ВГСУ: НБУ має повернути збанкрутілому "Актив-Банку" 21 млн грн

Все про економіку та фінанси

15 серпня Вищий госпсуд відмовився задовольнити касаційну скаргу НБУ та лишив без змін постанову Київського апеляційного госпсуду, якою, як писав Finbalance, частково було задоволено позов ліквідатора «Актив-Банку» та вирішено стягнути на його користь з Нацбанку 20,7 млн грн безпідставно списаних коштів.

Згідно з судовими матеріалами, 03.04.2014 «Актив-Банк» отримав рефінансування від НБУ на 55,4 млн грн. 02.09.2014 НБУ у безспірному порядку списав з рахунку фінустанови 23,5 млн грн (сума основного боргу, прострочених відсотків, пені). У цей же день Фонд гарантування вирішив ввести тимчасову адміністрацію в «Актив-Банк» з 03.09.2014. А 23.12.2014 Нацбанк відправив «Актив-Банк» на ліквідацію.

Як запевняв ліквідатор «Актив-Банку», на 02.09.2014 цей банк не мав простроченої заборгованості перед НБУ по основній сумі боргу. Водночас на 02.09.2014 банк мав заборгованість по процентам за користування кредитом у розмірі 2,8 млн грн. за період нарахування з червня 2014 по 02.09.2014 та пеню, нараховану на прострочену суму по процентах у розмірі 61,1 тис грн.

У рішенні Госпсуду м. Києва від 15.03.2017, яким «Актив-Банку» було відмовлено в задоволенні позову до НБУ та яке частково було скасовано судом апеляційної інстанції, зауважувалося, що кредитним договором було визначено, що в разі невиконання будь-якого грошового зобов`язання по кредиту у встановлені строки, вимоги кредитора погашаються в такому порядку: у першу чергу сплачується основна сума боргу, у другу - проценти за кредитом, у третю - неустойка; у четверту - відшкодовуються витрати кредитора, пов`язані з одержанням виконання грошового зобов`язання в повному обсязі.

У постанові Кивїського апеляційного госпсуду вказувалося, що хоча в кредитному договорі між НБУ й «Актив-Банком» було передбачено право Нацбанку на одностороннє розірвання договору, однак доказів направлення відповідачем на адресу позичальника листів про одностороннє розірвання договору разом із вимогою про дострокове повернення кредиту НБУ не надав суду.

У касаційній скарзі НБУ просив ВГСУ скасувати постанову апеляційного госпсуду і залишити в силі рішення суду першої інстанції. Проте Вищий госпсуд погодився з висновками Київського апеляційного госпсуду та лишив його постанову без змін.  

Довідково

Власниками «Актив-банку» до кінця 2012 року були брати Клюєві. Наприкінці 2012 року вони продали «Актив-Банк» для нинішньої першої заступниці міністра фінансів Оксани Маркарової та її чоловіка – екс-глави спостережної ради Ощадбанку й акціонера Акордбанку Данила Волинця.

Навесні-2014 О. Маркарова і Д. Волинець перепродали банк групі інвесторів, які, за даними учасників ринку, були близькими до бізнесмена Олександра Антонова – батька Володимира Антонова (останній свого часу був акціонером збанкрутілого «Міського комерційного банку»).

За даними Фонду гарантування, на 01 травня 2017 року вкладники «Актив-Банку» отримали 1,3 млрд грн, або 98,8% виплат, передбачених у межах гарантійної суми.

Про борги Клюєвих перед «Актив-Банком» читайте тут.

Про фінансовий стан Акордбанку див. тут.