ВР прийняла закон про номінальних утримувачів: НБУ радіє, ЦПК вбачає ризики

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект №6141 "Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій".

За словами одного з авторів законопроекту - нардепа Павла Різаненка, цей документ розроблявся в т.ч. за участі представників Нацдепозитарію, НКЦПФР, НБУ, Держфінмоніторингу, професійних учасників фондового ринку, об’єднань страховиків, банків та інших експертів.

Проектом передбачається запровадження в Україні інституту іноземного фінансового посередника – номінального утримувача (глобального кастодіана).

"Для прикладу, цією діяльністю займаються такі міжнародні фінансові установи як: BNP Paribas; BNY Mellon; Citibank, N.A.; Deutsche Bank; HSBC Securities Services; JP Morgan та ін.

Прийняття проекту полегшить іноземним інвесторам доступ до українського ринку цінних паперів. Вони зможуть купувати українські цінні папері (ОВДП, облігації, акції українських емітентів та інші цінні папери) з меншою кількістю бюрократичних процедур та зберігати їх в західних депозитаріях через номінального утримувача (глобального кастодіана).

За попередніми оцінками деяких професійних учасників фондового ринку, даний закон може "розблокувати" попит на українські гривневі боргові цінні папери в сумі біля 100 млрд. грн", - зауважив П. Різаненко. 

На думку НБУ, прийнятий документ є "вкрай важливим для покращення інвестиційного клімату в Україні".

"Втілення цього законопроекту в життя відкриє шлях для іноземних інвестицій в український ринок капіталу одразу на двох рівнях інфраструктури фондового ринку.

З одного боку, вітчизняні депозитарні установи зможуть відкривати рахунки номінального утримувача найбільшим інвестиційним банкам світу, які оперують сотнями мільярдів доларів інвестиційних активів їх клієнтів. Це дасть Україні змогу конкурувати за капітал з розвинутими країнами.

З іншого боку, Національний банк як депозитарій державних цінних паперів, який успішно працює над встановленням двосторонніх кореспондентських відносин з міжнародними центральними депозитаріями, отримає додаткове законодавче врегулювання статусу операцій з глобальними фінансовими ринками", - йдеться в заяві Нацбанку.

Разом з тим, Центр протидії корупції в офіційній заяві констатує, що прийнятий закон "фактично дає можливість будь-кому інкогніто скуповувати українські облігації внутрішньої державної позики та інші цінні папери, через які приватизують українські державні підприємства".

"На ухвалення закону в редакції, яка дозволила приховати інформацію про кінцевого власника офшора, який купив цінні папери, особисто наполягав Олег Ляшко та депутат від Опоблоку Олександр Долженков. Лише в такій редакції законопроект отримав необхідні для проходження голоси Радикальної партії та Опоблоку.

Відповідно до закону №6141 корупціонери, російський бізнес та будь-хто інший можуть таємно заходити в Україну. Українські банки позбавляються обов’язку ідентифікувати реальних власників цінних паперів, якщо їх представлятимуть закордонні банки.

Якщо зараз українські банки зобов’язані ідентифікувати саме кінцевого бенефіціара, то із вступом у дію цього закону вони матимуть справу з номінальними власниками, наприклад, кіпрським банком. Інформація ж про реального власника знаходитиметься виключно в іноземному банку, який представлятиме інтереси “офшора-інвестора”. Щоб отримати інформацію від іноземного банку про реального власника активів, НАБУ, СБУ чи ГПУ доведеться робити офіційний запит про правову допомогу. Розкриття інформації про бенефіціарів відтепер займатиме від 6 місяців.

Варто згадати, що саме великі міжнародні банки дуже часто є й найбільшими відмивачами грошей. Нещодавно один з найбільших світових банків, Deutsche Bank, оштрафовали на рекордні 630 мільйонів доларів за відмивання 10 мільярдів доларів російських олігархів. Також потрібно згадати, що у свій час структури цього банку у своїх схемах відмивання коштів використовував Олександр Янукович", - йдетьс в заяві ЦПК.