Укрсиббанк зберігає курс на скорочення бізнесу в Україні

Все про економіку та фінанси

У період між кризами 2008-2009 рр. та 2014 р. Укрсиббанк активно «сватали» Сбербанку Росії. За деякими даними російська держфінустанова проводила due diligence української «дочки» французького BNP Paribas. Відповідні чутки на ринку підживлювало в т.ч. створення Сбербанком і BNP Paribas Personal Finance France спільного банку в Росії під «вивіскою» Cetelem для роботи на роздрібному ринку кредитування.

Хоча угода в Україні реалізована не була, ймовірним свідченням підготовки подібної "операції" могло бути в т.ч. переведення Укрсиббанку на «самозабезпечення». На відміну від тих-таки банків з російським капіталом, які на вітчизняному ринку активно працюють на фондуванні материнських та пов’язаних структур, на початок 2014-го обсяг валютних позик від банків в портфелі «Укрсиба» становив символічні 3,5 млн дол. І попри кризову хвилю в Україні в 2014 році, ця заборгованість суттєво не зросла. На 01 жовтня її обсяг склав біля 10,8 млн дол., що може означати, що банк обійшовся без значних екстрених кредитів від «мами» для, наприклад, компенсації відтоку вкладів.

Упродовж поточного року «Укрсиббанк» зберіг лінію на згортання масштабів бізнесу в Україні. Так, його валютні активи (в доларовому еквіваленті) за три квартали поточного року скоротилися приблизно на 33,2%, а гривневі – на 6,5%. На 01.10.14 «Укрсиб» займав 14-е місце в банківській системі за обсягом активів, тоді як на 01.01.09, нагадаємо, був аж на 4-му місці.

З точки зору стратегії «стискатися» банк спонукав, очевидно, не лише відчутний удар девальвації 2008-2009 рр., але й у цілому кепський інвестиційний клімат в Україні, сповільнення економіки тощо. З тактичної ж точки зору (безпосередньо в цьогорічному вимірі) підживлювати «міграційні» настрої могли й внутрішні фактори французької групи, як-то потреба сплати багатомільярдного штрафу в США. Але, слід додати, за 9 місяців субборг «Укрсиба» зріс майже на 1,5 млрд грн., а значить, швидше за все, без страховки/підтримки акціонери фінустанову не лишають.

За три квартали поточного року обсяг гривневих депозитів населення в Укрсиббанку скоротився на 690,8 млн грн., або 14,4% (в ІІІ кварталі – на 535,4 млн грн., або 11,5%), а валютних – приблизно на 202 млн дол, або 37,1% (в липні-вересні – на 23,7 млн дол, або 6,5%).

Щодо юросіб, то їх валютні вклади за 9 місяців зменшилися десь вдвічі, або на 184,7 млн дол. (у ІІІ кварталі «мінус» склав 18,9 млн дол., або -9,4%), водночас гривневі – збільшилися на 992,6 млн грн., або 21,8% (у липні-вересні – на 510,5 млн грн., або 10,2%).

З відтоком депозитів «синхронізовувалася» й динаміка кредитного портфелю. Так, обсяг валютних позик бізнесу за три квартали зменшився десь на 148 млн дол., або 46,6% (в ІІІ кварталі – на 57,1 млн дол., або 25,2%), а гривневих – хоч і збільшився в ІІІ кварталі на 266,6 млн грн., або 6,3%, однак за підсумками 9 місяців зменшився на 630,5 млн грн., або 12,3%.

За 9 місяців поточного року портфель гривневих кредитів фізосіб в «Укрсиббанку» зменшився на 824,7 млн грн, або -30,1% (у ІІІ кварталі – на 302,1 млн грн, або -13,6%). При цьому портфель валютних позик фізосіб у фінустанові за три квартали міг зменшитися на суму близько 134,2 млн дол., або -25,4% (у ІІІ кварталі – на 43,8 млн дол., або -10%).

За три квартали 2014 року збиток «Укрсиббанку» склав 732,15 млн грн (у ІІІ кварталі – 294,56 млн грн), що є одним з найбільш негативних результатів серед банків з 1-ої групи класифікації НБУ. Однією з основних причин цього стали відрахування банку до резерву під знецінення кредитів та коштів в інших банках: за 9 місяців вони становили 1,4 млрд грн. (у ІІІ кварталі – 710,4 млн грн).

Водночас рівень покриття резервами кредитного портфелю юросіб у фінустанови все одно був досить невисокий на 01 жовтня – 9,3% (на 01 січня – 6,7%). По кредитам фізособам цей показник становив досить посередні на фоні інших учасників ринку 16,5% (на 01 січня – 5%).

Очевидно, що як і у випадку з тим же «Райффайзен Банком Аваль» та UniCredit Bank, відповідь на питання – залишиться BNP Paribas на українському ринку чи ні – залежить, насамперед, від української влади. Будуть реформи – шанс на те, «західняки» й далі працюватимуть в Україні, підвищиться. Якщо ж реформ не буде, який їм далі сенс буде у нас лишатися? Далі накопичувати збитки?  

FINBALANCE

 

Рейтинг ТОП-банків по відтоку депозитів населення див. тут.

Рейтинг ТОП-банків по ліквідності див. тут.

Рейтинг найбільш збиткових і прибуткових банків див. тут.

Рейтинг банків по заробіткам і збиткам на валютних операціях див. тут.

Про фінансовий стан "Альфа-банку" читайте тут.

Про фінансовий стан Укргазбанку читайте тут.

Про фінансовий стан банку ПУМБ читайте тут.

Про фінансовий стан ВТБ Банку читайте тут.

Про фінансовий стан «Райффайзен Банку Аваль» читайте тут.

Про фінансовий стан «Промінвестбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан «Дельта Банку» читайте тут.

Про фінансовий стан банку «Надра» читайте тут.

Про фінансовий стан «Сбербанку Росії» читайте тут.

Про фінансовий стан «Укрексімбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан «Ощадбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан UniCredit Bank читайте тут.

Про фінансовий стан банку «Фінанси та кредит» читайте тут.

Про фінансовий стан «Приватбанку» читайте тут.