Уряд: активів ФГВФО не вистачить на повернення боргів перед Мінфіном та НБУ

Все про економіку та фінанси

Ринкова вартість активів Фонду гарантування не покриває його зобовꞌязання за позиками Мінфіну та НБУ, йдеться в презентації оновленої Стратегії держбанків, яку схвалив уряд.

За даними Фонду гарантування, на 22 лютого його борг перед НБУ склав 5,16 млрд грн (зменшившись на 15,35 млрд грн).

«Разом з тим, сума відсотків за кредитами Міністерства фінансів України, які Фонду необхідно буде сплатити до кінця 2031 року, складає 85,8 млрд грн. Тобто, отримавши 59,56 млрд грн кредиту від Міністерства фінансів України, Фонд має повернути суму з відсотками у розмірі 145,36 млрд грн, що в 2,44 рази більше отриманої суми», - констатують у ФГВФО.

У Фонді додають, що з жовтня 2017 року він намагається розпочати дострокове погашення своїх вексельних зобов’язань перед Мінфіном, про що направив відповідного листа. У разі такого дострокового погашення, Фонд гарантування планує зменшити свої витрати за рахунок зменшення відсоткових витрат за цими векселями Фонду на суму 25-34 млрд грн.

«Не зважаючи на досягнуте всебічне порозуміння та підтримку з боку представників Ради з питань фінансової стабільності щодо необхідності якнайшвидше розпочати дострокове погашення вексельних зобов’язань, четвертий місяць Фонд не отримує чіткого погодження з боку Міністерства фінансів України та Кабінету міністрів України, що призводить до зволікання та, як наслідок, фінансових втрат Фонду.

Станом на 01.02.18 банки, що знаходяться під нашим управлінням, погасили (починаючи з 2014 року) 18,57 млрд грн заборгованості перед Фондом, що становить 20% від загальної суми вимог. Зазначимо, що банки, що ліквідувалися під управлінням Національного банку України, за 16 років погасили лише 6% від загальної суми вимог Фонду гарантування», - зауважили у ФГВФО.

Нагадаємо, вчора прем’єр Володимир Гройсман доручив Мінфіну організувати аудит ФГВФО.

На днях директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін заявив, що оцінна вартість 500 млрд грн активів банків-банкрутів може бути меншою, аніж озвучена оцінщиками сума 96 млрд грн. «Якби це було так, я б радів. Давайте розуміти: 96 млрд грн - це загальна картинка. В цілому, банк банку – рознь», - зауважив К. Ворушилін.

К. Ворушилін підтвердив намір ФГВФО в 2018 році виставити на продаж активи усіх банків, які на ліквідації, за винятком деяких груп активів, «по яким є нюанси» (йдеться, зокрема, про сміттєві цінні папери).

При цьому глава ФГВФО критично оцінив пропозиції перенести вимоги Фонду до банків-банкрутів (які виникли в результаті гарантійних виплат) з третьої черги в четверту, піднявши натомість з четвертої черги на третю вимоги вкладників-фізосіб з категорії «200+». «Що стосується НБУ, який як забезпечений кредитор йде попереду всіх черг, це питання дискусійне», - додав К. Ворушилін.