ВТБ Банк подав позови до VS Energy на $100 млн

Все про економіку та фінанси

Госпсуд Кіровоградської області розглядає позов ВТБ Банку до «Кіровоградобленерго» про стягнення 52,8 млн дол як з поручителя за договором поруки №66ВД/П-01 від 26.11.2009.

ВТБ Банк звертався до суду із клопотанням щодо забезпечення позову (в межах суми позовних вимог) шляхом накладення арешту на грошові кошти, які знаходяться на рахунках відповідача в будь-яких банках, однак 25 травня суд відмовився задовольнити це клопотання.

Як третя особа в цій справі фігурує ПАТ "Українська іноваційно - фінансова компанія", яке було позичальником за кредитним договором №66 ВД від 04.12.2006. Відповідно до умов цієї угоди, у випадку порушення позичальником взятих на себе зобов`язань за кредитним договором, поручитель і позичальник несуть солідарну відповідальність перед банком у повному обсязі зобов`язань позичальника за кредитним договором, включаючи повернення кредиту, сплату нарахованих процентів за користування кредитом, комісії, неустойки (пені, штрафів) та відшкодування збитків, пов`язаних з порушенням зобов`язань позичальником.

У позовній заяві ВТБ Банк зауважував, що у зв`язку з невиконанням позичальником зобов`язань за кредитним договором та вимог зазначених в листі-вимозі №1422-1/1-2 від 15.02.2017, 23.03.2017 на адресу поручителя було направлено лист-вимогу №2389/1-2 від 17.03.2017 про повернення всієї суми заборгованості ПАТ "Українська іноваційно - фінансова компанія".

Водночас Госпсуд м. Києва розглядає позов «Кіровоградобленерго» до ВТБ Банку про визнання недійсним договору №13 від 10.10.2016 про внесення змін до договору поруки №60ВД/П-01 від 26.11.2009.

Додамо, що Госпсуд Херсонської області розглядає позов ВТБ Банку до «Херсонобленерго» про стягнення 37,6 млн дол як поручителя за виконання ТОВ «Незалежна інвестиційна агенція» зобов’язань по сплаті кредиту за кредитним договором №56Д від 01.11.2007.

Крім того, Госпсуд Одеської області розглядає позов ВТБ Банку до «Одесаобленерго» про стягнення 15 млн дол за договором про відкриття кредитної лінії №02/08 від 29.05.2008.

Вказані енергокомпанії пов’язують з російською групою VS Energy, бенефіціарами якої вважаються Михайло Воєводін, Євген Гіннер, Олександр Бабаков, Михайло Спектор.

У червні США – у зв’язку з агресією Росії проти України – внесли в т.ч. О. Бабакова в санкційний список. Раніше він був включений у санкційний список ЄС.

О. Бабаков був віце-спікером російської Держдуми, сьогодні – заступник голови Комітету Ради Федерації РФ з міжнародних справ.

У квітні Антимонопольний комітет публічно заявив, що не володіє документальними підтвердженнями інформації, що кінцевим бенефіціаром групи VS Energy є О. Бабаков.

01 березня 2017 року АМКУ дозволив ТОВ "ВС Енерджі Інтернейшнл Україна" придбати понад 50% акцій енергопостачальної компанії "Чернівціобленерго". Її кінцевими бенефиціарами через VS Energy International NV стали громадяни Німеччини Олег Сізерман і Марина Ярославська, а також громадяни Латвії Віліс Дамбінс, Артурс Альтбергс і Валтс Вігантс.

Готельний спір

В Україні з VS Energy пов’язують у т.ч. низку активів в сфері готельного бізнесу.

13 червня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов ПАТ "Готель "Прем`єр Палац" до ВТБ Банку щодо визнання укладеним договору №29 від 22.02.2017 про внесення змін до кредитного договору № 37ВД від 20.07.2007 з кредитним лімітом 26 млн дол (згодом був збільшений до 55 млн дол). Встановлений термін погашення – 01.02.2017.

Згідно з судовими матеріалами, 27.01.2017 позивач звернувся до відповідача з листом у якому просив, у зв`язку з економічною ситуацією, продовжити термін дії кредитного договору та перенести термін сплати відсотків, нарахованих з лютого 2014, на 5 років, по 2022 рік; залишити відсоткову ставку на поточному рівні (0,1% річних). Позивач зазначає, що відповіді на лист отримано не було.

22.02.2017 позивач звернувся до відповідача із листом, у якому просив розглянути можливість продовження терміну дії кредитного договору та перенесення терміну сплати відсотків, а також залишення відсоткової ставки на поточному рівні. До листа позивач додав проект додаткової угоди, а саме: договір від 22.02.2017 № 29 про внесення змін до кредитного договору. Відповіді на пропозицію укласти додаткову угоду знову ж таки не було.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на те, що відповідач зобов`язаний був у 20-денний термі повернути підписаний примірник додаткової угоди або надіслати обґрунтоване повідомлення про відмову в укладенні додаткової угоди. Крім того, ще однією з причин необхідності укладення вказаної вище додаткової угоди стала істотна зміна обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, зокрема, економічна та політична ситуація в країні, яка призвела до нестабільності грошової одиниці та до її знецінення.

Водночас суд вирішив, що обставини, на які посилається позивач, не є істотною зміною обставин, позивачем не доведено існування всіх чотирьох елементів, наявність яких згідно ч. 2 ст. 652 ЦК України є підставою для внесення змін до договору, зокрема не доведено що сторони в момент укладення договорів розраховували, що зміна вказаних позивачем обставин не настане, оскільки такі обставини мають загальний характер, є комерційними ризиками сторін та у повній мірі стосуються обох сторін договору.

У держреєстрі кінцевими бенефіціарами ПАТ "Готель "Прем`єр Палац" значаться громадяни Латвії Берзінс Дідзіс і Дамбінс Віліс; громадянка Франції Наталія Селіванова; громадянин Німеччини Геннадій Соколов. 

Про боргові спори між VS Energy та Альфа-Банком читайте тут.

Про мільярдні збитки ВТБ Банку в 2014-2017 рр., а також його продаж див. тут і тут.

Про фінансовий стан ПАТ «Перший інвестиційний банк» (PINbank), який підконтрольний згаданому вище Є. Гінеру, див. тут.