ВТБ Банк спробує повернути 800 млн грн. за рахунок розпродажу міндобрив і заводу

Все про економіку та фінанси

Госпсуд Дніпропетровської області розглядає позов ВТБ Банку до ПрАТ «Дніпровський завод мінеральних добрив» (ДЗМД) про звернення стягнення на предмет застави шляхом її реалізації з прилюдних торгів в рахунок погашення боргу на 800,6 млн грн. Йдеться про товари в обороті згідно з договором застави №13ВД/З-12 від 14.11.11, що належать ДЗМД: сировину (фосфорит у кількості 7 464,6 тон) та добриво комплексне мінеральне амофос (4 500,0 тон).

Оскільки при розгляді справи між позивачем та відповідачем виник спір щодо початкової вартості предмету застави, була призначена судова експертиза в Київській незалежній судово-експертній установ. І згідно з висновком її експерта, від 04.11.2015р., вартість товарів виявилася не тільки набагато нижчою, ніж заставна вартість за договором застави, а й в 5,5 разів по амофосу та у 3 рази по фосфориту меншою, ніж їх реальна ринкова вартість.

Не погодившись з таким висновком, "Дніпровський завод міндобрив" просив суд призначити додаткову судову експертизу, проведення якої доручити спеціалістам Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз. 18 січня суд задовольнив це клопотання.

При цьому Госпсуд м. Києва розглядає позов ВТБ Банку до ТОВ «Украгрохімхолдинг» (власник 85% акцій ДЗМД) про звернення стягнення на предмети застави за договорами застави акцій від 26.08.2011 та від 24.05.2011 (йдеться про акції саме ДЗМД) в рахунок погашення боргу на 34 млн дол.

Довідково. Офіційно бенефіціарами ДЗМД (як і ТОВ «Украгрохімхолдинг») значаться резиденти Кіпру Амалія Хаджіпапа Караламбіду та Анна Кореліду. Учасники ринку пов’язують групу «Украгрохімхолдинг» з Сергієм Лісковським – віце-президентом УСПП, віце-президентом Українського нацкомітету Міжнародної торгової палати. Він офіційно фігурує як засновник ТОВ «Інвестхім» (про яке див. нижче) та голова наглядової ради ПрАТ "Дніпровський завод мінеральних добрив". Ще кілька років тому серед контролерів «Дніпровського заводу міндобрив» називали «Федкомінвест» російського бізнесмена Олексія Федоричева, а С. Лісковський ніби був його українським партнером.

20 січня Госпсуд м. Києва відхилив позов ДЗМД до ВТБ Банку, в якому просив визнати недійсним кредитний договір від 24.05.2011 на 22,5 млн дол., ліміт по якому згодом був збільшений до 30 млн дол.

Свої вимоги підприємство-позичальник обґрунтовувало тим, що збільшення кредитного ліміту відбулося без погодження з Фондом держмайна, а відповідні зобов’язання брало на себе ЗАТ «Федкомінвест-Україна», яке купувало держпакет акцій заводу та згодом продало його для ТОВ «Украгрохімхолдинг» (у свою чергу ТОВ «Украгрохімхолдинг» передало відповідний пакет акцій в заставу ВТБ Банку).

«Проте суд дійшов висновку, що ця обставина не має наслідком визнання недійсним як договору застави у попередній редакції, так і кредитного договору, укладеного між позивачем та відповідачем, - констатується в рішенні суду від 20.01.16. - Договір застави акцій № 13ВД/З-10 від 26.08.2011 р. був погоджений Фондом державного майна України момент його вчинення. Не було погоджено зміни до договору застави в частині суми кредитування, що має наслідком недійсність лише цих змін до договору застави».

Додамо, що Дніпропетровський апеляційний госпсуд розглядає апеляційну скаргу ДЗМД на рішення Госпсуду Дніпропетровської області від 05 серпня, який задовольнив позов ВТБ Банку та вирішив стягнути з заводу 34 млн дол. (борг виник у рамках кредитного договору, укладеного сторонами в 24.05.2011).

Раніше Госпсуд м. Києва та Госпсуд Харківської області також задовольнили позов ВТБ Банку щодо стягнення боргу відповідно з ТОВ «Украгрохімхолдинг» та ТОВ «Інвестхім», які виступали поручителями ПрАТ "Дніпровський завод мінеральних добрив". Компанії-відповідачі знову ж таки подали апеляції на рішення судів першої інстанції.

Довідково. За даними АУБ, в листопаді прибуток ВТБ Банку склав 473 млн грн., завдяки чому за 11 місяців збиток фінустанови зменшився до 15,8 млрд грн. Прибуток був задекларований на фоні зменшення резервів під кредити та заборгованість клієнтів на 697,4 млн грн та збільшення портфелю кредитів юрособам, нескоригованого на резерви під кредитні операції, на 711 млн грн.

У ІІІ кварталі 2015 року збиток ВТБ Банку становив 14,89 млрд грн. Як наслідок, за підсумками 9 місяців він збільшився до 16,26 млрд грн.

Ключовою причиною настільки значного збитку фінустанови стали відрахування до резерву під знецінення кредитів та коштів в інших банках, які в липні-вересні склали 14,28 млрд грн., а за січень-вересень – 14,67 млрд грн. Суттєво на фінрезульт ВТБ Банку також вплинув негативний результат від переоцінки валюти, який за три квартали 2015 року сягнув 1,4 млрд грн. (у ІІІ кварталі – 96,3 млн грн).

У серпні акціонери ВТБ Банку ухвалили рішення про збільшення його статутного капіталу на 14,5 млрд грн, яке мало відбутися за рахунок конвертації в капітал кредитів, раніше виданих російською материнською структурою. Як зазначалося, докапіталізація мала бути завершена до кінця 2015 року.

У Нацбанку інформували, що за підсумками листопада статутний капітал банківської системи збільшився на 14.2 млрд. грн. внаслідок докапіталізації "одного банку з іноземним капіталом".

Про спроби ВТБ Банку відсудити близько 2 млрд грн в Fozzy Group читайте тут, 1,16 млрд грн в групи "Таргет" - тут, 400 млн грн в групи "Креатив" - тут

Finbalance