UniCredit Bank розповів про порушення нормативів НБУ та розрив ліквідності

Все про економіку та фінанси

UniCredit Bank (ПАТ «Укрсоцбанк») у звітності визнав, що на кінець ІІ кварталу його значення окремих економічних нормативів та лімітів загальної відкритої валютної позиції не відповідали нормативним вимогам НБУ (до речі, схожа ситуація була й на кінець І кварталу).

Так, на кінець дня 30 червня в цьому банку значення

нормативу короткострокової ліквідності (Н6) було 45,52% при нормативному рівні не менше ніж 60%;

нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) – 44,63% при нормативному рівні не більше ніж 25%;

ліміт загальної довгої відкритої валютної позиції банку (Л13-1) - 145.9973% при нормативному рівне не більше ніж 0,1%;

ліміт загальної короткої відкритої валютної позиції банку (Л13-2) - 27692% при нормативному рівне не більше ніж 10%.

На кінець червня значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу в UniCredit Bank було 12,87%, тоді як на кінець березня – 6,77% (норматив – не менше 10%).

«У березні 2016 року банком була підписана угода з Національним банком України «Про вжиття заходів щодо забезпечення дотримання нормативів поточної та короткострокової ліквідності Н5 і Н6, ліміту загальної довгої відкритої валютної позиції Л13-1 та зменшення обсягу негативно класифікованих активів ПАТ «Укрсоцбанк», яка містить в собі плани приведень нормативів Н5, Н6, Л13-1 у відповідність до вимог, встановлених Національним банком а також план зменшення обсягу негативно класифікованих активів», - констатував UniCredit Bank.

Як зазначає банк у звітності, на 30 червня кумулятивний розрив ліквідності терміном до одного року становив 2,26 млрд грн. «Ці умови вказують на можливу наявність суттєвої невизначеності щодо здатності банку продовжувати свою діяльність без подальшої підтримки з боку акціонерів. На думку керівництва, застосування припущення щодо здатності Банку продовжувати свою діяльність на безперервній основі є прийнятним, враховуючи підтримку акціонерів та історичний досвід, який свідчить, що короткострокові зобов’язання будуть рефінансовані у ході звичайної господарської діяльності», - підкреслив UniCredit Bank (про оцінку розриву ліквідності на кінець грудня див. тут).

Довідково

Як писав Finbalance, UniCredit Bank за 1-е півріччя 2016 року одержав збиток 674 млн грн (за аналогічний період минулого року він становив 1 млрд грн).

Кредитний портфель зменшився до 36 млрд грн (з 36,4 млрд грн на початок року); обсяг коштів банків – до 6,3 млрд грн. (з 10,7 млрд грн), обсяг коштів клієнтів – до 25 млрд грн (з 26,8 млрд грн).

Статутний капітал зріс до 11,7 млрд грн (з 7,87 млрд грн), а власний капітал – до 17 млрд грн (з 13,74 млрд грн).

7 липня правління Банку затвердило результати приватного розміщення простих іменних акцій на 5 млрд грн, з яких 90,6% придбав УніКредит С.п.А., а 9,4% - УніКредит Банк Австрія АГ. Відповідне збільшення статутного капіталу відбулося в рамках узгодженого з НБУ плану докапіталізації банку на 10,645 млрд грн. Це був другий із трьох траншів; перший - на 3,8 млрд грн - був внесений у квітні. Торік навесні Укрсоцбанк був докапіталізований на 500 млн дол. через переоформлення в капітал кредитів, раніше отриманих Укрсоцбанком від групи Unicredit.

Збиток UniCredit Bank у 2015 році був 3,22 млрд грн (у 2014 році – 3,38 млрд грн). Ключові передумови – значні відрахування до резерву під знецінення кредитів, заборгованості клієнтів та інших фінансових зобов’язань, які, щоправда, скоротилися майже вдвічі в порівнянні з 2014 роком – до 2,23 млрд грн з 4,25 млрд грн. Крім того, вагомий вплив мав негативний результат від переоцінки іноземної валюти – 1,86 млрд грн (у 2014 році – 1,57 млрд грн).

Водночас зі статистики АУБ випливає, що в грудні «Укрсоцбанк» скоротив торішній збиток майже на 6,5 млрд грн., тоді як ще за 11 місяців-2015 року він був 9,7 млрд грн. Прес-служба «Укрсоцбанку» не відповіла на запит Finbalance з цього приводу. Разом з тим у ВТБ Банку, коментуючи свою подібну ситуацію, пояснювали це статистичним ефектом від переходу на міжнародні стандарти фінзвітності.

Водночас в аудиторському висновку компанії Deloitte до звітності «Укрсоцбанку» за 2015 рік вказувалося, що якби банк враховував ринкову вартість застави за кредитами з виявленими ознаками зменшення корисності на колективній основі і додаткові показники знецінення (такі як прострочені платежі, за кредитами з виявленими ознаками зменшення корисності на індивідуальній основі), загальна сума резерву на покриття збитків від зменшення корисності кредитів та заборгованості клієнтів за підсумками минулого року збільшилась би на 3,55 млрд грн. «Відповідно, відрахування до резерву під знецінення кредитів та заборгованості клієнтів та інших фінансових зобов’язань та збиток за рік збільшилися б на 3,55 млрд грн. та власний капітал банку зменшився б на 3,55 млрд грн. відповідно», - зауважували аудитори.

Згідно зі звітністю ПАТ «Укрсоцбанк» за 2015 рік, на кінець грудня обсяг його кредитного портфелю до вирахування резерву в Криму, Донецькій та Луганській області становив 10,95 млрд грн. (19.5% від загальної суми кредитів та заборгованості клієнтів до вирахування резерву на покриття збитків від зменшення корисності). При цьому резерв під них було сформовано лише на 3,81 млрд грн.

Нещодавно агентство Fitch оприлюднило дані, що на кінець 2015 року частка непрацюючих кредитів у портфелі «Укрсоцбанку» сягала 70%, причому мало місце помірне їх покриття резервами (на рівні 43%).

Нагадаємо, "Альфа-Груп" та Unicredit Group підписали угоду, в рамках якої в обмін на 100% акцій «Укрсоцбанку» UniCredit отримає міноритарну частку в ABH Holdings в розмірі 9,9%. Як зазначали в ABH Holdings S. A., після завершення цієї угоди «Укрсоцбанк» упродовж декількох років буде об`єднаний з «Альфа-банком».

Глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що НБУ не виступає проти угоди «Альфа-Груп» та Unicredit Group щодо «Укрсоцбанку». Натомість СБУ, слід розуміти, вбачала в цьому ризик посилення позицій російського капіталу в банківській системі.

При цьому в Антимонопольному комітеті констатували, що він завершить розгляд справи щодо концентрації у вигляді набуття холдинговою компанією Альфа-Груп ABH Holdings S. A. (ABHH), що опосередковано володіє Альфа-Банком, 100% акцій ПАТ "Укрсоцбанк" до 10 вересня 2016 року.

За оцінками групи Unicredit, її втрати після продажу української "дочки" для "Альфа-Груп" склали 300 млн євро.

Чистий прибуток UniCredit Group за перше півріччя становив 1,3 млрд євро. Водночас за результатами стрес-тесту, який проводила Європейська служба банківського нагляду (EBA) серед 51 банку країн Євросоюзу (крім банків Португалії та Греції) UniCredit увійшов у трійку банків з найгіршими результатами. За даними джерел агентства Bloomberg, UniCredit розглядає можливість підвищення рівня своєї капіталізації за рахунок, зокрема, розміщення акцій на 5 млрд євро; продажу значної частини проблемних активів на материнському ринку, а також за рахунок продажу всієї своєї частки в польському Bank Pekao.