ВТБ ще раз спробує збільшити капітал БМ Банку на фоні заяв про його ймовірне закриття

Все про економіку та фінанси

БМ Банк повідомив у системі розкриття інформації НКЦПФР, що 27 вересня мають відбутися збори його акціонерів. У порядок денний включене, зокрема, питання збільшення розміру статутного капіталу банку шляхом приватного розміщення додаткових акцій існуючої номінальної вартості за рахунок додаткових внесків на 1,75 млрд грн.

У проекті рішення йдеться про приватне розміщення акцій виключно серед акціонерів банку. «Розміщення акцій серед інших інвесторів не передбачено», - уточнюється у повідомленні.

Довідково

На днях керівник російського ВТБ Андрій Костін заявив, що підконтрольний групі "БМ Банк" в Україні може бути закритий в найближчі місяці. "У нас в Україні є актив у вигляді "Банку Москви", який потрапив під особливі санкції. Ми хотіли докапіталізувати цей банк, але керівництво України виступило проти зміни санкцій. Нам, швидше за все, в найближчі місяці доведеться його точно закривати", - заявив Костін.

Чистий збиток БМ Банку у січні-червні 2016 року склав 396 млн грн (загалом за 2015 рік - 366,4 млн грн; у 2014 році декларувався прибуток 133,3 млн грн, тоді як за міжнародними стандартами був збиток 1,065 млрд грн).

За підсумками 1-го півріччя-2016 "БМ Банк" увійшов у п`ятірку банків, у яких процентні витрати перевищили процентні доходи (чисті процентні витрати фінустанови склали 18,75 млн грн).

На кінець червня обсяг активів фінустанови був 3,03 млрд грн, обсяг коштів клієнтів - 951,3 млн грн.

В аудиторському висновку ТОВ «Інтер-аудит» до звітності БМ Банку за 2015 рік констатується, що резерв банку під кредитний портфель мав б бути більшим на 1,09 млрд грн, що відповідним (негативним) чином впливало на фінансовий результат банку та його капітал. З урахуванням цього, регулятивний капітал банку на кінець 2015 року оцінювався як від’ємний. Крім того, аудитори оцінювали як високий ризик банку по операціям з пов’язаними особами.

16 вересня 2015 року Президент України ввів у дію рішення РНБО про санкції щодо низки російських бізнес-структур, у т.ч. 29 банків. У числі останніх був «Банк Москви», який має 100-відсоткову "дочку" в Україні - БМ Банк – та контролюється групою ВТБ. При цьому санкції не застосовувалися до ВТБ Банку, а також «Дочірнього банку Сбербанку Росії» й Промінвестбанку.

Санкції були двох видів: блокування активів та зупинення виконання економічних і фінансових зобов`язань. У першому випадку йшлося про тимчасове обмеження права банку користуватися і розпоряджатися належним йому майном, у другому - про заборону надавати кредити, позики, фінансову допомогу, гарантії, здійснювати кредитування через купівлю цінних паперів і купувати цінні папери.

Старший віце-президент російського держбанку ВТБ Михайло Якунін торік заявляв, що після вступу в силу антиросійських санкцій НБУ заблокував докапіталізацію БМ Банку «Ми як акціонер не можемо дати капітал, не можемо зробити якусь угоду. Зараз банк працює, але всі наслідки від такого рішення, які неминуче настануть, лежать на українській стороні», - зазначав М. Якунін.

За його словами, до моменту введення санкцій група ВТБ вела переговори з потенційними покупцями БМ Банку та накладені на банк обмеження стали для його керівництва «повною несподіванкою». «Вони абсолютно не обгрунтовані», - переконував старший віце-президент російського ВТБ.

Восени 2015 року тодішній перший заступник глави НБУ Олександр Писарук (зараз працює в МВФ) зауважував, що питання докапіталізації БМ Банку – «копійчане», і воно знаходиться в процесі вирішення. До речі, у вересні-2015 – за кілька днів до введення санкцій – акціонери БМ Банку ухвалили рішення про збільшення його статутного капіталу на 1,39 млрд грн (до слова, в першій половині 2015 року статутний капітал БМ Банку був збільшений удвічі - на 855 млн грн - до 1,631 млрд грн).

Група ВТБ кілька років намагалася продати БМ Банк. Основним претендентом на покупку вважався "Смарт-Холдинг" Вадима Новинського. Однак  угода зірвалася (на фоні того, що основний банківський актив В.Новинського - банк "Форум" - був визнаний неплатоспроможним у першій половині 2014 року). Як інший сценарій розвитку розглядалося приєднання БМ Банку до ВТБ Банку.

Неофіційні дані російських ЗМІ про невдалу спробу групи ВТБ продати свою більшу українську «дочку» - ВТБ Банк – й, з огляду на це, намір реалізувати кредитний портфель, див. тут.

Про фінансовий стан ВТБ Банку (у т.ч. рекордні збитки в банківській системі) - тут.