Верховний Суд скасував рішення про стягнення Ощадбанком з Жеваго третини акцій "АвтоКрАЗ"

Все про економіку та фінанси

27 листопада Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу ліквідатора банку “Фінанси та кредит”, скасував рішення судів нижчих інстанцій у справі №910/25395/13 та передав її на новий розгляд до суду першої інстанції.

Як писав Finbalance, 10.03.2016 Госпсуд м. Києва в рамках цієї справи задовольнив позов Ощадбанку до ТОВ "Феррекспо", ТОВ "Газотурбінні технології", ТОВ "Нові промислові технології", ТОВ "Промінек", ТОВ "Перт" про звернення стягнення на належні їм акції ПАТ “АвтоКрАЗ” номінальною вартістю 185 млн грн (32,7% статутного капіталу підприємства) - в рахунок погашення боргу компанії перед Ощадбанком за договором кредитної лінії №205/31/2 від 09.10.2008 у розмірі 899,4 млн грн.

06.08.2018 Київський апеляційний відмовився задовольнити апеляційну скаргу ПАТ “АвтоКрАЗ” та визначив спосіб реалізації акцій ПАТ “АвтоКрАЗ” шляхом продажу на прилюдних торгах в межах процедури виконавчого провадження за ціною не нижчою 13,6 млн грн (ціна, яка була визначена судовою експертизою).

Вказана справа розглядається в судах по другому колу. У травні 2015 року Вищий госпсуд теж відправив її на новий розгляд після того, як суд першої інстанції задовольнив позов Ощадбанку, а суд апеляційної інстанції визначив початкову ціну предмету застави для його подальшої реалізації.

У касаційній скарзі ліквідатор банку “Фінанси та кредит” наголошував, що ця фінустанова як кредитор має вищий пріоритет щодо обтяження спірних акцій ПАТ “АвтоКрАЗ” (відповідно до договорів застави акцій 2004-2007 рр.).

Верховний Суд частково погодився з аргументами уповноваженої особи Фонду гарантування. При цьому він констатував, що “у разі продажу предмета забезпечувального обтяження (реалізації його на публічних торгах за рішенням суду) забезпечені обтяженням вимоги обтяжувачів з нижчим пріоритетом задовольняються лише після задоволення вимог обтяжувачів з вищим пріоритетом, зокрема й у тому випадку, коли останні не ініціювали звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження” (цитата).

Як писав Finbalance, у вересні 2018 року Госпсуд м. Києва порушив провадження в справі про банкрутство ПАТ "АвтоКрАЗ", визнав грошові вимоги Ощадбанку на 555,7 млн грн, ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів. Наразі Північний апеляційний госпсуд розглядає апеляційну скаргу ПАТ “АвтоКРАЗ” на це рішення.

31.05.2018 планувався “голландський” аукціон з продажу Фондом гарантування прав вимоги банку “Фінанси та кредит” на 3,5 млрд грн до компаній з групи “АвтоКрАЗ” за низкою кредитних договорів. Проте 30.05.2018 виконавча дирекція ФГВФО ухвалила рішення про зняття з торгів відповідного лота.

Група "КрАЗ" підконтрольна нардепу Костянтину Жеваго. Згадані вище ТОВ “Нові промислові технології”, ТОВ "Перт", ТОВ "Промінек" фігурували в структурі власності банку "Фінанси та кредит", який теж належав К. Жеваго.

27.09.2018 Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання Генпрокуратури та в рамках кримінального провадження №42017000000001693 (щодо розтрати коштів банку “Фінанси та кредит” шляхом видачі кредитів пов’язаним особам, у т.ч. компаніям групи “КрАЗ”) наклав арешт на нерухоме майно, що належить Промінвестбанку (перейшло у його власність від “АвтоКрАЗу” на підставі договорів іпотеки в період, коли на відповідне майно - як зазначалося в судових матеріалах - вже було накладено арешт у рамках іншого кримінального провадження, причому теж щодо сумнівних операцій банку “Фінанси та кредит”).

У червні 2018 року ФГВФО не зміг продати права вимоги Дельта Банку до компаній з групи “КрАЗ” на 1,3 млрд грн з дисконтом 80%.

Контекст

Нацбанк повідомляв, що сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку "Фінанси та кредит" - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів банку К. Жеваго становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

За даними Фонду гарантування, на 01.11.2018 вкладникам "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсації на 9,93 млрд грн (сумарні виплати складуть 10,5 млрд грн).

За даними НБУ, борг банку "Фінанси та кредит" по рефінансуванню на середину березня становив 6,3 млрд грн.

Про боргові вимоги НБУ до К. Жеваго та блокування нардепом спроб Нацбанку відсудити Білоцерківську ТЕЦ - тут.

У травні Госпсуд м. Києва відкрив провадження в справі про банкрутство ПрАТ “Готель “Салют” (пов’язують з нардепом Костянтином Жеваго) та ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів. Процедуру банкрутства компанії ініціювало ПрАТ “Росава” (теж підконтрольне К. Жеваго). Суд визнав його кредиторські вимоги боржника на 14,4 млн грн.

При цьому в рамках справи про банкрутство ПрАТ “Готель “Салют” суд прийняв також заяви банку “Фінанси та кредит” про визнання кредиторських вимог на 1,2 млрд грн та НБУ - на 481 млн грн.

На початку травня акціонери ПрАТ "Росава" ухвалили рішення про ліквідацію цієї юрособи. При цьому в компанії це називали реструктуризацією підприємства.

ФГВФО заявляв, що борг “Росави” перед банком “Фінанси та кредит” складає понад 2 млрд грн, причому по ряду кредитних договорів, пов`язаних з компаніями Жеваго, підприємство виступає поручителем. У Фонді не виключали, що рішення акціонерів ПрАТ “Росава” щодо ліквідації цієї юрособи може призвести до блокування процесу стягнення боргів в примусовому порядку.

Про борги фармкомпаній К. Жеваго перед банком "Фінанси та кредит" - тут.

У кінці квітня Фонд гарантування скасував рішення щодо продажу боргів структур К. Жеваго перед банком “Фінанси та кредит” на 656 млн грн з дисконтом 77% для структури, близької до оточення цього нардепа-бізнесмена. У заставі по цим кредитам - у т.ч. офісний центр площею 3115 кв. м. за адресою м. Київ, бульвар Т. Шевченка.

Як повідомлялося, в квітні люди К. Жеваго викупили в Дельта Банку історичну будівлю в центрі Києва за 210 млн грн.

18.07.2018 Київський апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу ПрАТ “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат” та скасував рішення Госпсуду м. Києва від 25.10.2017 в справі №910/19560/16. Суд апеляційної інстанції прийняв нове рішення, яким задовольнив позов ПрАТ “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат” і зобов’язав ліквідатора банку “Фінанси та кредит” внести зміни до реєстру вимог кредиторів, включивши вимоги позивача на 3,9 млрд грн у сьому чергу вимог кредиторів (вимоги вкладників-юросіб, які не є пов’язаними з банком особами).

Про кримінальні провадження щодо видачі банком "Фінанси та кредит" інсайдерських кредитів читайте тут і тут.

Про втрату Мінфіном коштів у банку "Фінанси та кредит" - тут.

Про висновки Вищого адмінсуду, що НБУ не реагував адекватно на проблеми банку "Фінанси та кредит" див. тут.