ВТБ Банк оскаржує у Верховному Суді дозвіл Коломойському на стягнення активів РФ в Україні

Все про економіку та фінанси

1 жовтня Верховний Суд відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою ВТБ Банку на ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 25 вересня (в справі №796/165/2018), якою було задоволено заяву низки компаній, пов’язаних з Ігорем Коломойським і його партнерами (у т.ч. ПрАТ “Аеробуд”, ТОВ “Приватофіс”, ТОВ “Приватленд”, ТОВ “Еверест Істейт”, ТОВ “Телерадіокомпанія “Жиса” тощо) та надано дозвіл на виконання рішення Арбітражного суду Гааги (Нідерланди) від 02.05.2018 про стягнення 139 млн дол з Російської Федерації в особі Міністерства юстиції РФ як компенсації за нерухоме майно, експропрійоване (відібране) в згаданих “приватівських” структур у Криму після його анексії Росією.

При цьому власник ВТБ Банку - російський держбанк ВТБ - у Верховному Суді (як і Промінвестбанк, Сбербанк та сам ВТБ Банк) оскаржує ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 5 вересня, якою в рамках цієї справи було задоволено клопотання “приватівських” структур та накладено арешт на акції Промінвестбанку (які належать російській держкорпорації “Внєшекономбанк”); на акції Сбербанку (які належать російському Сбербанку); на акції ВТБ Банку (які належать російському держбанку ВТБ). Також відповідною ухвалою суд заборонив Промінвестбанку, Сбербанку та ВТБ Банку здійснювати ліквідацію чи реорганізацію юрособи, здійснювати будь-які дії, направлені на відчуження належного цим банкам на праві власності рухомого та нерухомого майна та відчужувати будь-яким способом все рухоме та нерухоме майно, у т.ч., але не виключно, за договорами купівлі-продажу, міни, дарування тощо.

Згідно з судовими матеріалами, під час розгляду справи №796/165/2018 на адресу Апеляційного суду м. Києва від Міністерства юстиції Російської Федерації надійшов лист, в якому зазначалося, що РФ не визнає юрисдикцію та рішення Арбітражного суду Гааги від 02 травня 2018 року.

Тоді “приватівці” висловлювали думку, що на акції Промінвестбанку, Сбербанку та ВТБ Банку як майно держави Росія на території України “може бути звернено стягнення на підставі рішення міжнародного суду” (цитата з судових матеріалів).

У цьому контексті Апеляційний суд м. Києва дійшов висновку про те, що на території України справді “є майно, яке належить Російській Федерації та на яке може бути звернено стягнення на підставі рішення міжнародного суду”.

18 вересня Верховний Суд відмовився задовольнити клопотання Промінвестбанку, Сбербанку та ВТБ Банку про зупинення дії ухвали Апеляційного суду м. Києва від 05 вересня.

Раніше власник Промінвестбанку - російська держкорпорація “Внєшекономбанк” - закликала владу України до переговорів після арешту акцій "дочок" російських держбанків. Група ВТБ називала арешт акцій української “дочки” “немотивованим”. Сбербанк заявляв, що працює відповідно до вимог законодавства України.

Попри те, що арешту акцій Промінвестбанку в українському суді домоглися структури "приватівців", російський "Внєшекономбанк" заявляв про намір судитися з Україною як державою в міжнародному арбітражі - мовляв, на підставі угоди між Кабміном України та урядом РФ про заохочення та взаємний захист інвестицій від 27.11.1998, через порушення умов якої, власне, Арбітражний суд Гааги (Нідерланди) і вирішив стягнути з Росії 139 млн дол на користь "приватівців".

Перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв`ю агентству "ЛігаБізнесІнформ" таким чином коментувала арешт акцій Промінвестбанку, Сбербанку, ВТБ Банку: “Вони [банки з російським держкапіталом] були змушені призупинити процес згортання. А це робили всі російські банки - і Промінвест, і навіть трохи Сбер, який до останнього сподівався, що може бути проданий. Я не хочу коментувати рішення суду, тому що воно дуже неоднозначне: якщо мова йде про чисті активи відповідачів, то це капітал, але ніяк не кредити, тому що це не гроші банку, а кошти, що належать вкладникам. Словом, нюансів там багато. Але в будь-якому випадку банки подали апеляцію, подивимося, чим все закінчиться”.

За даними НБУ, на 01.07.2018 загальні активи Сбербанку (до вирахування резервів) становили 64,2 млрд грн, чисті активи (після вирахування резервів) - 31,3 млрд грн. Промінвестбанку - відповідно 50,8 млрд грн та 17,2 млрд грн, ВТБ Банку - 25,4 млрд грн та 8 млрд грн.

Таким чином, на 01.07.2018 на вказані три "дочки" російських держбанків припадало 140,3 млрд грн загальних активів (7,6% загальних активів усієї банківської системи) та 56,6 млрд грн чистих активів (4,4% від чистих активів банківської системи).

Раніше російські ЗМІ писали, що після анексії Криму російська окупаційна адміністрація "націоналізувала" 87 об`єктів, що належать Коломойському і групі «Приват». Як зазначалося, в число "націоналізованих" об`єктів увійшли санаторій «Форос», два дитячих оздоровчих комплекси, корпус оздоровчого комплексу «Таврія» площею понад 3,8 тис. кв. м і турбаза «Нива Яйла» в селищі Гірський під Ялтою, 36 АЗС «Укртатнафти», склад паливно-мастильних матеріалів в Сімферополі, пункт наливу скрапленого газу в Керчі.