. Омельяненка було 0,00015% (даних на 01.01.2016 Нацбанк не наводить).

Наприкінці листопада 2015 року почесним президентом ПАТ трест "Київміськбуд-1" ім. М.П. Загороднього на сайті компанії значився Олексій Омельяненко (зараз сайт заблокований). Раніше одним з основних бенефіціарів ПАТ трест "Київміськбуд-1" імені М.П.Загороднього вважався в т.ч. Василь Горбаль, однак у 2009 році він ніби вийшов зі складу акціонерів (хоча як запевняли деякі ЗМІ, міг зберегти певний вплив на цю структуру).

Ще нагадаємо, що наприкінці червня глава правління Укргазбанку Кирило Шевченко в інтерв’ю для Finbalance розповідав, що борг структур, пов’язаних з особами, які контролювали цей банк до його рекапіталізації державою в 2009 році, сягає 4,4 млрд грн. 

Коментуючи ж тривалі судові спори Укргазбанку та низки компаній, пов’язаних з окремими з колишніх акціонерів (причому стосується це не лише претензій Укргазбанку до них, але і їхніх фінансових претензій до Укргазбанку – як випадку з «Укрконцептом»), К. Шевченко зауважував таке: «Що стосується бенефіціарів і хто цим займався, це питання слідчих і правоохоронних органів. Моє завдання – купірувати економічні ризики. Всі активи, про які писали, - земельні ділянки, об’єкти нерухомості – абсолютно всі повернуті на баланс Укргазбанку». Як бачимо, з "живими" коштами ситуація може виявитися іншою... 

Про фінансовий стан Укргазбанку читайте тут.

Про можливі зв`язки конфлікту з компанією "Укркарт" - тут.

Редакція Finbalance готова опублікувати коментар усіх фізичних та юридичних осіб, які фігурують у цьому матеріалі.

P.S.

Після виходу матеріалу до редакції Finbalance надійшов такий коментар від Василя Горбаля: 

«Стосунку/відношення до цієї структури [ТОВ «Укрконцепт», - ред.] не маю. Розділяю загальне занепокоєння подібними діями. Очікую на ефективну відповідь банку та правоохоронців. І до речі, відповідно до чинної редакції статті 59 Закону України «Про банки та банківську діяльність», забороняється накладати арешт на кореспондентські рахунки банку».

Згодом Укргазбанк зробив таку офіційну заяву

"29.07.2016 з електронного повідомлення Національного банку України АБ «Укргазбанк» стало відомо про те, що відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України накладено арешт на кошти АБ «Укргазбанк» на підставі наказу Господарського суду м. Києва про стягнення з банку коштів на користь ТОВ «Укрконцепт».

Станом на 30.07.2016 Банком не отримано ані постанови про відкриття виконавчого провадження, ані постанови про арешт коштів боржника, а рішення господарського суду оскаржене банком в касаційній інстанції.

Зважаючи на повідомлення Національного банку України, з метою упередження незаконного стягнення грошових коштів, Банком 29.07.2016 було подано скарги до Міністерства юстиції України, Державної виконавчої служби та направлено клопотання про відкликання платіжних вимог та відкладення виконавчих дій до рішення Вищого господарського суду.

Керівництво АБ «Укргазбанк» вкрай стурбоване такою спробою в неправомірний спосіб заволодіти коштами банку (94,94 відсотки статутного капіталу Банку належить Державі, а постановою Кабінету Міністрів України № 83 від 04.03.2015 АБ «Укргазбанк» віднесено до переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки Держави) та вживає у межах повноважень усіх можливих заходів щодо захисту інтересів держави, акціонерів та клієнтів Банку. Відповідні заяви направлені до правоохоронних органів України.

Переконані, що замовники і виконавці цих протиправних дій будуть встановлені і притягнуті до відповідальності.

Зауважимо, що такого роду дії були ініційовані недобросовісними позичальниками і спрямовані на зрив поточної роботи Банку щодо повернення проблемної заборгованості. Попри це, Банк продовжить свою активну діяльність у даній сфері та надалі докладатиме всіх зусиль для недопущення спричинення збитків державі".

Крім того, в понеділок 01 серпня Укргазбанк в офіційній заяві повідомив, що ситуація зі «спробою арешту коштів» банку перебуває наразі «у винятковій компетенції правоохоронних органів і жодним чином не впливає на поточну роботу Банку і його зобов’язання перед клієнтами». «Укргазбанк продовжує працювати в штатному режимі», - підкреслююється в повідомленні.

Влада міста Львова повідомляє, що її рахунки в Укргазбанку обслуговуються в звичайному режимі.

P.P.S.

Укргазбанк повідомив, що "ухвалою Вищого господарського суду України від 03.08.2016 в межах розгляду касаційної скарги ПАТ АБ «Укргазбанк» виконання постанови Київського апеляційного господарського суду від 29.06.2016 зупинено".

Коментар Міністерства фінансів читайте тут.

Коментар глави правління ПАТ «Київміськбуд-1» ім. Загороднього Олександра Шевченка - тут.