ВТБ Банк зафіксував збиток 1,2 млрд грн на фоні відтоку депозитів і списання кредитів

30.07.2017, 21:00

Згідно зі звітністю ВТБ Банку, за підсумками першого півріччя 2017 року він отримав збиток 1,16 млрд грн (у т.ч. в І кварталі – 351,7 млн грн, у ІІ кварталі – 808,3 млн грн), тоді як за аналогічний період минулого року негативний фінрезультат був 4,96 млрд грн.

Основна причина збитків банку за 6 місяців – витрати на формування резервів, які становили 1,34 млрд грн (торік у цей період – 4,5 млрд грн).

Процентні витрати ВТБ Банку в січні-червні перевищили процентні доходи на 6,8 млн грн, тоді як за цей же період 2016 року чисті процентні доходи були 7,9 млн грн.

Обсяг грошових коштів та їх еквівалентів на кінець червня впав до 186,6 млн грн (з 1,92 млрд грн на початок року). Зокрема, до 0 скоротився обсяг вкладень банку в депсертифікати НБУ (на початок року було 1,3 млрд грн).

Кредитний портфель ВТБ Банку в 1-му півріччі впав на 3,84 млрд грн (-30,3%) до 8,84 млрд грн.

За даними банку, в січні-червні за рахунок резервів він списав кредити на 1,26 млрд грн та продав позики на 4 млрд грн. «Рух резервів» у цей період – 1,25 млрд грн.

Ці зміни відбулися на фоні падіння позик для галузі будівництва та управління нерухомістю до 2,07 млрд грн (з 5,9 млрд грн на початок року) та торгівлі до 780 млн грн (з 4 млрд грн на початок року).

Обсяг коштів банків у ВТБ Банку за 6 місяців-2017 скоротився на 1,3 млрд грн (-15,2%) до 7,2 млрд грн.

Обсяг коштів клієнтів упав на 3,5 млрд грн (-42,2%) до 4,8 млрд грн: обсяг вкладів фізосіб – на 1 млрд грн (-22,8%), обсяг вкладів юросіб – на 2,46 млрд грн (-65,2%).

За даними ВТБ Банку, на кінець березня його показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу становив 11,68%.

Як писав Finbalance, ВТБ Банк за підсумками 2016 року звітував про збиток 6,9 млрд грн, у 2015 році – 4,55 млрд грн, у 2014 році – 16,7 млрд грн. Водночас аудитори не виключали, що торік реальна сума збитків могла бути значно більшою.

Нагадаємо, в середині липня глава російського ВТБ Андрій Костін заявив, що група планує стиснення бізнесу в Україні через складнощі з продажем дочірніх банків. "Ми продали б (банки в Україні), але там лукавий підхід полягає в тому, що по суті ніхто з тих, хто приходить, пропонує, і всі говорять, що Порошенко їм дав згоду, ніхто потім в результаті не може отримати згоду (НБУ) на покупку банку", - запевнив А. Костін.

Він додав, що ВТБ паралельно з пошуком нових покупців на українські банки розглядає можливість різкого стиснення бізнесу. "Українська влада не хоче продажу наших банків, вони хочуть їх убити, потихеньку "втопити" і до цього будуть справу вести, на мій погляд. Тому ми зараз паралельно з пошуком чергових покупців, які всі говорять, що вони готові, що у них все там погоджено, ми просто взяли (курс) на стиснення різке", - зазначив він.

А. Костін підкреслив, що для стиснення потрібні додаткові гроші. "Нам, звичайно, потрібні додатково гроші, тому ми продаємо активи, в тому числі і заставні, офіси закриваємо. За рахунок цих виручених грошей хочемо розплачуватися з нашими клієнтами, тому що, не розплатившись, ти не можеш стиснутися, - підкреслив він. - Ми хочемо закривати офіси і фактично звести (присутність) до одного офісу в перспективі в Києві".

За його словами, на процес стиснення бізнесу може піти як мінімум рік-півтора. "Іншого шляху немає. Треба стиснутися і подивитися далі, що буде. Зрештою можемо закрити банк", - зазначив глава ВТБ.

Наразі в Україні працюють два дочірні банки групи - ВТБ Банк і БМ Банк (дістався ВТБ після покупки Банку Москви).

Група ВТБ в травні 2016 року заявила про намір продати ВТБ Банк в разі появи цікавих пропозицій. Однак уже в червні керівництво ВТБ повідомило, що призупинило активний пошук покупців. Розмови про відхід групи з українського ринку поновилися в березні 2017 року, після того, як Київ ввів санкції щодо українських банків з російським державним капіталом. Введені на рік обмеження забороняють їм здійснювати будь-які фінансові операції на користь материнських структур.

Наприкінці червня заступник глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю для Finbalance заявила, що Нацбанк не отримував заявок на придбання ВТБ Банку.

У кінці травня А. Костін вже заявляв, що знайшов покупців на український ВТБ Банк, проте його продаж нібито був зірваний Нацбанком України.

На початку червня заступник голови правління російського банку ВТБ Герберт Моос зазначав, що НБУ поки не схвалив жодну з заявок від потенційних покупців українських "дочок" ВТБ, а група продовжує переговори з інтересантом. 

"Ми зараз досить сильно знизили наші витрати там, ми закрили багато відділень, щоб банк не мав значного негативного впливу. У попередні роки ми зарезервували портфель, тому поточний стан такий, що банк не дає ніяких значимих додаткових витрат для нас ні з точки зору резервів , ні з точки зору операційних витрат.

Паралельно ми шукаємо покупців. Будь-який покупець банку має бути схвалений Нацбанком України. За нашою інформацією, жоден із заявлених покупців ні для нас, ні для інших російських банків поки не був схвалений Нацбанком. Тут виникає момент - це питання якості покупця або просто питання того, що жоден покупець не буде схвалений?", - сказав Моос.

За його словами, у ВТБ є дві категорії потенційних інвесторів – місцеві та іноземні. "Ми поки що проводимо переговори, рано сказати, що ми їх завершили", - зазначив він.