ВГСУ: "Фоззі-Фуд" не має права гасити борг перед "Київською Руссю" депозитом "МТС"

Все про економіку та фінанси

18 жовтня Вищий госпсуд задовольнив касаційну скаргу ліквідатора банку «Київська Русь», скасував постанову Київського апеляційного госпсуду від 20.09.2016 та лишив у силі рішення Госпсуду Київської області від 10.05.2016 у справі № 911/800/16.

Згідно з судовими матеріалами, в 2011-2013 роках банк «Київська Русь» і ТОВ «Фоззі-Фуд» уклали кілька кредитних договорів. При цьому компанія-позичальник передала банку в заставу рухоме майно, а ПрАТ "Сільпо Рітейл" – нерухомість, у т.ч.

- торговий центр площею 4344,9 кв.м у Миколаєві (вул. Червоних Майовщиків, 17Г);
- торговий центр площею 2381,3 кв.м у Черкасах ( вул. Добровольського, 5/3);
- приміщення магазину площею 1121,7 кв.м у Рівному (вул. Шухевича, 12);
- універсам №26 (літ.А) площею 4511,90 кв.м у Києві (просп. Маяковського, 75/2);
- нежитлову будівлю площею 1 465,9 кв.м у м. Стрий (вул. Б. Хмельницького, 16);
- нежитлову будівлю, літ. А-2 площею 1944,4 кв.м у Запоріжжі (вул. Ситова, 4).

19.03.2015 НБУ відніс банк «Київська Русь» до категорії неплатоспроможних, а 16.07.2015 регулятор відправив банк на ліквідацію.

30.01.2016 ТОВ "Фоззі-Фуд" звернулося до банку «Київська Русь» із заявою про зарахування зустрічних однорідних вимог на 189,1 млн грн, зокрема, зобов`язань компанії за кредитами за рахунок зобов`язань банку за договорами банківського вкладу, право вимоги за якими ТОВ «Фоззі-Фуд» 28.01.2016 придбало в ТОВ "ФК "Аккорд". Перед цим – 18.08.2015 – ТОВ "ФК "Аккорд" придбало у ПрАТ "МТС Україна" частину його депозитних прав вимоги до банку «Київська Русь».

Звертаючись із позовом до ТОВ «Фоззі-Фуд», ліквідатор банку «Київська Русь» констатував, що заява про зарахування зустрічних однорідних вимог була подана в період ліквідації банку, що виключає можливість такого зарахування, оскільки воно суперечить нормам закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а отже, є підставою для визнання правочину недійсним.

Крім того, ліквідатор банку «Київська Русь» вказував на те, що правочин про зарахування зустрічних однорідних вимог, який вчинено шляхом подання відповідної заяви від 30.01.2016, має наслідком індивідуальне, позачергове задоволення вимог кредитора банку ПрАТ "МТС Україна" за рахунок коштів банку, а також порушує пріоритетне право НБУ як заставодержателя майнових прав за договором застави майнових прав від 04.03.2014.

Водночас ТОВ «Фоззі-Фуд» у рамках цієї справи подало зустрічний позов до ліквідатора банку «Київська Русь», вважаючи, що зобов`язання за кредитними договорами припинились внаслідок зарахування зустрічних однорідних вимог за рахунок права вимоги за депозитами.

Госпсуд Київської області задовольнив позов ліквідатора банку «Київська Русь» та відхилив зустрічний позов ТОВ «Фоззі-Фуд». Водночас Київський апеляційний госпсуд скасував рішення суду першої інстанції та частково задовольнив зустрічний позов ТОВ «Фоззі-Фуд», визнавши припиненими боргові зобов’язання цієї компанії перед банком «Київська Русь». Також суд апеляційної інстанції визнав припиненим договір застави рухомого майна. А ось іпотечні договори лишилися в силі (оскільки суд вирішив, що ТОВ «Фоззі-Фуд» не могло заявляти вимоги в цій частині, бо іпотекодавцем було ПрАТ "Сільпо Рітейл").

Вищий госпсуд погодився з висновком суду першої інстанції, що зарахування зустрічних однорідних вимог могло б відбутися лише після переведення коштів з рахунку ПрАТ "МТС Україна" на рахунок ТОВ «Фоззі-Фуд» у банку «Київська Русь» (а цього не було зроблено).

«Суд касаційної інстанції вважає висновки суду першої інстанції такими, що ґрунтуються на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, здійснені на підставі правильної юридичної оцінки спірних правовідносин та відповідають нормам матеріального і процесуального права. Разом з тим, судом апеляційної інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, у зв`язку з чим постанова Київського апеляційного господарського суду від 20.09.2016 підлягає скасуванню, а рішення Господарського суду Київської області від 10.05.2016 у справі № 911/800/16 - залишенню в силі», - йдеться в постанові ВГСУ від 18.10.2017.

Як писав Finbalance, поліція розслідує описану спробу ТОВ "Фоззі-Фуд" погасити борг перед банком "Київська Русь" за рахунок депозиту "МТС".

Про долю коштів "МТС" у Платинум Банку читайте тут, у Дельта Банку - тут.

За даними Фонду гарантування, на 01.09.2017 вкладникам банку «Київська Русь» у межах гарантійної суми було виплачено компенсації на 2,14 млрд грн (96,7% запланованих виплат).

У Фонді констатували, що вартість активів банку «Київська Русь» «на папері» складала 5,63 млрд грн., натомість незалежні оцінщики оцінили їхню ринкову вартість у 1,34 млрд грн.

ФГВФО серед іншого повідомляв, що на коррахунку банку «Київська Русь» в Meinl Bank на день введення тимчасової адміністрації було 44 млн дол. Проте ці кошти в липні 2015 року були списані австрійським банком в рахунок виконання зобов‘язань та погашення боргу компанії-нерезидента. «Її кінцевим бенефіціаром і фактичним власником був засновник банку «Київська Русь». На сьогодні, за фактом протиправного заволодіння коштами банку колишнім його акціонером, за заявою уповноваженої особи Фонду органи прокуратури розпочали кримінальне провадження», - зазначав Фонд гарантування.

Крім того, ФГВФО уточнював,що 31,1% кредитного портфелю юридичних осіб у банку «Київська Русь» (на суму 1,28 млрд грн) – це позики, видані фіктивним чи «підставним» суб‘єктам господарювання: «З моменту визнання банку неплатоспроможним позичальники не обслуговують свої договори та в переважній більшості розпочали процедуру ліквідації підприємств. Будь-якого майна, на яке банку можливо було б звернути стягнення та погасити кредитну заборгованість у таких підприємств немає, а в заставі знаходяться «сміттєві» цінні папери».

«8,3% балансової вартості активів банку «Київська Русь» – це цінні папери в портфелі банку. «У бухгалтерських документах їхня вартість вказувалась на рівні 0,47 млрд грн, а за даними незалежної оцінки ринкова вартість визначена на рівні 0,0001 млрд грн. Всі вказані цінні папери – «сміттєві», та були використанні для виведення коштів з Банку, та/або як застава надана Банку юридичними особами за кредитними договорами. При цьому, в замін з-під застави виводилось високоліквідне забезпечення у вигляді нерухомості та майнових прав.

Крім того, до моменту запровадження тимчасової адміністрації, на підставі нікчемних правочинів з банку було виведено активи на загальну суму близько 0,85 млрд грн, в т.ч.:

- відчужено права вимоги за кредитними договорами на загальну суму близько 0,79 млрд грн;
- відчужено основних засобів (нерухомість), загальною балансовою вартістю близько 0,06 млрд грн», - резюмували у Фонді гарантування.

Як писав Finbalance, 14 вересня Верховний Суд відкрив провадження за заявою НБУ про перегляд постанови Вищого адмінсуду від 08.06.2017, якою було скасовано рішення НБУ про визнання неплатоспроможним та про ліквідацію банку «Київська Русь». 

Відповідний позов до НБУ подав акціонер банку «Київська Русь» - Віктор Братко, якому належали 29,4% акцій фінустанови.