Cуд Лондона: Ахметов має доплатити $760 млн компанії "імені" Фірташа за "Укртелеком"

Все про економіку та фінанси

Недавньому рішенню кіпрського суду про арешт активів Ріната Ахметова на 820 млн дол (у справі «Укртелекому» - за позовом Raga Establishment Ltd) передувало рішення Лондонського арбітражу за позовом Raga, яке було прийняте ще 26.06.2017 та яким зобов`язано СКМ Р. Ахметова доплатити позивачу за «Укртелеком» $760 млн, пише агентство «ЛігаБізнесІнформ» з посиланням на копію рішення британського суду.

Прес-служба СКМ повідомила, що на рішення суду Лондона була подана апеляційна скарга, яка має розглядатися в поточному році.

Нагадаємо, держава в 2011 році за 10,6 млрд грн (1,26 млрд дол) продала 92,79% акцій «Укртелекома» для компанії ЕСУ – дочірньої фірми австрійського фонду EPIC. Як повідомлялося, два роки по тому фонд перепродав телеком-актив Р. Ахметову.

Разом з тим, нещодавно стало відомо, що цьому передувала ще одна угода - таємна. Raga Establishment Ltd (колишня назва - Epic Telecom Invest Ltd), як виявилося, викупила у фонду EPIC «Укртелеком», а потім перепродала його в 2013 році Р. Ахметову за $860 млн.

За даними кіпрського суду, Raga належить Денису Горбуненко – екс-главі правління Родовід Банку, який наразі проживає в Лондоні. Як зазначалося, після угоди в 2013 році Raga отримала від СКМ тільки перший транш - $100 млн, після чого корпорація Р. Ахметова перестала платити.

Згідно з матеріалами лондонського суду, переговори між Raga і СКМ почалися ще в серпні 2012 року. Тобто через трохи більше року після приватизації. Згідно з інформацією СКМ, переговори почалися на вимогу екс-президента України Віктора Януковича. Нібито він попросив Ріната Ахметова купити частку в «Укртелекомі». Також Янукович, за версією відповідача, сказав, що у нього є сумніви в можливості позивача розвивати телеком-оператора і керувати ним. Рінат Ахметов попросив Іллю Архипова (екс-директора СКМ, який відповідав за телеком і медіа) почати переговори. На першій зустрічі в серпні 2012 року також був присутній Ярослав Порохняк, який, як тоді це розумів відповідач, був юридичним радником Валерія Хорошковського (екс-глава СБУ за часів Януковича). Порохняк також довгий час займав керівні пости на каналі «Інтер», поки Хорошковський не продав його власнику групи DF Дмитру Фірташу і главі адміністрації Януковича Сергія Льовочкіна в 2013 році.

За версією СКМ, в ході початкових переговорів по потенційної купівлі «Укртелекому» вважалося, що Хорошковський був міноритарним акціонером телеком-оператора з часткою, яка приблизно дорівнює 25%. А Сергій Арбузов, який виступав довіреною особою Януковича в переговорах, нібито проінформував Архипова, що контрольний пакет у Фірташа. Згідно з даними СКМ, Хорошковський пізніше продав свої акції власнику групи DF. І той став 100-процентним власником пакета акцій в операторі. Саме 100% акцій, а не 25% цікавили СКМ.

Але Raga зі свого боку заявляє, що власником акцій, в тому числі і на момент переговорів з СКМ, був все той же Денис Горбуненко. Він нібито купив компанію у її колишнього власника - Хорошковського. А Фірташ, за версією Raga, ніколи не був власником EPIC, він був кредитором цієї фірми. І тепер, відповідно, хоче повернути вкладені гроші.

Як СКМ пояснює, чому перестала платити компанії Raga наступні транші за Укртелеком у 2013 році? За версією відповідача, продавці просили зберігати всю інформацію про власників «Укртелекома» в таємниці. І у СКМ навіть не було можливості провести перед покупкою аудит активу. До того ж з угодою квапили і уряд, який теж хотіло зберігати повну конфіденційність того, що відбувається. Тому відповідачу нібито довелося покластися на ряд наданих з боку позивача заяв і гарантій і буквально купити "кота в мішку".

Raga це спростовує. У рішенні суду є посилання на покази заступника голови наглядової ради DF Group Роберта Шетлера-Джонса, за словами якого СКМ була чудово поінформована про ситуацію в «Укртелекомі» перед його покупкою. Команда управлінців Ахметова нібито протягом декількох місяців спостерігала за менеджерами телеком-оператора. Версія Raga: СКМ купила «Укртелеком» так оперативно, через те що на корпорацію тиснув екс-президент Янукович.

Подальший хід подій за версією СКМ: після операції з Raga в кінці 2013 року в Укртелекомі був нарешті таки проведено аудит. І з`ясувалося, що ЕСУ не виконувала своїх інвестзобов`язань перед державою. Компанія протягом п`яти років після приватизації повинна була вкласти в актив $450 млн інвестицій; побудувати і передати в державу мережу спецзв`язку.

Також, згідно з текстом рішення арбітражу, в СКМ були спантеличені, коли дізналися в березні 2014 року, що Дмитро Фірташ був заарештований в Австрії за ордером одного з окружних судів США і що активи бізнесмена можуть бути конфісковані.

В кінці березня СКМ написала в Raga лист, що та ввела корпорацію в оману по ряду причин. По-перше, у Ахметова нібито не знали про додаткові зобов`язання перед державою, по-друге, що сама приватизація, як з`ясували в корпорації в 2014 році, була проведена поза законом, без розкриття реальних бенефіціарів.

Тому СКМ вирішила не платити Raga наступні транші по угоді і висунула зустрічні вимоги - розірвати договір про покупку і повернути Рінату Ахметову перший транш за «Укртелеком».

Як зазначає агентство «ЛігаБізнесІнформ», це навряд чи означало б, що актив знову повернувся у власність Raga. Адже Фонд держмайна вже отримав перемогу в двох українських судах і, можна сказати, майже повернув компанію державі.

До речі, такий поворот подій міг би бути вигідним для СКМ. Втратити $100 млн сплаченого першого траншу за угодою з Raga в 2013 році і потенційні $82 млн пені в 2018 році, нараховані ФДМ - це все ж краще, ніж борг в розмірі $760 млн.

Але аргументів для того, щоб відхреститися від боргу Raga, у СКМ не вистачило. Арбітраж підтримав вимоги Raga по виплаті грошей.

Як повідомили вчора в прес-службі СКМ, корпорація подала в минулому році апеляцію на рішення лондонського суду. Розглядатися воно буде в цьому році.

У прес-службі DF Group на запит не відповіли.

Активи найбагатшого українця Ріната Ахметова залишаться в стадії заморозки як мінімум до 27 лютого. В цей день в кіпрському суді буде проведено слухання, де корпорація спробує оскаржити поточний вердикт.