Верховний Суд залишив без розгляду позов ФГВФО до компаній "Фрегат" і "Дасті"

Все про економіку та фінанси

17 жовтня Верховний Суд скасував рішення Госпсуду Одеської області від 19.10.2017 і постанову Одеського апеляційного госпсуду від 25.05.2018 в справі №916/2024/17, водночас залишив без розгляду відповідний позов Фонду гарантування, поданий від імені Імексбанку, до ТОВ "Компанія Дасті" і ТОВ "Фрегат" про визнання недійсним договору про відступлення прав вимоги.

Суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги ФГВФО. Водночас суд апеляційної інстанції це рішення скасував і відмовив Фонду гарантування в задоволенні його позовних вимог, оскільки цей позов подав сам Фонд, а не ліквідатор Імексбанку (як це мало б бути, відповідно до законодавства).

Верховний Суд погодився, що позов мав би подати саме ліквідатор Імексбанку. Проте наголосив, що Одеський апеляційний госпсуд “помилкове рішення про відмову в позові, оскільки така процесуальна дія вчиняється судом виключно за наслідком розгляду позовних вимог по суті, а наслідком встановлення судом після порушення провадження у справі факту підписання позовної заяви особою, яка не має права підписувати її, є залишення такого позову без розгляду.

Раніше Фонд гарантування повідомляв, що незадовго до введення тимчасової адміністрації в Імексбанку його портфель кредитів фізособам був відступлений на користь ТОВ “Фрегат”.

“Згодом укладеним тристороннім договором здійснена заміна сторони кредитора ТОВ «Фрегат» новим кредитором ТОВ «Компанія ДАСТІ». Мова йде про 23 131 договори на загальну суму заборгованості більше 300 млн грн. Ціна відступлення склала лише 28,3 млн грн. Утім перерахування навіть цієї суми було здійснено без внесення живих коштів, а лише шляхом запису в бухгалтерських документах. У схемі, зокрема, були задіяні «кошти» вкладника із великим депозитом, який достроково розірвавши депозитний договір, начебто перерахував кошти на рахунок ТОВ «Компанія «ДАСТІ» у якості фінансової позики. Показово, що директором та засновником цієї компанії виступає колишній керівник управління по роботі з проблемною заборгованістю АТ «Імексбанк».

Ще у листопаді 2016 року за ініціативи уповноваженої особи Фонду гарантування в «Імексбанку» у судовому порядку «Компанії ДАСТІ» було заборонено відчужувати в будь-який спосіб на користь третіх осіб права вимоги за вказаними кредитними договорами”, - заявляв ФГВФО.

Разом з тим, Фонд гарантування повідомляв, що 15.08.2018 Госпсуд Одеської області в рамках ще одного спору (справа №916/1253/15) задовольнив його позовні вимоги про визнання недійсним згаданого договору відступлення прав вимоги та застосування наслідків його недійсності (повернення кредитних договорів та поновлення за банком прав вимоги за кредитними договорами). “Таким чином суд підтвердив той факт, що єдиним законним кредитором за цими кредитними договорами був та залишається банк”, - зазначав ФГВФО.

Про судові спори НБУ з нардепом Леонідом Клімовим (контролював "Імексбанк") читайте тут.